Karnisz czy szyna sufitowa – co wybrać? Wady i zalety obu rozwiązań

2020-09-08 11:47 Barbara Ruppel
Karnisz czy szyna sufitowa
Autor: materiały prasowe MARDOM

Firanki i zasłony wprowadzają do wnętrza przytulny, ciepły klimat. Oprócz wyboru materiału i koloru tkaniny, ważny jest również system nośny. Najpopularniejszymi systemami nośnymi są karnisze ścienne i szyny sufitowe. Który jest lepszy? Poniżej przedstawiamy wady i zalety każdego z nich.

Szyna sufitowa – charakterystyka, zalety i wady materiału

Zanim odpowiemy na pytanie, który system nośny sprawdza się lepiej – karnisz czy szyna sufitowa, warto zapoznać się z charakterystyką każdego z tych systemów nośnych. Zacznijmy od szyn. Szyna sufitowa jest mocowana bezpośrednio na suficie. Następnie, przy pomocy klipsów, klamer czy żabek przyczepia się do niej zasłony i firanki. Najpopularniejsze są szyny wykonane z PCV i aluminium – są łatwe w montaż i obróbce (można dopasować ich kształt oraz długość). Ponadto, są odporne na wilgoć i promieniowanie UV, więc nie żółkną ani nie odkształcają się z upływem czasu.

Jedną z ważniejszych zalet szyn sufitowych jest możliwość łączenia ich w długie, kilkumetrowe ciągi, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń w domach i biurach. W przeciwieństwie do karniszy, szyny sufitowe można ciąć i łamać pod kątem prostym, ułatwiając w ten sposób prowadzenie firanek po niestandardowych w kształcie ścianach.

Bezprzewodowy napęd do zasłon
Somfy Movelite White Star

Autor: Somfy, materiały prasowe

Somfy Movelite White Star

Bezprzewodowy napęd Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy pozwala sterować zasłonami w wygodny sposób: za pomocą pilota, nadajnika naściennego czy po połączeniu z centralą smart home TaHoma również z aplikacji w smartfonie lub głosowo. Pojedynczy napęd może obsługiwać karnisz elektryczny prosty o długości do sześciu metrów i tkaninę o wadze do 35 kg. Zasłony mogą być odsuwane na sposób boczny lub teatralny. Rozwiązanie Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy to gwarancja całkowitego zasłonięcia okna bez prześwitów oraz perfekcyjnego wyglądu zasłony w każdym momencie. Sam karnisz można zamontować do ściany lub do sufitu. W zależności od zastosowanych akcesoriów zasłony można upiąć na różne sposoby – np. plisowane lub harmonijkowe. Napęd zasilany jest z akumulatora, więc przy montażu nie ma potrzeby doprowadzenia zasilania czy kucia ścian. W zależności od częstotliwości użytkowania pojemność akumulatora pozwala sterować zasłonami nawet do sześciu miesięcy bez ładowania.

Szyny sufitowe są łatwe w ukryciu i maskowaniu, przez co nie przytłoczą ani nie zdominują przestrzeni (tak jak karnisze ścienne). Jeśli zależy nam na efekcie lekkości i przestronności, szyny sufitowe będą najlepszym wyborem. Dobrą wiadomością jest to, że bez problemu pomalujemy je farbą, okleimy tapetą lub okleiną – jednym słowem, dostosujemy do własnych upodobań i wystroju wnętrza.

W pomieszczeniach, gdzie odległość między oknami a sufitem jest niewielka, szyny sufitowe sprawdzą się doskonale. Podobnie w przypadku okien z głębokimi wnękami lub znacząco wystającymi parapetami i kaloryferami.

O jakich wadach szyn sufitowych powinniśmy wiedzieć przed zakupem? Największą wadą tego rozwiązania jest to, że szyny nie radzą sobie z ciężkimi zasłonami czy firankami. Jeśli zależy nam na grubych zasłonach wykonanych z tkanin o gęstej gramaturze i dużej wadze, szyny sufitowe nie będą najlepszym pomysłem. Dużo lepiej poradzą sobie solidne karnisze.

Karnisz ścienny – charakterystyka, zalety i wady materiału

Karnisze ścienne to tradycyjne rozwiązanie wciąż chętnie wykorzystywane w polskich domach i mieszkaniach. Trudno się dziwić – karnisze mają wiele zalet, a solidność jest jedną z najważniejszych. Karnisz ścienny to nic innego jak drążek z klamrami, żabkami lub kołami przytwierdzony do ściany tuż nad oknem. W porównaniu z szyną sufitową jest on bardziej wytrzymały i potrafi poradzić sobie z naprawdę ciężkimi tkaninami.

Dużą zaletą karniszy ściennych jest ich dekoracyjność i uniwersalność – sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam na efektywnej dekoracyjności. Bez problemu dopasujemy je do każdego wnętrza, niezależnie od stylu i wystroju. Karnisze ścienne możemy z powodzeniem wykorzystać również do zmiany proporcji wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest nieprzyjemnie duże, a sufit zbyt wysoki możemy optycznie zmniejszyć pomieszczenie i obniżyć sufit za pomocą karnisza ściennego.

Wadą karniszy ściennych jest możliwość rozsuwania zasłon tylko po linii prostej – w przeciwieństwie do „zakręcających” szyn sufitowych. Ponadto, użytkownicy karniszy często narzekają na częste problemy z prowadzeniem zasłon – żabki, klamry i koła mogą się zablokować lub utknąć, co nie zdarza się w przypadku użytkowania szyn sufitowych.

Szyny sufitowe oraz karnisze ścienne mają wiele zalet, które mogą przeważyć o ich wyborze. Jednak ostateczna decyzja należy do nas – musimy jasno określić czy zależy nam na minimalistycznym systemie nośnym do lekkich firanek, czy efektownym, dekoracyjnym rozwiązaniu, które poradzi sobie nawet z naprawdę ciężkimi tkaninami.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021