Jak urządzić przytulne mieszkanie? Oto 5 sposobów na klimatyczne wnętrze

2022-07-25 9:48

Przytulne mieszkanie kojarzy się nam z domowym ciepłem, bezpieczeństwem i oazą spokoju. Mimo panującej mody na chłodne, surowe mieszkania, wcale nie musimy rezygnować ani z ciepła, ani ze stylowych rozwiązań – wystarczy postawić na odpowiednie dodatki i kolory. Jak ocieplić wnętrze, by było bardziej przytulne? Oto 5 sprawdzonych sposobów.

Przytulny salon
Autor: Projekt: Katarzyna Jastrzębska-Starczyk, Magdalena Forma, zdjęcie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska

Spis treści

  1. Jak ocieplić wnętrze? Zwróć uwagę na kolory i oświetlenie
  2. Przytulne mieszkanie od zaraz. Tkaniny, materiały i dodatki
  3. Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Jak ocieplić wnętrze? Zwróć uwagę na kolory i oświetlenie

Pierwszym sposobem na ocieplenie mieszkania jest zamiana zimnej palety barwnej na ciepłą. Błękity, zielenie, a także czysta biel powinny ustąpić delikatnym pastelom, beżom, jasnym szarościom, brązom, rudościom, a także barwom ognia, czyli żółci, pomarańczy i czerwieni. Taka paleta wprowadzi do wnętrz więcej ciepła i dobrze wpłynie na nasz nastrój. Najlepiej nie przesadzać z intensywnymi odcieniami tych kolorów, ponieważ mogą przytłoczyć wnętrze – nasycone barwy dobrze sprawdzą się w dodatkach, np. poduszkach, dywanach czy zasłonach.

Oświetlenie to kolejny sposób na szybkie i skuteczne ocieplenie mieszkania. By wnętrze wydało się nam przytulne, warto postawić na rozproszone światło o ciepłej barwie. Temperatura oświetlenia odgrywa kluczową rolę w kreowaniu atmosfery w pomieszczeniu – zimne, białe światło często wykorzystywane jest w nowoczesnych wnętrzach, biurach oraz szpitalach. Z kolei światło o ciepłej, żółtej barwie przywodzi na myśl płomień świecy, wprowadza nas w przyjemny stan relaksu, dlatego poleca się go szczególnie do salonów oraz sypialni.

Wnętrze od razu będzie wydawać się przytulniejsze, gdy zastosujemy kilka punktów świetlnych w postaci lamp wiszących, kinkietów, lamp podłogowych emitujących światło o żółtym odcieniu. Dobrym pomysłem, który warto wykorzystać w aranżacji przytulnego mieszkania są światełka, cotton-balls’y, a także wszelkiego rodzaju świece, świeczki i lampiony. Osoby, które mają to szczęście mieszkać w domu jednorodzinnym, mogą zainwestować w dobrej jakości kominek – nie tylko ten opalany drewnem, ale np. gazowy, który jest ekologiczny i nie wymaga takiego nakładu pracy jak tradycyjne modele. Nic tak nie wprowadza do wnętrza ciepła i przytulnego klimatu jak tańczące płomienie.

Przytulne mieszkanie od zaraz. Tkaniny, materiały i dodatki

Jak ocieplić mieszkanie bez dużych zmian i kosztownych remontów? Wybierajmy tkaniny, które kojarzą się nam z czymś ciepłym i przyjemnym, a więc wełnę, bawełnę, welur czy plusz. Miękkie poduszki, ciepłe pledy, welurowe zasłony, puszysty dywan shaggy rozłożony w salonie lub sypialni, a także – jeśli dopiero urządzamy mieszkanie – sofa i fotel obite welurem, bawełną lub lnem (zamiast zimnej skóry) to tylko kilka pomysłów na wykorzystanie tekstyliów w tworzeniu przytulnej przestrzeni.

Ulubionym materiałem ciepłych i przytulnych wnętrz jest drewno. Jeśli chcemy ocieplić dane pomieszczenie powinno się w nim znaleźć jak najwięcej naturalnych materiałów – oprócz drewna np. bambus czy wiklina. Decydując się na drewno, wybierzmy jego jasne odcienie, np. drewno sosnowe lub dębowe. Parkiet wykonany z drewnianych desek lub imitujących drewno paneli winylowych nie tylko będzie wyglądał atrakcyjnie, ale zapewni naszym stopom przyjemne ciepło, w odróżnieniu od zimnych, twardych płytek lub kamiennej posadzki. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z drewnem – ma ono być jedynie akcentem podkreślającym ciepło wnętrza.

Oprócz oświetlenia, tkanin, kolorów i naturalnych materiałów, mieszkanie możemy ocieplić również przez dodatki. Dobrym pomysłem będą własnoręcznie wykonane ozdoby, na przykład zrobione z szyszek czy muszelek. Na ścianach możemy powiesić ramki ze zdjęciami, tkane kilimy i makatki. Warto również zaprosić do swojego mieszkania żywe rośliny – palmy, pnącza, paprotki czy rozłożyste monstery. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

10 pięknych aranżacji salonu
Nasi Partnerzy polecają