Śliwa ‘Renkloda Ulena’ - Prunus domestica 'Renkloda Ulena'

2022-03-25 14:45

Śliwa ‘Renkloda Ulena’ to francuska odmiana śliwy. Owocowanie rozpoczyna dość późno.

Śliwa 'Renkloda Ulena'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Śliwa 'Renkloda Ulena'

Spis treści

  1. Śliwa 'Renkloda Ulena' uprawa
  2. Śliwa 'Renkloda Ulena' owoce

Śliwa ‘Renkloda Ulena’ owocuje obficie i corocznie, ale wykazuje skłonność do przemienności (lata o obfitym owocowaniu następują po latach, gdy owocowanie jest słabsze). Kwitnie na początku maja. Kwiaty są białe, duże, powyżej 3 cm średnicy. Odmiana samopylna, jednocześnie jeden z najlepszych zapylaczy dla śliw.

Śliwa 'Renkloda Ulena' uprawa

Drzewa tej odmiany śliwy rosną silnie, tworząc kulistą, nieco spłaszczoną, luźną koronę, o nieregularnych, łukowato wygiętych i ukośnie skierowanych ku górze konarach. Drzewa i kwiaty są dość wytrzymałe na mróz. Odmiana odporna na szarkę (ospowatość śliw) i brunatną zgniliznę drzew pestkowych, wrażliwa na moniliozę.

Śliwa 'Renkloda Ulena' owoce

Śliwa ‘Renkloda Ulena’ ma duże owoce (45–50 g), kuliste lub owalne, dojrzewają od połowy do końca sierpnia. Mają gładką, dość grubą, zielonożółtą, kwaśną skórkę, pokrytą białym nalotem i białymi drobnymi cętkami. Miąższ jest złotożółty z jaśniejszymi żyłkami, miękki, galaretowaty, aromatyczny i bardzo smaczny, niezbyt dobrze odchodzący od pestki (jedynie w pełnej dojrzałości odchodzi łatwo). Owoce są chętnie odwiedzane przez osy. Na stanowiskach zimnych i glebach suchych owoce są mniejsze, o gorszym smaku.

Śliwa ‘Renkloda Ulena’ to jedna z najsmaczniejszych odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, dżemy). Ze względu na duże i smaczne owoce oraz odporność na choroby polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Poznaj inne odmiany śliwy:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój nieregularny
Wysokość 3 m - 4,5 m
Drzewa do małego ogrodu