Wrzosy w domu: jak pielęgnować wrzosy w doniczce?

Wrzosy będą ładną jesienną ozdobą wnętrza, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Sprawdź, jak pielęgnować wrzosy w domu. Uprawa doniczkowa wrzosów nie jest łatwa.

Wrzosy w domu i na balkonie
Wrzosy: kwiaty jesieni
Wrzosy: bukiety
Wrzosy w jesiennej dekoracji
Wrzosy

Wrzosy to jeden z podstawowych symboli jesieni, dlatego gdy zakwita, wiadomo już, że lato dobiega końca. Nie znaczy to jednak, że do następnego roku musimy zapomnieć o pięknych kwiatach wrzosów, gdyż jeszcze przez kilka tygodni możemy cieszyć się ich urodą. Wrzosy można sadzić w doniczkach na balkonach i tarasach, a także w mieszkaniu. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, bo zaniedbane szybko tracą atrakcyjny wygląd. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgować wrzosy w domu.

Wrzosy w doniczkach: pielęgnacja roślin

Wrzosy nadają się do uprawy doniczkowej i w odpowiednich warunkach mogą nieprzerwanie kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. W uprawie doniczkowej sprawdzają się przede wszystkim odmiany wrzosów o wzniesionym pokroju i intensywnej barwie. Najlepiej kupić wrzosy u sprawdzonego sprzedawcy lub w specjalistycznej szkółce, co daje nam większą szansę na uzyskanie zdrowych, dorodnych roślin.

Sprawdź też:

kaktusy w domu - pielęgnacja >>>

rośliny na balkon o zwisających pędach >>>

Wrzosy nabyte w dużym markecie lub u przygodnego sprzedawcy, mogą być przesuszone, osłabione lub chore, dlatego w krótkim czasie po przyniesieniu do domu, zaczną tracić ładny wygląd i walory ozdobne. Jeśli chcemy przez całą jesień cieszyć się urodą wrzosów uprawianych w doniczkach, musimy zapewnić roślinom słoneczne i zaciszne stanowisko oraz wybrać dla nich właściwą donicę i odpowiednie podłoże.

  • Wrzosy w doniczce: podłoże

Wrzosy po przyniesieniu ze sklepu warto od razu przesadzić do większej doniczki. Wrzosy to rośliny kwasolubne, dlatego będą dobrze rosły jedynie w przepuszczalnej, lekkiej, niezbyt żyznej ziemi o kwaśnym odczynie pH (ok. 3,5-4,5). Jeśli nie mamy możliwości przygotowania takiego podłoża samodzielnie, powinniśmy kupić gotową mieszankę przeznaczoną do uprawy wrzosów lub roślin kwasolubnych (na bazie kwaśnego torfu), dostępną w każdym większym centrum ogrodniczym. Sadząc wrzosy w donicach, powinniśmy pamiętać, że rośliny są bardzo wrażliwe na zalanie, dlatego musimy wybrać dla nich doniczki posiadające odpływ wody i wyłożyć ich dno warstwą drenażu (np. w postaci kulek keramzytu).

  • Wrzosy w doniczce: podlewanie

Po posadzeniu wrzosów, podłoże w doniczce należy wyściółkować korą sosnową, która ogranicza parowanie i szybkie wysychanie ziemi, oraz systematycznie je nawadniać. Wrzosy podlewamy regularnie i umiarkowanie, tak aby podłoże w doniczce nie wyschło, powinno być zawsze tylko lekko wilgotne. Podczas podlewania zwróćmy uwagę, aby nie moczyć liści i łodyg wrzosów, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

  • Wrzosy w doniczce: stanowisko

Wrzosy lubią świeże powietrze, dlatego najlepiej czują się na balkonie, jeśli jednak bardzo chcemy cieszyć się ich urodą także w domu, możemy na krótko wstawić donicę z wrzosami do mieszkania, umieszczając ją w miejscu bardzo widnym i oddalonym od źródeł ciepła. W pomieszczeniu wrzosy szybko zaczynają tracić walory ozdobne, dlatego już po kilku dniach należy wynieść je z powrotem na zewnątrz, ustawiając na balkonie lub tarasie.

Wrzosy: jesienne bukiety z wrzosów

Dłużej możemy cieszyć się ciętymi kwiatami wrzosów w domu, wstawiając je do wazonu lub robiąc piękne, suche bukiety wrzosów, gdyż rośliny doskonale nadają się do suszenia i długo zachowują walory ozdobne. Aby uzyskać atrakcyjne, suszone bukiety z wrzosów, wystarczy związać ich kwiaty po ścięciu w niewielkie pęczki i podwiesić do góry nogami pod sufitem w miejscu suchym, zacienionym, ciepłym i przewiewnym.

Wrzosy w domu: przesądy

Wrzosy to wyjątkowo piękne i romantyczne rośliny, mimo to wiążą się z nimi dość ponure przesądy, a rośliny oskarża się o przynoszenie pecha i sprowadzanie nieszczęścia oraz chorób. Pewien udział w powstaniu tak mrocznych przesądów, mogła mieć romantyczna literatura oraz filmy, w których wrzosowiska ukazywano jako miejsca tajemnicze, magiczne, ponure i przygnębiające, łączone ze smutkiem i tragedią. Nie bez znaczenia jest też pora kwitnienia roślin, związana z nieuchronnym końcem lata i nostalgią za minionymi wakacjami. Zła opinia o wrzosach nie ma jednak racjonalnego uzasadnienia, tym bardziej, iż w symbolice ludowej rośliny kojarzono raczej z mocą, ochroną przed chorobami, miłością i spokojem, niż smutkiem, złem i nieszczęściem. W Szkocji kwiaty wrzosów były nawet obowiązkowym elementem ślubnych wiązanek i wianków, gdyż miały zapewnić pannie młodej siłę i trwałość związku. Wrzosy często też wykorzystywano w medycynie ludowej jako rośliny wspomagające leczenie chorób układu moczowego oraz jako surowiec do przygotowywania preparatów o działaniu uspokajającym, stosowanych w leczeniu bezsenności. Wrzosy dodawano też do piwa, a wytwarzany z nich miód, ceniono za dokonały smak oraz właściwości lecznicze.

Wrzosy uprawa w ogrodzie: wideo

Wrzosy to krzewinki, kwitnące od wiosny do października. Wymagają miejsca słonecznego, lekkiej, kwaśnje i wilgotnej gleby. Ważne jest też odpowiednie przycinanie wrzosów na przełomie marca-kwietnia. Jeśli uprawiamy wrzosy w domu w dniczkach - na okres zimowy musimy je schować do piwnicy.

Ocena: 5
Tekst: Katarzyna Józefowicz Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY