Kapusta włoska - Brassica oleracea var. sabauda

2021-04-09 9:36
Kapusta włoska
Autor: www.thinkstockphotos.com Kapusta włoska

Kapusta włoska to odmiana botaniczna kapusty warzywnej. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Jest rośliną dwuletnią, ale uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

Spis treści

  1. Kapusta włoska - opis
  2. Kapusta włoska - właściwości, wartości odżywcze
  3. Kapusta włoska - uprawa
  4. Kapusta włoska - kiedy sezon?

Kapusta włoska - opis

W pierwszym roku kapusta włoska wytwarza skrócony pęd – zwany głową – okryty dużymi, zielonymi i pomarszczonymi liśćmi o okrągłym kształcie. Liście są pokryte woskowym nalotem. Młode liście kapusty włoskiej tworzą rozetę, ale z czasem zwijają się i zachodząc jeden na drugi, tworzą główkę.

W drugim roku wegetacji kapusta włoska wytwarza pędy kwiatostanowe (o wysokości do 1,5 m). Po zapyleniu żółtych kwiatów powstają owoce – łuszczyny z kilkoma czarnobrunatnymi nasionami wewnątrz.

Kapusta włoska - właściwości, wartości odżywcze

Kapusta włoska to warzywo niskokaloryczne – zawiera witaminy A, B1, B 2, B6, C oraz sole mineralne (magnez, żelazo, sód, potas, wapń, fosfor). Kapusta włoska może być gotowana, duszona, kiszona albo spożywana na surowo.

Kapusta włoska - uprawa

Kapustę włoską uprawia się w pierwszym roku po oborniku. Nie należy sadzić jej w tym samym miejscu częściej niż co cztery lata. Kapusta włoska może być uprawiana po warzywach strączkowych, korzeniowych bądź po pomidorach.

Najlepsza gleba do uprawy kapusty włoskiej powinna być żyzna, przepuszczalna i dostatecznie wilgotna, o odczynie obojętnym (pH 6,2-7,0). System korzeniowy kapusty włoskiej jest głęboki (dochodzi do 1,5 m głębokości).

Optymalna temperatura wzrostu dla kapusty włoskiej wynosi 15–18 st. C, a minimalna: 5 st. C. Rozsada kapusty włoskiej – jeśli została uprzednio zahartowana – wytrzymuje przymrozki do minus 5 st. C.

Kapusta włoska ma wysokie wymagania dotyczące światła i zaopatrzenia w wodę. Największe zapotrzebowanie na wilgoć kapusta ma w fazie zawiązywania głów, gdy przyrost liści jest największy. Głowy kapusty włoskiej zawiązują się w warunkach dnia krótkiego.

Kapusta włoska - kiedy sezon?

Rozsadę odmian wczesnych sadzi się do gruntu w marcu, odmian średnio wczesnych – w kwietniu, a odmian średnio późnych (tzw. letnich) – w maju i czerwcu. 

Termin zbioru:

  • odmiany wczesne: kwiecień–maj,
  • odmiany średnio wczesne: czerwiec–lipiec
  • odmiany średnio późne: od czerwca do września.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Kategoria Warzywa
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022