Co lepsze karnisz czy szyna? Wady i zalety obu rozwiązań

2021-09-30 12:59

Firanki i zasłony wprowadzają do wnętrza przytulny, ciepły klimat. Oprócz wyboru materiału i koloru tkaniny, ważny jest również system nośny. Najpopularniejszymi systemami nośnymi są karnisze ścienne i szyny sufitowe. Który jest lepszy? Poniżej przedstawiamy wady i zalety każdego z nich.

Salon
Autor: Getty Images/in4mal

Spis treści

  1. Szyna sufitowa – charakterystyka, zalety i wady materiału
  2. Karnisz ścienny – charakterystyka, zalety i wady materiału

Szyna sufitowa – charakterystyka, zalety i wady materiału

Zanim odpowiemy na pytanie, który system nośny sprawdza się lepiej – karnisz czy szyna sufitowa, warto zapoznać się z charakterystyką każdego z tych systemów nośnych. Zacznijmy od szyn. Szyna sufitowa jest mocowana bezpośrednio na suficie. Następnie, przy pomocy klipsów, klamer czy żabek przyczepia się do niej zasłony i firanki. Najpopularniejsze są szyny wykonane z PCV i aluminium – są łatwe w montaż i obróbce (można dopasować ich kształt oraz długość). Ponadto, są odporne na wilgoć i promieniowanie UV, więc nie żółkną ani nie odkształcają się z upływem czasu.

Jedną z ważniejszych zalet szyn sufitowych jest możliwość łączenia ich w długie, kilkumetrowe ciągi, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń w domach i biurach. W przeciwieństwie do karniszy, szyny sufitowe można ciąć i łamać pod kątem prostym, ułatwiając w ten sposób prowadzenie firanek po niestandardowych w kształcie ścianach.

Szyny sufitowe są łatwe w ukryciu i maskowaniu, przez co nie przytłoczą ani nie zdominują przestrzeni (tak jak karnisze ścienne). Jeśli zależy nam na efekcie lekkości i przestronności, szyny sufitowe będą najlepszym wyborem. Dobrą wiadomością jest to, że bez problemu pomalujemy je farbą, okleimy tapetą lub okleiną – jednym słowem, dostosujemy do własnych upodobań i wystroju wnętrza.

W pomieszczeniach, gdzie odległość między oknami a sufitem jest niewielka, szyny sufitowe sprawdzą się doskonale. Podobnie w przypadku okien z głębokimi wnękami lub znacząco wystającymi parapetami i kaloryferami.

O jakich wadach szyn sufitowych powinniśmy wiedzieć przed zakupem? Największą wadą tego rozwiązania jest to, że szyny nie radzą sobie z ciężkimi zasłonami czy firankami. Jeśli zależy nam na grubych zasłonach wykonanych z tkanin o gęstej gramaturze i dużej wadze, szyny sufitowe nie będą najlepszym pomysłem. Dużo lepiej poradzą sobie solidne karnisze.

Karnisz ścienny – charakterystyka, zalety i wady materiału

Karnisze ścienne to tradycyjne rozwiązanie wciąż chętnie wykorzystywane w polskich domach i mieszkaniach. Trudno się dziwić – karnisze mają wiele zalet, a solidność jest jedną z najważniejszych. Karnisz ścienny to nic innego jak drążek z klamrami, żabkami lub kołami przytwierdzony do ściany tuż nad oknem. W porównaniu z szyną sufitową jest on bardziej wytrzymały i potrafi poradzić sobie z naprawdę ciężkimi tkaninami.

Dużą zaletą karniszy ściennych jest ich dekoracyjność i uniwersalność – sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na efektywnej dekoracyjności. Bez problemu dopasujemy je do każdego wnętrza, niezależnie od stylu i wystroju. Karnisze ścienne możemy z powodzeniem wykorzystać również do zmiany proporcji wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest nieprzyjemnie duże, a sufit zbyt wysoki możemy optycznie zmniejszyć pomieszczenie i obniżyć sufit za pomocą karnisza ściennego.

Wadą karniszy ściennych jest możliwość rozsuwania zasłon tylko po linii prostej – w przeciwieństwie do „zakręcających” szyn sufitowych. Ponadto, użytkownicy karniszy często narzekają na częste problemy z prowadzeniem zasłon – żabki, klamry i koła mogą się zablokować lub utknąć, co nie zdarza się w przypadku użytkowania szyn sufitowych.

Szyny sufitowe oraz karnisze ścienne mają wiele zalet, które mogą przeważyć o ich wyborze. Jednak ostateczna decyzja należy do nas – musimy jasno określić czy zależy nam na minimalistycznym systemie nośnym do lekkich firanek, czy efektownym, dekoracyjnym rozwiązaniu, które poradzi sobie nawet z naprawdę ciężkimi tkaninami.

Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony