Modne meble z drewna do salonu. Ponadczasowe piękno. Jakie meble drewniane wybrać?

2023-11-13 17:24

Nasi przodkowie nie znali innych mebli niż drewniane. Jednak odkąd ludzie wynaleźli wiórowe płyty meblowe, to się zmieniło. Są dużo tańsze do drewna, ale to właśnie drewno jest ponadczasową ozdobą naszych salonów. Jakie są obecnie modne drewniane meble do salonu? Czy warto kupić meble z drewna i jak wybrać dobre drewniane meble?

Spis treści

  1. Jakie meble drewniane są obecnie modne? Jakie meble drewniane wybrać do salonu?
  2. Czy warto kupić meble drewniane? Zalety mebli z drewna
  3. Jakie są teraz modne meble drewniane do salonu?
  4. Jak czyścić meble drewniane?
  5. Jak pielęgnować meble z naturalnego drewna?

Meble drewniane to z pewnością meble jakościowo dużo lepsze od tych wykonanych z płyt wiórowych. To sprzęty, które posłużą nam długo, bez konieczności wymieniania na nowe. To też meble, które można po pewnym czasie odnowić i dalej będą wyglądały dobrze.

Jakie meble drewniane są obecnie modne? Jakie meble drewniane wybrać do salonu?

Producenci mebli drewnianych mówią o swoich produktach w samych superlatywach. I trudno się z nimi nie zgodzić. Drewno to ponadczasowe piękno. Jednak meble drewniane choć jakościowo przewyższają meble z płyt meblowych, to znacznie rzadziej goszczą w naszych wnętrzach. Powód jest prozaiczny – meble drewniane są dużo droższe od pozostałych, wykonanych np. z płyt meblowych. Już za samą drewnianą komodę trzeba dać kilka tysięcy, podczas gdy te z płyt meblowych można kupić za kilkaset.

Meble z drewna. Z wizytą w pracowni Swallow’s Tail Furniture

Czy warto kupić meble drewniane? Zalety mebli z drewna

Czy więc warto kupić meble drewniane? Z pewnością tak. Meble z litego drewna oddychają, wchłaniając nadmiar wilgoci z powietrza albo przeciwnie, nawilżając je. W ten sposób stale, zupełnie bez naszego udziału, regulują wilgotność we wnętrzach, co ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Ale to nie jedyne zalety mebli drewnianych.

Bardzo ważna jest ich estetyka. Drewno to piękno samo w sobie. Poza tym meble z drewna to też trwałość, odporność na uszkodzenia czy możliwość odnowienia mebli nawet po wielu latach.

Dla większości z nas jednak, decydujące jest to, że meble z litego drewna stanowią efektowną naturalną ozdobę każdego wnętrza.

Drewniane meble dopasują się do każdego stylu. Mogą to być meble do wnętrz urządzanych w stylu skandynawskim, jak i loftowym.

 MODNE ZASŁONY W 2024 ROKU. JAKIE ZASŁONY WYBRAĆ DO NOWOCZESNEGO WNĘTRZA?

Jakie są teraz modne meble drewniane do salonu?

Rekordy popularności biją oczywiście meble nowoczesne z litego drewna, proste, czasem loftowe. Popularne są drewniane meble łączone z czarną stalą. Ale nie tylko.

Jeśli lubimy styl skandynawski, producenci dają nam szeroki wybór białych mebli. Prostych, klasycznych lub bardzo tradycyjnych. Wybór jest naprawdę duży. Drewniane meble mogą mieć różne kolory, w zależności od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane lub jak zostały polakierowane.

Warto jednak, kupując takie meble zwracać uwagę na jakość ich wykończenia. Czy jakość idzie w parze z wysoką ceną. Czy ranty są gładkie, albo czy szuflady łatwo się zamykają. Warto zobaczyć też jak otwierają się drzwiczki szafek.

Jak czyścić meble drewniane?

Meble drewniane wymagają jednak specjalnego traktowania i czyszczenia. Producenci zalecają, by nie było czyszczenie zbyt inwazyjne. Szorowanie szorstką gąbką czy używanie mocnych, chemicznych środków czystości z pewnością nie wpłynie korzystnie na powierzchnię drewna. W tym celu dobrze zastosować delikatne ścierki – tym bardziej, że obecnie w sklepach można znaleźć specjalne, delikatnie gąbki lub ścierki do wycierania kurzu na sucho. Nie brakuje również preparatów do czyszczenia powierzchni z prawdziwego drewna. 

Jak pielęgnować meble z naturalnego drewna?

Pielęgnacja mebli drewnianych nie jest skomplikowana. Wystarczy raz w miesiącu przetrzeć je delikatną ściereczką, nasączoną specjalnym płynem do impregnowania drewna. Nie powinno się stawiać na drewnianych meblach, zresztą podobnie jak na innych, gorących przedmiotów.

CZYTAJ TEŻ: GARDEROBA W DOMU. JAK URZĄDZIĆ MODNĄ I FUNKCJONALNĄ GARDEROBĘ? ZOBACZ INSPIRACJE

Meble olejowane czy lakierowane? Jakie wybrać

Drewniane meble bywają pokryte lakierem lub olejowane. To dwa różne sposoby zabezpieczania ich.

  • Olejowanie drewna. Jednym z takich sposobów jest olejowanie powierzchni drewnianych. Nakładany na drewno olej wnika w jego strukturę, utrwalając ją, a przy tym eksponując jego naturalne właściwości, takie jak jak kolor i faktura. Drewno należy olejować co najmniej raz do roku, by zachowało swój naturalny wygląd.
  • Lakierowanie drewna. Lakier jest trwalszym zabezpieczeniem od olejowania, a do tego nadaje materiałowi odpowiedni połysk, jeśli tego chcemy. Lakier konserwuje drewno co ułatwia pielęgnację drewnianych mebli.

PORCELANA BOGUCICE, NAJMODNIEJSZE I PONADCZASOWE WZORY. MACIE TAKIE W DOMU?