Kominek świąteczny. Jak zrobić i udekorować kominek na święta. Oto nasze podpowiedzi

2023-12-12 12:45

Już wkrótce wygodnie zasiądziemy w świątecznie udekorowanym domu do wigilijnej kolacji. Nieodzownym elementem świątecznego nastroju jest z pewnością pięknie udekorowany świąteczny kominek. Jak udekorować świąteczny kominek? A jeśli go nie macie, jak samemu zrobić świąteczny kominek? To nie jest trudne.

Spis treści

  1. Kominek świąteczny - gotowa atrapa portalu kominkowego
  2. Kominek świąteczny z kartonu. Jak samemu zrobić atrapę kominka?
  3. Kominek świąteczny z płyt gipsowych lub pilśniowych
  4. Jak udekorować świąteczny kominek?
  5. Na czym powiesić skarpety na prezenty świąteczne?

Kominek świąteczny - gotowa atrapa portalu kominkowego

Co jeśli w domu nie mamy prawdziwego kominka a marzymy o takim świątecznym akcencie? Możemy kupić gotową atrapę kominka lub sami zbudować portal kominkowy, który będzie wyglądał jak prawdziwy.Oczywiście w marketach budowlanych i nie tylko możemy kupić gotowe atrapy kominków. Są to zwykle odlewy gipsowe. Jeśli kupimy taką atrapę, portal kominkowy z gipsu sprawa jest prosta. Wystarczy przymocować go do ściany i jedynie pięknie udekorować portal świątecznie. To wersja najprostsza.

DIY. Świąteczny wieniec – dekoracja na Boże Narodzenie w duchu zero waste. Zrób to sam krok po kroku

Kominek świąteczny z kartonu. Jak samemu zrobić atrapę kominka?

Jeśli mamy w domu dzieci i chcemy zrobić z nimi taki świąteczny kominek – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Portal kominka można zrobić, używając do tego kartonowych pudeł lub styropianu. To może być konstrukcja naszego świątecznego kominka. Potem oklejamy tę konstrukcję albo samoprzylepną tapetą – np. ze wzorem cegieł lub marmuru lub jakakolwiek okleiną, która nam się podoba. Dobrze jest też zabezpieczyć tę lekką konstrukcję i przykleić ją do ściany np. klejąca taśmą dwustronną.

Taka wersja świątecznego kominka z kartonu, może nie będzie najtrwalsza, ale na święta dostarczy nam z pewnością wielu wrażeń. Najmłodszym członkom rodziny na pewno.

Czytaj też: Stroik adwentowy nowoczesny: z czego zrobić? Jakiego koloru powinny być świece?

Kominek świąteczny z płyt gipsowych lub pilśniowych

Kominek świąteczny z kartonu to wersja najłatwiejsza. Dla bardziej zaawansowanych polecamy zrobienie kominka świątecznego z płyt pilśniowych lub gipsowo-kartonowych. Wystarczy zbić z nich obudowę kominka. W przypadku płyt kartonowo-gipsowych, przydadzą się do tego aluminiowe kątowniki. Trzeba dostosować wielkość kominka do wnętrza, zbyt duży portal kominkowy przytłoczy je.

Jeśli mamy już obudowę o właściwej wielkości, możemy wykończyć ją na wiele sposobów. Można ją obić drewnianymi klepkami, panelami podłogowymi w dowolnym wzorze. Można taki portal obłożyć gipsową atrapą cegły, którą potem można dowolnie pomalować.

Na górę takiego portalu najlepiej położyć starannie wymierzoną i oszlifowaną płytę np. podobną do kuchennego blatu. Może być drewniana, z MDF-u, lub nawet kupiona w markecie kamienna na wymiar.

Taki portal kominkowy doda stylu każdemu salonowi, a nie wymaga wielkich nakładów finansowych. No i z pewnością będzie trwalszy od kominka z kartonu.

Te lampy mają dusze. Radosław Nakonowski daje im drugie życie

Jak udekorować świąteczny kominek?

Najprostszy sposób dekoracji świątecznego kominka to zielone gałązki świerku lub jodły. Można wśród nich ustawić ozdobne świece. Można też upleść z nich zieloną i pachnącą lasem girlandę, która będzie zwisała z naszego świątecznego kominka.

Inny sposób to ułożenie na kominku stroików świątecznych ze świecami i bombkami.

Można też do dekoracji wykorzystać gotowe sztuczne girlandy świąteczne.

Na czym powiesić skarpety na prezenty świąteczne?

Świąteczna dekoracja kominka nie może się obejść bez wieszaków na świąteczne skarpety, w których można będzie w święta Bożego Narodzenia znaleźć świąteczne prezenty. Ozdobne skarpety na prezenty można oczywiście kupić w sklepach wnętrzarskich a tuż przed świętami w praktycznie każdym markecie. Jeśli jesteśmy bardzo kreatywni i zdolni taką świąteczną skarpetę możemy też oczywiście uszyć sami. W zależności od rodzaju kominka, który posiadamy można do niego przykleić lub wkręcić wieszaki na skarpety. W przypadku kominka z kartonu,. polecamy jednak ułożyć skarpety z prezentami przy kominku.

Czytaj też: