Regał na wymiar – wady i zalety. O czym należy pamiętać, zamawiając meble na wymiar?

 regał na wymiar

Meble na wymiar dają dużo możliwości aranżacyjnych. Zamawiając szafę lub regał na wymiar, możemy dostosować je do gabarytów naszego mieszkania, stylu wnętrza i osobistych upodobań. 

Fot. Mariusz Bykowski

Regał na wymiar jest coraz chętniej wybieraną opcją przy aranżacji wnętrz. Wcale nas to nie dziwi, meble na wymiar dają dużo więcej możliwości i pozwalają na lepsze urządzenie mieszkania. Można dopasować je do naszych potrzeb, gabarytów i wystroju wnętrza. Gdzie zamówić meble na wymiar i jak się do tego przygotować? O czym pamiętać, wybierając funkcjonalny regał? Podpowiadamy.

Zanim zamówisz regał na wymiar. O czym trzeba pamiętać?

Kiedyś meble na wymiar był synonimem luksusu, na który mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni. Nierzadko trzeba było zadowolić się gotowymi modelami kupionymi w sklepie i próbować aranżować pomieszczenie pod meble, a nie odwrotnie. Dziś, wchodząc w rolę projektantów naszych własnych wnętrz, staramy się, by każdy element wystroju pasował idealnie, dlatego meble, integralna część każdego pomieszczenia, również muszą spełniać konkretne kryteria. W aranżacji wnętrz pomocne okazują się meble na wymiar, możemy być pewni, że nasze wnętrze zostanie zagospodarowane dokładnie tak, jak chcemy.

Zanim jednak zamówimy regał na wymiar lub inny mebel, warto zastanowić się nie tylko jego rozmiarami, kolorem i stylem, ale również miejscem, w którym go postawimy. Ponieważ meble na wymiar mogą osiągać takie wymiary, jakie chcemy, warto pokusić się o maksymalne wykorzystanie przestrzeni przez np. ustalenie wysokości mebla od podłogi aż po sufit. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w małych mieszkaniach, w których każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na regał na wymiar i mamy mniej więcej pomysł na to, jak taki mebel mógłby wyglądać, możemy przejść do pomiarów i projektowania. Tu mamy zupełną dowolność, nasz regał na wymiar może być głęboki, wysoki, szeroki itd. Kiedy zebraliśmy nasze wymiary, warto zapoznać się z ofertą kilku najlepszych sklepów oferujących meble na wymiar. Zazwyczaj mają one na swojej stronie specjalny generator, który pomoże zaprojektować nasz mebel. Możemy wybrać kolor, wysokość, grubość i ilość półek, ścianę tylną lub jej brak, a także nóżki, podest lub brak podpórek. Przy bardziej skomplikowanych projektach warto bezpośrednio skontaktować się ze sklepem.

Meble na wymiar nie należą do najtańszych, ale z powodu popularności tego typu usługi i dużej konkurencji, ich ceny wcale nie różną się tak bardzo od gotowych modeli dostępnych w sklepach. Co wchodzi w cenę mebli na wymiar? W cenę najczęściej wchodzi m.in. projekt i jego ewentualne poprawki, wykonanie części, transport do klienta, wniesienie i montaż mebli. Dużym minusem jest czas oczekiwania. Na nasz wymarzony mebel będziemy musieli poczekać od 2 do 4 tygodni.

Funkcjonalny regał na wymiar

Regał na wymiar możemy wykorzystać nie tylko jako mebel na książki. Regał to jeden z najbardziej funkcjonalnych mebli, dlatego z powodzeniem można postawić go w przedpokoju i ułożyć na nim buty. Na balkonie regał może posłużyć jako miejsce na doniczki, postawiony w spiżarni pomieści ciężkie słoiki z przetworami, a w łazience pomoże mieć kosmetyki w zasięgu ręki. Zamawiając regał na wymiar, pamiętajmy, że półki nie powinny być dłuższe niż 80 cm, wtedy będziemy mieć pewność, że poradzą sobie z każdym ciężarem.

Dużą zaletą mebli na wymiar jest możliwość samodzielnego planowania półek, ich rozmieszczenia, wielkości i głębokości. Pozwala to na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Zdecydowanie więcej miejsca będziemy potrzebować na albumy i segregatory, a mniej na niewielkich rozmiarów książki. Regał na wymiar zapełniony po brzegi książkami, ciągnący się po całej ścianie może łatwo przytłoczyć wnętrze. By tego uniknąć, między półkami z książkami warto postawić figurki, bibeloty, ramki ze zdjęciami itd.

Czy regał na wymiar powinien być otwarty, czy może warto zamówić przeszklone drzwiczki? Otwarty regał zapewni lepszy dostęp do książek, niestety szybciej osiada na nich kurz. Z kolei przeszklony regał wnosi do wnętrza element tajemniczości, chroni książki przed kurzem i małymi dziećmi. Wadą tego rozwiązania są gorsze walory ekspozycyjne i utrudniony dostęp do książek. Oprócz miejsca przechowywania, regał na wymiar może pełnić we wnętrzu również inną, ciekawą funkcję. Ażurowy model (bez tylnej ściany) świetnie wydzieli strefy w pomieszczeniu, dlatego jeżeli mamy pokaźnych rozmiarów salon, możemy wykorzystać regał, by oddzielić część wypoczynkową od reprezentacyjnej.

Wybieramy meble do mieszkania. Oto nasze propozycje 

 

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY