Bylica piołun - Artemisia absinthium

2022-02-28 19:57

Bylica piołun pochodzi z Europy, Azji i Afryki Północnej. Jest rozpowszechniona  prawie na całym świecie. W Polsce w niektórych regionach uznawana za roślinę pospolitą, zwyczajowo zwana jest także piołunem, psią rutą, absyntem, wermutem. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Bylica piołun
Autor: GettyImages Bylica piołun

Spis treści

  1. Bylica piołun - opis
  2. Bylica piołun - warunki uprawy
  3. Bylica piołun - pielęgnacja
  4. Bylica piołun - zastosowanie

Bylica piołun - opis

Bylica piołun jest to roślina wieloletnia o wzniesionym i wyprostowanym pokroju, z czasem roślina tworzy kępy. Osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Łodyga jest dość silna, kanciasta oraz rozgałęziona. Część łodygi z kwiatami jest szarozielona i owłosiona. Owłosione są także liście, które są zróżnicowane: odziomkowe i dolne są podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne, zaś górne pojedynczo lub podwójnie pierzastosieczne. Liście mają zazwyczaj kolor zielony, rzadziej szarozielony. Bylica piołun wytwarza małe podziemne kłącza. Posiada bardzo charakterystyczny aromat i gorzki smak.

Kwitnienie bylicy piołunu rozpoczyna się już w maju i trwa nawet do sierpnia. Kwiaty zebrane są w koszyczki (drobne, kuliste i lekko zwisające, otoczone szarą, owłosioną okrywą). Kwiaty są tylko rurkowate, żółte. Niestety, pyłek z kwiatów bylicy bywa silnie alergenny, zwłaszcza dla osób podatnych na alergie. Późnym latem lub wczesną jesienią na roślinie pojawiają się owoce: nieduże, brązowe niełupki. Spożycie zbyt dużej ilości rośliny może prowadzić do zatruć, nie tylko u człowieka, ale także u zwierząt, a w efekcie nawet do śmierci.

Poznaj też bylicę boże drzewko

Bylica piołun - warunki uprawy

Bylica piołun najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych. Dobrze, aby podłoże było umiarkowanie żyzne oraz przepuszczalne. Jednak na słabych glebach, typowo kamienistych, bylica piołun radzi sobie wyjątkowo dobrze. Jest odporna ma mróz oraz na zanieczyszczenia podłoża oraz powietrza. Zaliczana jest do roślin ruderalnych (zasiedla podłoża zmienione przez człowieka).

Bylica piołun - pielęgnacja

Bylica piołun nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów. Warto ją tylko regularnie odchwaszczać oraz podlewać przez cały okres wegetacji. Nie wymaga nawożenia. Rozmnaża się często sama przez wysiew nasion. Jednak jeśli zależy nam na uzyskaniu bujnych i zdrowych okazów warto siać ją na rozsadniku na jesień.

Bylica piołun - zastosowanie

Bylica piołun bardzo często uprawiana jest w ogródkach nie tylko ze względu na dużą masę zielonych liści, które szybko zapełniają mało atrakcyjne miejsce, ale także do celów zielarskich i gastronomicznych. Roślina wykorzystywana jest w bukieciarstwie. Nadaje rabatom wiejski i dziki charakter. Bardzo często można ją spotkać na nieużytkach w okolicy skarp czy murów.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 20 cm - 50 cm
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Zioła w domu i na balkonie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE