Arcydzięgiel litwor - Archangelica officinalis

2020-07-16 15:58 Paweł Romanowski
Arcydzięgiel litwor
Autor: photos.com Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel litwor to dwuletnia roślina lecznicza, należąca do rodziny selerowatych, dawniej baldaszkowatych (Apiaceae).

Arcydzięgiel litwor ma wiele nazw zwyczajowych i ludowych, m.in. angelika, dzięgiel lekarski, dzięgiel wielki, anielskie ziele, archangielski korzeń czy anielski korzeń, litwor, ziele Ducha Świętego. Nazwa rośliny wywodzi się podobno od archanioła Gabriela.

Arcydzięgiel litwor opis

Arcydzięgiel litwor to wysoka roślina, dorastająca nawet do 3 m wysokości. Tworzy grubą rozgałęziającą się łodygę, pustą w środku. Z międzywęźli wyrastają osadzone na długich ogonkach, duże, 3-4-krotnie pierzaste liście.

Korzeń arcydzięgla właściwości i zastosowanie

Surowcem zielarskim jest korzeń arcydzięgla litworu (Radix Archangelicae). Korzenie wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną. Po wysuszeniu przyrządza się z nich odwary. Korzeń arcydzięgla zawiera eteryczny olejek arcydzięglowy (Archangelicae oleum), a także pochodne kumaryny (ostenol, angelicyna, umbeliferon), kwasy organiczne, flawonoidy, pektyny, garbniki, cukry, żywice, sitosterol. Odwar z korzenia arcydzięgla działa pobudzająco na trawienie, wiatropędnie, przeciwskurczowo, tonizująco, także wzmacniająco, uspokajająco, wykrztuśnie, moczopędnie. Olejek z arcydzięgla działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Jest także stosowany w dolegliwościach reumatycznych i zapaleniu korzonków.

>>Przeczytaj też: Arcydzięgiel litwor – właściwości i zastosowanie lecznicze arcydzięgla

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 3 m
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Kategoria Zioła
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów zielonkawa
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021