5 pomysłów na szybką metamorfozę salonu!

Metamorfoza, czyli 5 pomysłów na to, jak szybko i spektakularnie zmienić aranżację salonu, nie wydając przy tym fortuny. Zmiana koloru jednej ściany, nowy dywan, modna roślina lub nietypowe ustawienie książek w bibliotece. Małe zmiany, a jakie efekt!

Aranżacja salonu: pomysł na wystrój wnętrza
Tekstylia sposobem na metamorfozę salonu
Kolorowa metamorfoza domowej biblioteki
Rośliny w domu jak je eksponować
Zmiana dekoracji okna i poduszek sposobem na szybką metamorfozę

Metamorfoza wnętrza to nie remont! Metamorfoza oznacza przemianę lub przeobrażenie, czyli szybki, nieskomplikowany i niedrogi sposób unowocześnienia i odświeżenia dotychczasowej aranżacji salonu. Wybraliśmy 5 pomysłów, które naszym zdaniem pozwolą na szybką metamorfozę salonu, bez dużego bałaganu, nakładu sił oraz środków, czyli:
1.    Zaakcentowanie jednej ściany: tapetą, farbą, betonem, cegłą
2.    Tkaniny: zasłony, rolety, dywan, poduszki
3.    Meble mobilne: stolik kawowy, sofa, fotel
4.    Rośliny: małe pogrupowane, duże – przeskalowane pojedyncze
5.    Biblioteka: książki poukładane kolorystycznie lub tylko w jednym kolorze – na przykład w białych obwolutach.

Większość z tych działań możemy przeprowadzić samodzielnie, ale do układania tapety, betonu lub cegły na ścianie lepiej wziąć fachowca.

Pomysł 1: zaakcentowanie jednej ściany potrafi czynić cuda

•    Farba – pomalowanie jednej ze ścian farbą w zdecydowanym kolorze. Jest to najprostszy sposób na  poprawę proporcji wnętrza, podkreślenia dzieła sztuki lub domowej galerii. Zdecydowany i kontrastowy kolor jednej ze ścian pomoże także wyeksponować meble z naturalnego drewna – antracytowa lub granatowa ściana będzie znakomitym tłem dla dębu, jesionu i orzecha amerykańskiego
•    Beton architektoniczny i cegła na ścianie – są idealnym sposobem na podkreślenie modnego stylu industrialnego w aranżacji wnętrz. Beton architektoniczny nakładamy na ścianę w formie specjalnej masy lub paneli ściennych. Cegła – najpiękniejsza jest oczywiście ta prawdziwa, rozbiórkowa. Jeśli jednak ściana lub strop nie utrzyma takiego ciężaru wybierzmy licówki lub imitację cegły z lekkiego materiału (to ostatnie rozwiązanie polecamy w ostateczności). Pomysłem na metamorfozę cegły na ścianie może być pomalowanie jej farbą na biało, szaro lub czarno
•    Tapeta – z wyrazistym, mocnym wzorem potrafi wyjątkowo skutecznie odmienić aranżację wnętrza. Jest to sposób na metamorfozę szybką i czystą. Czy ekonomiczną? Zależy od tego jaka wybierzemy tapetę (lub fototapetę)

Czytaj też: industrialny wystrój wnętrz z betonem w roli głównej

Zobacz jak szybko ułożyć płytki gipsowe imitujące cegłę WIDEO

NIE PRZEGAP

Pomysł 2: tkaniny, tkaniny, tkaniny…

Tkaniny, czyli poszewki na poduszki, dywany, pledy, zasłony, rolety.
•    Poduszki - kilka nowych poduszek na sofie z  modnymi motywami lub w modnych kolorach potrafi przeobrazić aranżację wnętrza naprawdę niewielkim kosztem i w zaledwie kilka chwil.
•    Zasłony - podobnie szybki efekt osiągniemy wieszając nowe zasłony lub rolety. W zależności od koloru i gęstości (przezierności) tkaniny do dekoracji okna pokój stanie się bardziej przytulny lub świetlisty – wszystko zależy od tego jakiej zmiany oczekujemy, co jest nam potrzebne w danym momencie życia.  
•     Dywan - niedocenianym elementem w aranżacji wnętrz jest także dywan.  Jasny, z długim wełnianym włosem będzie idealnym dodatkiem dekoracyjnym w sezonie jesienno – zimowym. Kolorowy patchworkowy, w stylu dywanów perskich wprowadzi modny element do salonu lub sypialni. Ciemny dywan zmniejsza nieco optycznie przestrzeń jednak czasem potrzebne takie „dociążenie” aranżacji wnętrza.

Pomysł 3: meble mobilne

Meble mobilne, czyli stolik kawowy, fotel lub sofa także potrafią szybko wpłynąć na aranżację wnętrz. Wstawiając nowy mebel lub wymieniając stary na nowy, możemy dokonać szybkiej metamorfozy. Nowa forma mebla lub kolor pokrycia sprawi, że wnętrze nabierze charakteru lub przeciwnie - złagodnieje.
•    Fotel - czasem nowy fotel postawiony w strefie wypoczynkowej wpłynie na poczucie komfortu – „zamknie” otwartą kompozycję dając wrażenie przytulności. Zdarza się też, że wyrzucenie tylko jednego z mebli spowoduje, że wnętrze nabierze lekkości, stanie się bardziej przestronne
•    Stolik kawowy - podobny efekt można uzyskać wymieniając jeden solidny stolik kawowy na dwa lub trzy mniejsze, które można swobodnie przestawiać.  I właśnie o to chodzi w metamorfozach wnętrz. Powinny to być niewielkie ale widoczne zamiany.

Pomysł 4: zielone rośliny w donicach z materiałów naturalnych

Zielone rośliny powracają do aranżacji wnętrz! Bardzo nas cieszy ten trend. Rośliny doniczkowe naprawdę niewielkim kosztem potrafią odmienić salon w kilka chwil. Zwłaszcza ten w stylu skandynawskim lub industrialnym, czyli tam gdzie jest dużo koloru białego i szarego. Zieleń w niezwykły sposób ociepla optycznie wnętrze, a nam łatwiej się odpoczywa wśród zieleni. Do łask wracają monstery, fikusy lirolistne, pilee, kaktusy duże i małe. Rośliny, zwłaszcza te przeskalowane, o ciekawym pokroju lubią występować solo. Mniejsze lub te z drobnymi liśćmi lubią towarzystwo, grupujemy je więc na komodach, konsolach albo stolikach kawowych. Ciekawym pomysłem jest także powrót do makramowych kwietników wieszanych w oknach lub na meblościankach. Wybierając rośliny powinniśmy także zadbać o ciekawe donice lub osłonki. Bardzo modne teraz są te wykonane z materiałów naturalnych: plecione kosze, specjalnie impregnowane torby papierowe lub postarzane terakotowe.

Czytaj też: wielki powrót roślin doniczkowych. urban jungle

Pomysł 5: nietypowe ustawienie książek na półkach

Biblioteka czyli książki w mieszkaniu. Zazwyczaj ustawiamy je na półkach tematycznie i układają się wtedy w przypadkowe zestawienia kolorystyczne.
•    Ombre - efekt prawdziwej metamorfozy można osiągnąć układając książki kolorystycznie. Czerwone z czerwonymi, niebieskie z niebieskimi, dbając oczywiście o to by kolory przechodziły od najjaśniejszych do najciemniejszych. Może trochę trudniej znaleźć wtedy ulubioną książkę, jednak efekt dekoracyjny wynagradza nam to podwójnie.
•    Jednakowe obwoluty - innym pomysłem jest zafundowanie książkom jednakowych obwolut. Jest to działanie pracochłonne – każdą książkę należy nie tylko obłożyć ale także podpisać. Jednak zyskujemy natychmiastowy efekt, całkowicie za darmo (lub ponosząc jedynie koszt papieru) i w ciągu tylko jednego dnia!

Czytaj też: sposób na biblioteczkę w salonie

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska - Konarska Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY