Okno jak dzieło sztuki: 7 pomysłów na wystrój okna

2018-04-26 18:51

Okno w pięknej oprawie ma niebywały wpływ na wnętrze. Może wręcz stać się akcentem skupiającym uwagę domowników i gości. Pomyśl o oknie jak o dziele sztuki, które stworzysz. Przemyśl rodzaj dekoracji, wkomponuj ją w wystrój wnętrza i… do dzieła!

Spis treści

  1. Aranżacja okna krok po kroku
  2. Wystrój okna – sprytne triki

Aranżacja okna krok po kroku

Co to znaczy piękna oprawa okna? Na pewno nie droga i nie bardzo droga, lecz zharmonizowana z wystrojem i pomysłowa! Nawet jeżeli należysz do grona zwolenników tradycyjnych firan i zasłon, pomyśl, jak je dobrać i zgrać ze sobą, by zachwycały. Może zamiast dużych wzorów na firanach wybrać delikatne groszki albo paseczki? Albo poprzestać na gładkim woalu? A zasłony dobrać lżejsze niż zwykle i np. składające się z brytów materiału ton w ton (np. jasno- i ciemnobłękitnego) po każdej stronie okna… Amatorzy nowatorskich rozwiązań mogą zaś zaszaleć i wymyślić swoją autorską dekorację, która nie musi mieć wiele wspólnego z zawieszaniem tkanin. Tu jedynym ograniczeniem są względy praktyczne (czasem trzeba móc przysłonić okno) i wyobraźnia.

..  Firanki makarony – jak wybierać? Porady aranżacyjne >>>

Wystrój okna – sprytne triki

1. Aby optycznie podwyższyć pokój, zawieś po obu stronach okna bryty tkaniny w pionowy wzór albo typu ombre, cieniowaną od najciemniejszej przy podłodze po najjaśniejszą przy suficie. Karnisz pomaluj zaś na kolor ścian czy sufitu, by zniknął (jeżeli będzie innej barwy, wizualnie obniży sufit i poszerzy okno).

2. Okienna wystawa szkła wprawi wszystkich w zachwyt, jeśli szyby będą idealnie przejrzyste, a eksponaty – bez grama kurzu oraz odcisków palców. Ułatwisz sobie zadanie, myjąc w zmywarce, co się tylko da, i stosując dobry płyn do okien z formułą antystatyczną, która opóźnia osiadanie kurzu.

3. Tworząc na parapecie czy w oknie kompozycję z naczyń (także szklanych) czy przedmiotów dekoracyjnych, zadbaj o jej jednorodność. Spoiwem mogą być kolor i jego odcienie albo materiał (np. szkło, drewno, metal) czy charakter rzeczy (np. rośliny, figurki baletnic, lichtarze, lampiony, domki dla ptaków itp.).

4. Aby przy dwóch oknach stworzyć spójną kompozycję, na ścianie pomiędzy nimi zawieś kinkiet albo obrazy, czy też podłużne lustro, które doda wnętrzu głębi (ale odwróci też nieco uwagę od samych okien, co nie zawsze jest korzystne).

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE