Bylica boże drzewko - Artemisia abrotanum

2020-07-16 15:56

Bylica boże drzewko to wieloletnia krzewinka o gęsto rozgałęzionych, miotlastych pędach dorastających do 150 cm wysokości.

Bylica boże drzewko
Autor: photos.com Bylica boże drzewko

Spis treści

  1. Boże drzewko – uprawa
  2. Ziele bylicy
  3. Zioła z bożego ogrodu

Pędy bylicy pokryte są dwukrotnie pierzastosiecznymi, bardzo delikatnymi listkami, które podobne są do liści kopru. Na szczytach pędów bylicy bożego drzewka pojawiają się niepozorne żółtozielonkawe koszyczki kwiatowe.

Boże drzewko – uprawa

Bylicę boże drzewko można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, rzadko kiedy rośnie dziko. Boże drzewko najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, przepuszczalnych i słonecznych stanowiskach.

Ziele bylicy

Surowcem zielarskim jest ziele bylicy bożego drzewka (Herba Abrotani) – ulistnione łodygi zbierane w lipcu i sierpniu. Świeże ziele charakteryzuje się silnym przyjemnym zapachem, po roztarciu przypominającym zapach cytryny. Ziele bylicy bożego drzewka wykorzystywane jest jako przyprawa w kuchni. Po wysuszeniu stanowi doskonały surowiec do przyrządzania naparu. Ziele bylicy bożego drzewka zawiera zawiera m.in. olejek eteryczny, związki kumarynowe, żywice, kwasy organiczne, garbniki, gorycze i sole mineralne.

Zioła z bożego ogrodu

Napary działają wzmacniająco na cały organizm, ponadto można je stosować przy niestrawności i braku apetytu. Ziele bożego drzewka działa pobudzająco na wydzielania soku żołądkowego oraz żółci. Napar stosowany jest przy schorzeniach związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci i soku żołądkowego. Bylica boże drzewko może być stosowana również w przypadkach niewydolności wątroby lub w stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego.

Pamiętaj! Zanim zastosujesz bylicę boże drzewko skonsultuj się z lekarzem.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia VIII - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój miotlasty
Barwa kwiatów żółtozielonkawa
Drzewa do małego ogrodu