Kapusta włoska - Brassica oleracea var. sabauda

2020-07-16 15:50 Opracowanie: redakcja serwisu
Kapusta włoska
Autor: www.thinkstockphotos.com Kapusta włoska

Kapusta włoska to odmiana botaniczna kapusty warzywnej. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Jest rośliną dwuletnią, ale uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

W pierwszym roku kapusta włoska wytwarza skrócony pęd – zwany głową – okryty dużymi, zielonymi i pomarszczonymi liśćmi o okrągłym kształcie. Liście są pokryte woskowym nalotem. Młode liście kapusty włoskiej tworzą rozetę, ale z czasem zwijają się i zachodząc jeden na drugi tworzą główkę. W drugim roku wegetacji kapusta włoska wytwarza pędy kwiatostanowe (o wysokości do 1,5 m). Po zapyleniu żółtych kwiatów powstają owoce – łuszczyny z kilkoma czarnobrunatnymi nasionami wewnątrz.

Kapusta włoska to warzywo niskokaloryczne – zawiera witaminy A, B1, B 2, B6, C oraz sole mineralne (magnez, żelazo, sód, potas, wapń, fosfor). Kapusta włoska może być gotowana, duszona, kiszona albo spożywana na surowo.

Kapustę włoską uprawia się w pierwszym roku po oborniku. Nie należy sadzić jej w tym samym miejscu częściej niż co cztery lata. Kapusta włoska może być uprawiana po warzywach strączkowych, korzeniowych bądź po pomidorach.Najlepsza gleba do uprawy kapusty włoskiej powinna być żyzna, przepuszczalna i dostatecznie wilgotna, o odczynie obojętnym (pH 6,2-7,0). System korzeniowy kapusty włoskiej jest głęboki (dochodzi do 1,5 m głębokości).Optymalna temperatura wzrostu dla kapusty włoskiej wynosi 15–18 st. C, a minimalna: 5 st. C. Rozsada kapusty włoskiej – jeśli została uprzednio zahartowana – wytrzymuje przymrozki do minus 5 st. C. Kapusta włoska ma wysokie wymagania dotyczące światła i zaopatrzenia w odę. Największe zapotrzebowanie na wilgoć kapusta ma w fazie zawiązywania głów, gdy przyrost liści jest największy. Głowy kapusty włoskiej zawiązują się w warunkach dnia krótkiego.Rozsadę odmian wczesnych sadzi się do gruntu w marcu, odmian średnio wczesnych – w kwietniu, a odmian średnio późnych (tzw. letnich) – w maju i czerwcu. Termin zbioru: odmiany wczesne: kwiecień–maj, odmiany średnio wczesne: czerwiec–lipiec, odmiany średnio późne: od czerwca do września.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Kategoria Warzywa
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021