Wielki powrót roślin doniczkowych w aranżacji wnętrz: urban jungle

2016-09-01 8:58

Rośliny doniczkowe wracają w wielkim stylu do aranżacji wnętrz wraz w trendem urban jungle. Zarówno małe, jak i duże, o delikatnym pokroju i kłujące kaktusy. Ale rośliny w mieszkaniu to także dodatki dekoracyjne, czyli doniczki i osłonki, a nawet kwietniki.

Spis treści

  1. Co jest teraz modne?
  2. Duże i małe rośliny doniczkowe w aranżacji wnętrz
  3. Wybieramy modne osłonki i doniczki do roślin w mieszkaniu

Przez kilka ostatnich lat rośliny doniczkowe nie cieszyły się zbyt wielką popularnością w aranżacji wnętrz. Szczególnie we wnętrzach w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Roślinami doniczkowymi, które najchętniej wybieraliśmy były kwitnące orchidee. Rośliny doniczkowe wracają do łask w aranżacji wnętrz. I bardzo dobrze. Jak to zazwyczaj w modzie bywa nic nie powraca tak samo. Nie ustawiamy roślin doniczkowych tylko i wyłącznie na parapetach. Wręcz przeciwnie. Duże rośliny ustawiamy na podłodze, mniejsze gromadzimy po kilka sztuk i ustawiamy na komodach i konsolach. Do mody wracają także makramy, w których wieszamy co piękniejsze egzemplarze. W wielkim stylu powracają kaktusy i sukulenty oraz przeciwstawne eteryczne bluszcze i pieniążki. Równie ważne jak rośliny doniczkowe są osłonki i doniczki. To one potrafią z całkiem przeciętnej rośliny uczynić gwiazdę we wnętrzu. I odwrotnie oczywiście.

Co jest teraz modne?

Wraz z nadejściem stylów skandynawskiego i retro coraz częściej wybieramy zielone rośliny do mieszkania. Ostatnio miniszklarnie zajęły kuchenne parapety, na których zagościły zioła. Potem pojawił się ruch miejskich ogrodników. Specjalistów, którzy potrafią nawet na najmniejszym balkonie stworzyć niepowtarzalny ogródek. Teraz kolejny etap – rośliny we wnętrzach na specjalnych prawach. Eksponowane jak w muzeach. Kwietniki i podesty to meblowy must have, a na nich tropiki. Kaktusy w towarzystwie sagowca i monstery.

Duże i małe rośliny doniczkowe w aranżacji wnętrz

Na rośliny doniczkowe też możemy zaobserwować swojego rodzaju  modę. Tak jak do niedawna kupowaliśmy niemal wyłącznie orchidee, tak teraz największą popularnością cieszą się roślinki o eterycznych, drobnych listkach oraz  wprost przeciwnie – gruboskórne i kłujące kaktusy. Rośliny doniczkowe powinny wyróżniać się zdecydowanym pokrojem, być przeskalowane lub zminiaturyzowane. Jeśli jeden kaktus lub fikus liro listny to co najmniej 70-80 cm wysokości, ustawiony na podłodze w dobrze widocznym miejscu. Jeśli wolimy mniejsze roślinki wybierzmy kilka lub kilkanaście, a każdą wstawmy do osobnej osłonki i zgrupujmy je w jednym miejscu: na komodzie, konsoli, stoliku kawowym itp. A osłonki i doniczki to już zupełnie inna historia, jak mawiał klasyk...

Wybieramy modne osłonki i doniczki do roślin w mieszkaniu

A jeśli pokochaliśmy na nowo rośliny w mieszkaniu musimy im zapewnić atrakcyjne, modne doniczki i osłonki. I tutaj zaczyna się pole do popisu. Możemy wybierać spośród osłonek ceramicznych, szklanych, metalowych, plecionych koszy i makramowych kwietników do zawieszenia w oknie.  Z pewnością dopasujemy osłonkę do ulubionej rośliny i do stylu mieszkania. Styl minimalistyczny to identyczne osłonki w kształcie cylindra lub odwróconego ostrosłupa ze ściętym stożkiem, często przeskalowane w stosunku do pokroju rośliny, koniecznie ustawione w rytmie. Styl industrialny – osłonką może być każdy pojemnik, który się do tego nadaje, najchętniej z materiału naturalnego. Mogą to być metalowe kosze na śmieci, ocynkowane wiadra, ozdobne puszki po kawie i herbacie. W aranżacji wnętrza w stylu retro sprawdzą się proporcjonalne osłonki ceramiczne ale też filiżanki i ozdobne puszki. Najwięcej nowości  przynosi nam styl skandynawski. Zielone rośliny doniczkowe wstawiamy do plecionych z włókien naturalnych  koszy i specjalnie impregnowanych papierowych toreb. Papierowe torby bija rekordy popularności. Mogą być w kolorze szarego papieru, białe lub czarne, z napisami lub bez. Zazwyczaj zawijamy ich brzeg. Plecione, miękkie  kosze  również mogą być w naturalnym wybarwieniu, bielone lub czarne.

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe