Łóżko z palet DIY. Jak tanio i solidnie zrobić łóżko z palet?

2021-08-30 14:32

Łóżko z palet to oryginalny mebel, który możemy wykonać własnoręcznie - bez dużego nakładu pracy i kosztów. Takie łóżko będzie nie tylko solidnym meblem, ale również interesującą dekoracją wnętrza. Sprawdź, jak zrobić łóżko z palet krok po kroku.

łóżko z palet
Autor: archideaphoto / getty images

Spis treści:

Drewniane palety - doskonały materiał na meble

Własnoręcznie zrobione łóżko z palet może być niedrogim, a jednocześnie oryginalnym rozwiązaniem we wnętrzu. Palety drewniane (zwane też europaletami) mają standardowe wymiary dopasowane do wszystkich wózków widłowych - dlatego są w pełni uniwersalne. W ostatnich latach jednak europalety drewniane zastępuje się modelami z tworzyw sztucznych. Wycofywane drewniane przydają się do samodzielnego robienia ekologicznych mebli z palet: łóżek, stolików, szafek, a nawet sof.

Ile kosztują palety? Gdzie je kupić?

Drewniane palety kupimy w sklepach internetowych, składach drewna, składach budowlanych lub u firm, które bezpośrednio zajmują się produkcją i sprzedażą europalet. Możemy również odwiedzić jakąś budowę i zapytać, czy nie ma tam niepotrzebnych drewnianych palet - firmy budowlane chętnie pozbędą się dodatkowego balastu. Inna opcja to skupy palet, które zajmują się też ich sprzedażą, a także internetowe aukcje na portalach zajmujących się sprzedażą używanych dóbr, np. OLX.

Ile kosztują palety? Używane palety kupimy już za kilkanaście złotych. Ich cena nie powinna przekraczać 25 zł. Natomiast nowe europalety to koszt 30-40 złotych za sztukę. 

Łóżko z palet: potrzebne materiały

Wykonanie łóżka z palet wcale nie jest trudne. Nie wymaga też dużego nakładu pracy. Jeśli uda nam się zdobyć odpowiednią ilość palet (dopasowaną do pożądanej przez nas wielkości łóżka), możemy przystąpić do pracy. By własnoręcznie zrobić łóżko z palet, będziemy potrzebować:

  • palety służące do przenoszenia towarów wym. 120x80 cm
  • grunt do drewna
  • farba do drewna w wybranym kolorze
  • olej lub lakier do drewna
  • papier ścierny lub szlifierka elektryczna
  • wałek do malowania
  • pędzelek
Sonda
Czy prace remontowe, rolne, związane z naprawą maszyn, są zawsze bezpieczne?
Meble z palet: łóżko z palet
Autor: Konrad Kalbarczyk Meble z palet: nasza propozycja to łóżko z palet - gotowa podstawa pod materac. Aranżacja sypialni: Tapeta Nordic Leaves 304004 Fiona; farba do ścian Flutex 5, kolor 1492 i 4376; farba do drewna Interior High Finish, kolor 1497; grunt do drewna Interior Wood Primer; FLüGGER.

Jak zrobić łóżko z palet? Praktyczne wskazówki

No właśnie, to jak zrobić łóżko z palet? Dizajnersko, z charakterem i tanio! By wykonać oryginalne łóżko do sypialni, wystarczy odrobina zapału oraz kilka wskazówek:

1. Wymiary łóżka z palet. Certyfikowane europalety mierzą 80x120x15 cm oraz 100x120x15 cm. Trzeba więc zestawić kilka - według uznania i potrzeb. Palety należy ze sobą połączyć, żeby się nie rozjeżdżały, a na nich zamocować płytę, np. sklejkę, która zabezpieczy materac przed wybrzuszaniem. Żeby się nie ślizgał, wystarczą rzepy przymocowane do płyty i do spodu materaca. Tak powstanie podstawa naszego łóżka z palet.

2. Szlifowanie palet na łóżko. Jeśli korzystamy ze szlifierki elektrycznej, na początek zakładamy papier ścierny 60. W przypadku szlifowania ręcznego (czego szczerze odradzamy) trzeba zacząć od osiemdziesiątki. Druga tura pracy wymaga papieru 120. Potem paletę należy zmoczyć gąbką. Gdy drewno będzie wysychało, luźne „włoski” uniosą się – trzeba będzie je skosić, szlifując paletę trzeci raz - papierem 240.

3. Malowanie łóżka z palet. Palety można pokryć warstwą oleju, lakieru lub pomalować - według gustu. Pracę najlepiej zacząć od wnętrza palety.

Łóżko z palet: instrukcja krok po kroku

Sprawdź też:

Jak zrobić stolik kawowy z europalety >>>

Drzwi z palet za 200 zł - zrób to sam! >>>

Turkusowy salon i meble z palet: modna aranżacja z kolorem w tle >>>

Styl eko w wielkim mieście: recykling i meble z palet >>>

GALERIE ZDJĘĆ: inspiracje i pomysły na meble z palet

Meble z drewna. Z wizytą w pracowni Swallow’s Tail Furniture