Okna przesuwne – nie tylko tarasowe i balkonowe. Dlaczego warto wybrać okna przesuwne?

 Drzwi przesuwne w salonie

Drzwi przesuwne mają wiele zalet. Zapewniają duże doświetlenie, optycznie powiększają wnętrze, wyglądają elegancko i estetycznie

Fot. Marcin Czechowicz

Okna przesuwne zazwyczaj spotkać można przy wejściu na taras lub balkon. Nie każdy jednak wie, że okna przesuwne doskonale sprawdzają się również w kuchni. Tego typu przeszklenia mają wiele zalet, które mogą przesądzić o ich wyborze zamiast tradycyjnych okien. Na co zwrócić uwagę kupując okna przesuwne? Jakie są wady i zalety drzwi przesuwnych?

Okna przesuwne – tarasowe i kuchenne

Większość z nas przyzwyczaiła się, że okna przesuwne występują tylko przy wejściu na taras lub balkon. W ostatnim czasie dość popularne stały się okna przesuwne do kuchni. Dlaczego przesuwne okna kuchenne są lepsze niż tradycyjne okna uchylno-rozwierne? Kuchnia powinna być dobrze doświetlona, najlepiej światłem dziennym. Okna przesuwne dzięki swojej konstrukcji pozwalają na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych do oświetlenia wnętrza. Tradycyjne okna uchylno-rozwierne w kuchni nie są zbyt funkcjonalne, zwłaszcza gdy umieści się je tuż nad blatem lub zlewem. Otwierane skrzydła są nieporęczne, ponieważ wymagają usuwania zdejmowania sprzętów z parapetu, mogą również obijać się o wystającą baterię. Z oknami przesuwnymi nie trzeba się martwić ani o wystające skrzydło okienne, ani o zdejmowanie przedmiotów z parapetu za każdym razem, gdy będziemy chcieli je otworzyć. Wszystko dzięki specyficznej konstrukcji – w oknach przesuwnych podczas otwierania skrzydło czynne chowa się za skrzydłem biernym do boku, a nie do przodu.

Okna przesuwne tarasowe występują w dwóch wariantach. Na rynku możemy spotkać okna tarasowe przesuwne i rozwierne. Okna tarasowe przesuwne ze względu na swoją konstrukcję pozwalają na tworzenie większych przeszkleń, dochodzących nawet do kilku metrów. Tego typu okna nie wymagają wysokiego progu, przez co są bezpieczniejsze dla dzieci i seniorów. Okna tarasowe przesuwne wykonuje się najczęściej z drewna i aluminium. Okna tarasowe rozwierne wyglądają jak tradycyjne okna w wersji XXL. Jest to najbardziej znany i najchętniej montowany typ przeszkleń balkonowo-tarasowych. Warto wspomnieć, że jest również najtańszym dostępnym na rynku rozwiązaniem. Okna tarasowe rozwierne w głównej mierze produkuje się z PCV, rzadziej z drewna i aluminium. Ich charakterystyczną cechą jest dość wysoki próg, a także system otwierania do wewnątrz, dlatego nie zaleca się zastawiania ich meblami.

Jak rozpoznać dobre okno przesuwne?

Dobrej jakości okno przesuwne przede wszystkim powinno być szczelne i chronić przed stratami energii. Wysokiej jakości modele posiadają certyfikaty poświadczające o ich odpowiedniej izolacji termicznej, dzięki czemu możemy być pewni, że zimą nasze rachunki za ogrzewanie nie poszybują w górę. Okna przesuwne również powinny posiadać atesty antywłamaniowe, być solidne i wytrzymałe, co skutecznie odstraszy każdego potencjalnego złodzieja. Odpowiedni poziom wentylacji, dźwiękoszczelność i łatwość w otwieraniu oraz zamykaniu również są ważne, dlatego warto sprawdzić, czy model drzwi przesuwnych, które zamierzamy kupić, spełnia wszystkie te warunki.

Okno przesuwne – zalety i wady

Okna przesuwne najbardziej popularne są na zachodzie i południu Europy, a także w USA, chociaż coraz częściej spotkać je można w polskich domach jednorodzinnych. Okna przesuwne pozwalają maksymalnie wykorzystać naturalne światło wpadające do wnętrza, dzięki czemu pomieszczenie staje się jaśniejsze i bardziej przytulne. Duże przeszklenia, dochodzące nawet do kilku metrów, optycznie powiększają przestrzeń, nadając jej elegancki i nowoczesny charakter. Okna przesuwne są łatwe w użytkowaniu – wystarczy je lekko pchnąć, by się otworzyły lub zamknęły, a dzięki systemowi bezprogowemu zapewniają bezpieczeństwo osobom starszym i małym dzieciom. W przeciwieństwie do tradycyjnych okien uchylno-rozwiernych konstrukcja okien przesuwnych pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dlatego tego typu okna dobrze sprawdzą się w małych mieszkaniach.

Niestety, okna przesuwne są jednymi z najdroższych modeli dostępnych na rynku. Za szyby i mechanizm trzeba zapłacić od 3 do 15 tysięcy, to kilkakrotnie więcej niż za tradycyjne uchylno-rozwierne modele. Okna przesuwne są również bardziej narażone na usterki, więc nie zaleca się kupowania produktów wątpliwej jakości od nieznanych producentów, ponieważ ich serwisowanie nie należy do najtańszych. Mimo wad warto rozważyć zakup dobrych okien przesuwnych i cieszyć się tym, co mają najlepszego do zaoferowania.

Masz małe mieszkanie? Sprawdź, jak je urządzić

Ocena: 0
Tekst: Barbara Ruppel Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY