Świetlik łąkowy - Euphrasia rostkoviana

2022-03-08 14:32

Świetlik łąkowy znany jest także jako świetlik lekarski oraz ptasie oczka i złodziej mleczny. W zależności od klasyfikacji zaliczany jest do rodziny zarazowatych lub trędownikowatych.

Świetlik łąkowy
Autor: photos.com Świetlik łąkowy

Świetlik łąkowy rośnie dziko na wilgotnych łąkach i torfowiskach, nie jest uprawiany w ogrodach. Roślina jest półpasożytem, pobierającym substancje odżywcze z korzeni innych roślin.

Świetlik łąkowy to roślina jednoroczna, dorastająca do 40 cm wysokości. Pędy pokryte są owalnymi, lekko ząbkowanymi listkami. Od lipca do września na szczycie pędów pojawiają się drobne białe kwiatki. Kontrastują z ciemną zielenią liści wyglądając jak świetliki – stąd nazwy rośliny – świetlik i ptasie oczka.

Ziele świetlika - zastosowanie

Z uwagi na właściwości fizykochemiczne ziela (łodygi i liści) świetlik łąkowy stosowany jest jako roślina lecznicza. Surowcem zielarskim jest ziele świetlika, które zbiera się w czasie kwitnienia – wtedy zawiera najwięcej olejków eterycznych. Ścina się całe ulistnione pędy świetlika, po czym suszy w zacienionym miejscu w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.Aby przygotować odwar łyżkę suszonego ziela świetlika zalewa się szklanką wrzątku i odstawia pod przykryciem na 30-40 minut. Odwar z ziela świetlika stosuje się tylko zewnętrznie, miejscowo w postaci kompresów na powieki lub do przemywani brzegów powiek w łagodnych stanach podrażnienia spojówek i brzegów powiek.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Zioła w domu i na balkonie
Nasi Partnerzy polecają