Jak zamontować karnisz w domu? Karnisz sufitowy i ścienny [PORADY I ZDJĘCIA]

2017-03-14 16:45

Aby zamontować karnisz w domu, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności. Podpowiadamy, jak zamontować karnisz sufittowy szybko i bez błędów oraz jak go dopasować do wystroju wnętrza, a także do firan lub zasłon, które wybraliśmy.

Spis treści

  1. Karnisz ścienny
  2. Karnisz sufitowy
  3. Karnisze metalowe, plastikowe, drewniane
  4. Jak dopasować karnisz do wnętrza
  5. Wybieramy karnisze: drążek lub szyna
  6. Wybieramy karnisze: długość i wygląd karnisza
  7. Wybieramy karnisze: gdzie powiesić i wymiary karniszy?
  8. Jak zamontować karnisz - instrukcja krok po kroku
  9. Ciekawy wybór karniszy w GALERII ZDJĘĆ

Niezależnie od tego, jaki jego rodzaj wybrałaś - sufitowy, ścienny, metalowy czy plastikowy - będziesz musiała zmierzyć się z zadaniem, jak zamontować karnisz.

To nieodłączny partner firanek lub zasłon – karnisz. Musi być dopasowany do wnętrza, rodzaju tkaniny na zasłony i wprowadzać ciekawy element dekoracji okna. Karnisze mają niebagatelne znaczenie w dekoracji okna, dlatego zwracamy uwagę jak właściwie dobrać karnisz, tak by dopełnił wygląd firan. Tkanina to nie jedyna dekoracja okna. Karnisz -  to stylowy sposób na oprawę okna.  Zasłony najczęściej wieszamy na standardowych karniszach mocowanych nad oknem. Dopilnujmy, aby były odpowiednio długie i pozwalały szeroko rozsunąć zasłony poza otwór okienny. Karnisz jest najprostszym rozwiązaniem. Zobacz jakie są karnisze  - zdjęcia w GALERII.

Zobacz też: Co zamiast firanek? Dekoracja okien roletami rzymskimi>>

Jeśli zechcesz poprawić kształt okna, wystarczy odpowiednio zamontować karnisz. Niskie wyda się wyższe, gdy karnisz zamocujesz pod sufitem, a zasłony będą sięgały podłogi. Wąskie okno wyda się szersze, jeżeli karnisz będzie znacznie wychodził poza obrys okna i zawiesisz na nim długie, fałdziste zasłony (więcej tkaniny znajdzie się na tle ściany).

Karnisz ścienny

Karnisz ścienny, sufitowy, drewniany, plastikowy, bądź metalowy – oto wszystkie rodzaje karniszy. Karnisz ścienny – jak sama nazwa wskazuje, montowany jest bezpośrednio w ścianie nad otworem okiennym i stanowi dogodne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz. Z tego powodu karnisze ścienne cieszą się sporym zainteresowaniem. Najczęściej wykonywane są jako drążkowe z kółkami, dzięki którym przesuwana jest firana w dekoracji okna.

Karnisz sufitowy

Karnisz sufitowy, wcale nie jest przeżytkiem, jest w pełni funkcjonalny,  umożliwia łatwy przesuw firan czy zasłon na długości karnisza. W zależności od ilości zastosowanych wsporników uzyskać można różną liczbę szyn. Przeznaczone dla zasłon i firan. Karnisz sufitowy może być zamontowany również w wersji ściennej jako dekoracja okna.

Karnisze metalowe, plastikowe, drewniane

Ze względu na naturalny wygląd karnisze drewniane znakomicie nadają wnętrzom ekologicznego charakteru. Są matowe, satynowe, błyszczące. Dobrze komponują się w stylu wiejskim, skandynawskim, vintage.

Karnisze plastikowe zarezerwowane dla nowoczesnych wnętrz. Dobrze współgrają w futurystycznym stylu mebli, bądź wnętrz retro. Karnisze plastikowe są dość tanie, ale wcale nie oznaczają tandetnego rozwiązania.

Karnisze metalowe – najczęściej wybierane. Cieszą się sporą popularnością ze względu na ich walory użytkowe i estetyczne. Karnisze metalowe to szereg możliwości. Metal nie musi być gładki, można skorzystać z rozwiązań wykorzystujących metal prążkowy. Ponadto ciekawym pomysłem jest również łączenie metalu z innymi materiałami, np. z drewnem.

Zobacz też: Jak modnie upiąć firanki? Porady i aranżacje>>

Jak dopasować karnisz do wnętrza

Karnisz jest najprostszym dobrym rozwiązaniem, jeśli fragment ściany nad oknem jest wysoki. Szyny mocowane do sufitu sprawdzą się, jeżeli nadproże jest niskie lub kiedy zamiast zasłon stosujemy rolety. Karnisze to rozwiązaniem, które pasuje do wnętrz klasycznych i stylowych. Karnisz powinien być piękny, a zarazen praktyczny, eksponować zarówno lekka firankę, jak i ciężką i grubą zasłonę.

Sprawdź nasz poradnik: Pomysły na zasłony i firanki do łazienki, salonu [INSPIRACJE]>>

Wybieramy karnisze: drążek lub szyna

Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje karniszy – drążki i szyny. Drążek to tradycyjny, najpopularniejszy rodzaj karnisza, charakteryzujący się solidnością i łatwością w użytkowaniu – raczej nie ma możliwości, by cokolwiek zacięło się czy zaplątało podczas przesuwania zasłon. Pręty osadza się w uchwytach przytwierdzonych do ściany, a zasłony wiesza się na kółkach, szelkach lub przelotkach nanizanych na drążek wykonany z drewna, metalu lub obu tych materiałów. Zakończenia drążków kupuje się osobno, jako dodatkowy element dekoracyjny, dzięki czemu możemy idealnie dobrać je do reszty wystroju pomieszczenia. Szyna jest bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Metalowe (lub metalowo-drewniane) szyny przykręca się do wsporników montowanych do ściany, a zasłony wiesza na haczykach lub żabkach wsuwanych w prowadnice. Dzięki temu, że szyna mocowana jest od spodu, żabki da się przesuwać po całej jej długości, niezależnie od liczby wsporników, jednak ze względu na jej budowę, istnieje ryzyko zacinania się żabek. Zakończenia szyn są mało widoczne, sprzedaje się je w zestawie z karniszem.

Wybieramy karnisze: długość i wygląd karnisza

Pojedynczy drążek lub szyna karnisza może mieć 40-250 cm długości, ale używają odpowiednich łączników i uchwytów, można zestawiać je ze sobą w dłuższe, nawet kilkumetrowe ciągi. Istnieją również łączniki specjalne, pozwalające na zamontowanie karnisza po łuku czy w rogu. Długość karnisza może być dopasowana do szerokości okna lub długości ściany, na której się ono znajduje. Przyjęło się, że drążki powinny wystawać po obu stronach okna co najmniej 20 cm. Dzięki temu rozsunięte zasłony nie przesłaniają otworu okiennego. Karnisz jest takim samym elementem dekoracji wnętrz jak posadzka, drzwi czy listwy przypodłogowe, warto więc dobrać go tak, by nie szpecił, a zdobił lub ewentualnie wtapiał się w tło. Przede wszystkim wygląd karniszy powinien być dopasowany do reszty wystroju. Możemy kupisz karnisz w stylu ludowym, retro czy nowoczesnym, prosty lub ozdobny – odcinający się na tle otoczenia. Do wyboru mamy karnisze plastikowe (lekkie, tanie) i metalowe lub żeliwne (cięższe i bardziej wytrzymałe, ale też droższe) w czerni, bieli i szarości, w kolorze mosiądzu antycznego (stare złoto), inox (efekt stali nierdzewnej) i o wykończeniu satyna-nikiel (chrom-mat), a także karnisze drewniane lub pokryte drewnianą okleiną. Jeśli nie chcesz, by karnisz był zbyt widoczny, dobierz taki (o odpowiednim rozmiarze, kolorze, sposobie montażu), który wtopi się w ścianę.

Wybieramy karnisze: gdzie powiesić i wymiary karniszy?

Karnisze nie mogą utrudniać otwierania skrzydeł okiennych, dlatego wieszamy je powyżej ościeży okien. Jeśli nadproże jest wystarczająco wysokie, uchwyty karnisza montujemy do ściany. Gdy miejsca jest zbyt mało – do sufitu. Zazwyczaj sposobowi montażu odpowiada inny rodzaj wspornika. Alternatywą są całkowicie niewidoczne karnisze wpuszczane w sufit, jednak ich montaż jest możliwy tylko w przypadku pomieszczeń z sufitem podwieszanym.

Nową dekorację okna warto zacząć od dobrania karnisza o odpowiednich wymiarach i wyliczenia, ile tkaniny będziemy potrzebować na nowe zasłony. Karnisze nowoczesne bywają cienkie i delikatne, stylowe zaś - dosyć masywne. Jedne i drugie mogą być drewniane lub metalowe. Po zawieszeniu zasłon uwagę przyciągają tylko ozdobne końcówki, zwane kwiatonami. Mają one najrozmaitsze kształty i zrobione są z różnych materiałów, np. metalu, szkła, tworzywa, ceramiki, drewna, wikliny.

Dobierając nowy karnisz, najpierw zmierz szerokość okna. Karnisz powinien wystawać poza nie z każdej strony 10-15 cm. Jeśli okno jest szerokie, nie wystarczą dwa wsporniki podtrzymujące karnisz. By uchronić go przed ugięciem, wsporników powinno być więcej i muszą być zamocowanie co 150 cm.

Zobacz też: samodzielny montaż karnisza krok po kroku WIDEO >>>

Jak zamontować karnisz - instrukcja krok po kroku

Aby zamontować karnisz, zacznij od zaznaczenia miejsc, gdzie ma on zawisnąć. Wysokość jest zależna od długości zasłon oraz wielkości okien. Za pomocą poziomicy nad oknem zakreśl prostą linię, zależną od długości drążka. Przyłóż go do ściany i zaznacz miejsca, gdzie będą znajdowały się wkręty mocujące karnisz. Wywierć otwory i za mocuj uchwyty. Wbij je i następnie przeciągnij przez nie drążek. Wcześniej jednak trzeba umieścić krążki, na których będzie zaczepiona zasłona albo firana. Na koniec dociśnij śruby mocujące, że by usztywnić całość.

Ciekawy wybór karniszy w GALERII ZDJĘĆ

Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE