Tanie łóżko z palet - meble z palet w zrób to sam

2017-01-13 12:10 Karolina Klepacka

Jak zrobić tanie łóżko z palet? W zrób to sam pokazujemy krok po kroku wykonanie łóżka z palet. Meble z palet w sypialni to sposób na oryginalny wystrój. Barwny podest pod materac w sypialni wykonany z palet posłuży też jako stolik nocny. Surowa aranżacja sypialni jest złagodzona przez ozdobną tapetę i miękkie tkaniny.

Własnoręcznie zrobione łóżko z palet może być niedrogim, a jednocześnie oryginalnym rozwiązaniem we wnętrzu. Palety drewniane (zwane też europaletami) mają standardowe wymiary dopasowane do wszystkich wózków widłowych - dlatego są w pełni uniwesalne. W ostatnich latach jednak europalety drewniane zastępuje się modelami z tworzyw sztucznych. Wycofywane drewniane przydają się do samodzielnego robienia ekologicznych mebli z palet: łóżek, stolików, szafek, a nawet sof.

Gdzie kupić palety drewniane na łóżko?

Ponieważ drewniane palety wykorzystywane są na wielu budowach, zawsze można spróbować wyprosić kilka egzemplarzy. Inna opcja to skupy palet, które zajmują się też ich sprzedażą.

Meble z palet do sypialni

Sypialnia, aby była komfortowa, nie może być zagracona. Najważniejszy mebel w sypialni to oczywiście łóżko. Dla tych, którzy szukają nietypowych rozwiązań do sypialni, mamy pomysł na zrobienie podestu - podstawy pod materac z palet. Powstanie nowoczesne i ekologiczne łóżko z palet. W cyklu zrób to sam radzimy, jak je zrobić krok po kroku.

Łóżko z palet: potrzebne materiały

  • trzy palety służące do przenoszenia towarów wym. 120x80 cm
  • grunt do drewna
  • farba do drewna
  • papier ścierny lub szlifierka
  • wałek do malowania
  • pędzelek

Jak zrobić łóżko z palet

Dizajnersko, z charakterem i tanio – jak zrobić łóżko z europalet? Wystarczy kilka wskazówek i trochę zapału,a a oryginalne łóżko będzie ozdobą sypialni.

  • Wymiary łóżka z palet

Certyfikowane europalety mierzą 80x120x15 cm oraz 100x120x15 cm. Trzeba więc zestawić kilka - według uznania i potrzeb. Palety należy ze sobą połączyć, żeby się nie rozjeżdżały, a na nich zamocować płytę, np. sklejkę, która zabezpieczy materac przed wybrzuszaniem. Żeby się nie ślizgał, wystarczą rzepy przymocowane do płyty i do spodu materaca. Tak powstanie podstawa naszego łóżka z palet.

  • Szlifowanie palet na łóżko

Jeśli korzystamy ze szlifierki elektrycznej, na początek zakładamy papier ścierny 60. W przypadku szlifowania ręcznego (co szczerze odradzamy) trzeba zacząć od osiemdziesiątki. Druga tura pracy wymaga papieru 120. Potem paletę należy zmoczyć gąbką. Gdy drewno będzie wysychało, luźne „włoski” staną dęba – trzeba będzie je skosić, szlifując paletę trzeci raz - papierem 240.

  • Malowanie łożka z palet

Palety można zaolejować, zalakierować, pomalować - według gustu. Uwaga - pracę zaczynamy od wnętrza palety. 

Sprawdź też:

Jak zrobić stolik kawowy z europalety >>>

Drzwi z palet za 200 zł - zrób to sam! >>>

Turkusowy salon i meble z palet: modna aranżacja z kolorem w tle >>>

Styl eko w wielkim mieście: recykling i meble z palet >>>

Wykonanie łóżka z palet

Aby zrobić łóżko, potrzebujesz trzech palet do przenoszenia towarów o wym. 120x80 cm. Drewniane palety warto pomalować na nasycony modny kolor, pasujący oczywiście do aranżacji sypialni. 

Dokładna instrukcja krok po kroku, jak zrobić meble z palet, w GALERIA ZDJĘĆ.

Meble z palet: łóżko z palet
Autor: Konrad Kalbarczyk Meble z palet: nasza propozycja to łóżko z palet - gotowa podstawa pod materac. Aranżacja sypialni: Tapeta Nordic Leaves 304004 Fiona; farba do ścian Flutex 5, kolor 1492 i 4376; farba do drewna Interior High Finish, kolor 1497; grunt do drewna Interior Wood Primer; FLüGGER.

Galerie zdjęć: inspiracje i pomysły na meble z palet