Salon nowoczesny czy klasyczny? 15 pomysłów, jak urządzić salon

2017-01-12 17:46

Salon nowoczesny czy klasyczny? Trzeba jednoznacznie się zdecydować, tym bardziej że na rynku jest tak wiele atrakcyjnych propozycji. Podpowiadamy, jak urządzić salon efektownie i z pomysłem. Mamy 15 propozycji na aranżację salonu - od nowoczesnego do klasycznego.

Salon w stylu retro, lat 70. lub 80., zupełnie nowoczesny czy klasyczny - na co się zdecydować? Inspirując się mieszkaniami znajomych, zdjęciami w pismach wnętrzarskich i na stronach internetowych, staraj się określić, co Tobie jest najbliższe, najbardziej się podoba oraz w jakich wnętrzach najlepiej się czujesz i odpoczywasz. Bo nawet najpiękniejszy salon się nie sprawdzi, jeśli nie będzie odpowiadał potrzebom domowników. Podpowiadamy, jak urządzić salon.

Zobacz też: Aranżacje salonu - inspiracje. Galerie zdjęć >>>

Salon nowoczesny krok po kroku

Gdy już wybierzesz swój styl i wiesz, jak urządzić salon, trzymaj się konsekwentnie wybranego stylu. To najważniejsze, żeby nie zgubić dobrego efektu. W nowoczesnych wnętrzach ważne są przestrzeń, lekkość, prostota, aranżacyjna oszczędność. Pamiętaj, że salon nowoczesny nie lubi przepychu. Gdy pokój nie jest zatłoczony meblami i dekoracjami, łatwiej da się wyeksponować ciekawe meble lub przedmioty. Na przykład w kąciku wypoczynkowym świetnie zagrają sofa o prostej formie i stylizowany fotel obok niej. Meble mogą być drewniane lub fornirowane. Kolory? Masz do wyboru salon urządzony w mocnych, kontrastowych barwach albo spokojny, neutralny, utrzymany w jednej gamie barw, np. w bielach lub szarościach, albo dwóch - bieli z odcieniami kremowymi albo w szarości z bielami.

Zobacz też: Styl nowoczesny - galerie zdjęć >>>

Styl eko: przytulna aranżacja salonu

Jeśli urządzając salon w stylu eko – uważasz, że typowy dla niego zestaw barw ziemi: szarości, beżów, brązów, jest zbyt monotonny, dodaj do niego kilka akcentów bieli, błękitu lub zieleni. To wystarczy, by ożywić salon urządzony w stylu eko. Ważne, żeby mocne akcenty nie zdominowały stonowanej bazy. Wybieraj także naturalne tworzywa (drewno, wiklinę) i tkaniny: lniane, bawełniane oraz wełniane. Sprawdzą się również tkaniny z domieszką syntetyków, ale powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie. W salonie w stylu eko powinno być niewiele wzorów (lub nawet wcale). Tu liczą się faktury, sploty, szorstkość tynku na ścianie czy rysunki słojów drewna na podłodze i meblach.

Zobacz też:

Meble w stylu eko: tanie łóżko z palet w wersji zrób to sam >>>

Slow design: co to jest i dlaczego warto się tym zainteresować? >>>

Drewno we wnętrzu: dodatki z surowego drewna w aranżacji wnętrz >>>

Niezastąpiona tradycja: salon klasyczny

Dziś salon klasyczny nie oznacza mieszczańskiego, nieco ciężkiego stylu. Ma być ciepły, przyjazny, pogodny, a nie przytłaczający nadmiarem wzorów, ciemnych, nijakich barw czy masywnych mebli. Urządzając salon w stylu klasycznym, kieruj się zasadą: im mniej, tym lepiej. Dobry przykład - rozłożysta miękka kanapa będzie sprawiała wrażenie lżejszej, gdy z jej sąsiedztwa usuniesz nadmiar sprzętów czy dekoracyjnych przedmiotów i postawisz obok niej lampę o ciekawej formie. Staraj się także nie stosować zbyt wielu mocnych wzorów. Postaw na jeden, który będzie grał główną rolę. Pozostałe niech będą subtelne, jedynie dopełniające aranżację salonu.