Bateria do wanny. Jak wybrać dobrą baterię wannową?

2019-09-06 18:24

Bateria wannowa to nieodzowny w łazienkach i pokojach kąpielowych element armatury. Oprócz pełnienia funkcji zaworu zasilającego wannę w bieżącą wodę jest detalem, który odpowiednio dobrany podkreśla styl i pozytywnie wpływa na postrzeganie estetyki całego pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroki wybór baterii wannowych, podzielonych ze względu na miejsce montażu, kolor i rodzaj materiału. Zobaczmy, jak dokonać selekcji spośród tysięcy modeli baterii wannowych.

Spis treści

  1. Baterie do wanny – rodzaje ze względu na miejsce montażu
  2. Baterie ścienne do wanny
  3. Baterie wannowe podtynkowe
  4. Bateria do wanny wolnostojąca
  5. Bateria nawannowa
  6. Bateria do wanny – kolory i materiały

Baterie do wanny – rodzaje ze względu na miejsce montażu

Bateria wannowa może być mocowana do ściany, blatu, posadzki albo wanny. Najprostszy podział baterii wannowych to klasyfikacja na baterie naścienne oraz stojące, zwane także sztorcowymi. Te drugie mogą być montowane do poziomej płaszczyzny wanny, blatu (półki) albo posadzki. Bateria wannowo-prysznicowa wyposażona jest dodatkowo w przyłącze prysznicowe. Ze względu na miejsce montażu wyróżniamy baterie wannowe i wannowo-prysznicowe omówione poniżej.

Baterie ścienne do wanny

Baterie wannowe ścienne (naścienne), czyli montowane na ścianie w pobliżu wanny, dawniej były najbardziej popularnym rozwiązaniem. Niewątpliwą zaletą tego sposobu montażu jest większa łatwość utrzymania wanny w czystości niż w przypadku baterii sztorcowej nawannowej. Poziomą powierzchnię brzegu wanny możemy przetrzeć ściereczką, a osad i zanieczyszczenia nie gromadzą się na styku rantu wanny i baterii. Baterie ścienne natynkowe są tańsze od podtynkowych. Korpus baterii znajduje się na zewnątrz – w razie wymiany mamy łatwy dostęp do elementów budowy baterii.

..  Wanna z parawanem: zalety i wady >>>

Baterie wannowe podtynkowe

Baterie wannowe podtynkowe mają korpus ukryty we wcześniej przygotowanej wnęce w ścianie. Elementy służące do regulacji wody, takie jak dźwignia, czyli uchwyt, znajdują się na zewnątrz. Pozostałe zaś, maskowane rozetą i płytkami, pozostają niewidoczne. Dzięki temu rozwiązaniu baterie podtynkowe charakteryzuje często minimalistyczny wygląd świetnie komponujący się z nowoczesnymi wnętrzami.

Bateria do wanny wolnostojąca

Baterie wannowe wolnostojące nazywane są również wysokimi, podłogowymi albo sztorcowymi wysokimi. Ich wysoki korpus (np. 80-centymetrowy) jest równocześnie słupkiem umożliwiającym odkładanie słuchawki prysznicowej. Montowany jest na posadzce, w dowolnym miejscu względem wanny – na środku lub po boku. Baterie wannowe wolnostojące cieszą się obecnie dużą popularnością. Wyglądają niezwykle efektownie, stanowiąc modne uzupełnienie wanny wolnostojącej.

..  Wszystko o wannach wolnostojących >>>

Bateria nawannowa

Baterie wannowe kilkuotworowe (nawannowe) są montowane na brzegu, czyli rancie wanny. W zależności od modelu mogą być 3-, 4- lub 5-otworowe. O usługę wykonania otworów w wannie pod konkretny rodzaj baterii warto spytać konsultanta wybranego producenta lub sprzedawcę w sklepie z armaturą i urządzeniami sanitarnymi. W otworach na brzegu wanny oprócz baterii z uchwytem montowana jest słuchawka z chowanym wężem prysznicowym. Wąż prysznicowy ma przeważnie obciążnik, który ułatwia chowanie. Niektóre modele baterii mają szeroką wylewkę, która daje efekt wodospadowego strumienia.

Bateria do wanny – kolory i materiały

Niezależnie od sposobu montażu baterie do wanny mogą być jednouchwytowe (z mieszaczem ciepłej i zimnej wody) lub dwuuchwytowe (z dwoma kurkami, wpisujące się w stylistykę retro). Dodatkowo mogą mieć termostat umożliwiający dokładne ustawienie pożądanej temperatury wody.

Baterie wannowe wykonane są najczęściej z mosiądzu. Różnią się jednak zewnętrzną powłoką wykończenia. W zależności od niej możemy wybrać baterię w kolorze chromu (najbardziej popularny kolor srebrzystoszarego metalu) lub innej barwy metalicznej – na przykład złota. Równie popularne są białe lub czarne baterie wannowe, które doskonale wpisują się w achromatyczny trend aranżacji łazienki. Niektórzy producenci oferują baterie wannowe dostępne w pełnej palecie kolorystycznej (RAL).

..  Deszczownica, czyli nowoczesny prysznic >>>