Trzy poziomy mieszkalne, a na dachu – basen, ogromny taras i przede wszystkim wspaniały widok na miasto. Podczas odpoczynku można podziwiać piękno kopuły katedralnej i innych zabytków Florencji. Mimo że miejsce niemal zobowiązuje do pochylenia się nad klasyką, we wnętrzach znalazło się wiele ciekawych, nowoczesnych rozwiązań. Na każdym kroku widać jednak typowo włoskie akcenty, choć często twórczo przerobione.

Black & white po włosku

Ceglasty pomarańcz, kolor terakoty czy ochra – te barwy kojarzą się z Włochami. Chodzi zarówno o architekturę, jak i wnętrza. Tymczasem we florenckim domu postawiono na wyrazisty duet black & white. Podłogi z bielonego drewna ciekawie kontrastują z czernią jednej ze ścian w salonie, a także czarnymi meblami wypoczynkowymi. Pojawiają się też cieplejsze akcenty kolorystyczne, jak np. ciemne drewno starych mebli. Mimo to dominuje czerń i biel, co też przekłada się na szykowny efekt – podkreślony przez różne detale z białego marmuru (blaty stolików, podstawy lamp, osłony na doniczki). Podobna kolorystyka utrzymana jest w kuchni, choć tu wybija się surowość wystroju – aranżacja wydaje się elegancka, ale też laboratoryjnie czysta. Pomieszczenie ożywia posadzka z wielobarwnego lastryka (słynne włoskie terrazzo).

..  Fabio Novembre – włoski projektant wnętrz i przedmiotów >>>

Marmur i szkło

Zarówno marmur, jak i szkło to sztandarowe włoskie materiały wykończeniowe. Ten pierwszy, zwłaszcza biały z Carrary, uchodzi zresztą za jeden z najbardziej ekskluzywnych kamieni. Włosi mają jednak to szczęście, że złoża marmuru są u nich pokaźne, i to w różnych barwach. Szykownego materiału nie ma jednak dużo we florenckim domu – postawiono na detale i luksus w szczegółach. Największy kamienny element to obudowa kominka. Poza tym mamy blaty oraz praktyczne dekoracje – wyglądające jak przeniesione prosto z renesansowego ogrodu.

W pięknym, eleganckim włoskim domu nie mogło oczywiście zabraknąć szkła. Podobnie jak w przypadku marmuru pojawia się ono w detalach. W strefie dziennej wyróżniają się szklane szafki na kółkach, pełniące funkcje stolika pomocniczego, szafki RTV, a w razie potrzeby – wózków barowych. W różnych miejscach znajdziemy też piękne naczynia ze szkła (wspomniane szafki, półki kuchenne, biblioteczka).

Artystyczny eklektyzm

W domowych wnętrzach mieszają się różne style. Mamy niewielkie klasyczne rzeźby (w końcu Florencja to jedna z kolebek renesansu!) oraz dodatki inspirowane architekturą renesansową i wystrojem XVI-wiecznych ogrodów. Miks artystycznych inspiracji najciekawiej wypada w salonie. Wielki portret na ścianie nadaje pomieszczeniu charakter. Do tego na „reprezentacyjnej” ścianie z kominkiem umieszczono intrygujące abstrakcyjne płaskorzeźby, utrzymane w konwencji black & white.

..  Styl eklektyczny we wnętrzach, czyli jaki? >>>