Śliwa ‘Stanley’ - Prunus domestica 'Stanley'

2020-07-16 15:39

Amerykańska odmiana śliwy, otrzymana ze skrzyżowania odmian ‘Węgierka z Agen’ i ‘Grand Duke’. Owocowanie rozpoczyna bardzo wcześnie.

Śliwa 'Stanley'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Śliwa 'Stanley'

Spis treści

  1. Śliwa Stanley - opis
  2. Choroby śliw
  3. Śliwki
  4. Śliwa drzewo owocowe

Śliwa 'Stanley' owocuje wyjątkowo obficie, corocznie. Kwitnie na początku maja. Kwiaty są białe, średniej wielkości. Odmiana samopylna, jeden z najlepszych zapylaczy dla śliw.

Śliwa Stanley - opis

Drzewa owocowe początkowo rosną silnie, później słabo, tworząc wyniosłą, kulistostożkowatą, luźną, niezbyt symetryczną koronę. Drzewa i pąki są średnio wytrzymałe na mróz. Kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.

Choroby śliw

Szarka śliw (ospowatość śliw) i brunatna zgnilizna drzew pestkowych to choroby, na które śliwa 'Stanley' jest odporna. Może być atakowana przez owocówkę śliwkóweczkę. Na pozostałe choroby i szkodniki średnio podatna.

Śliwki

Owoce są duże (40–50 g), jajowate, zwężone przy szypułce. Dojrzewają w drugiej połowie września, przed zbiorem nie opadają. Im później zebrane – tym są smaczniejsze, a pestka lepiej odchodzi od miąższu. Skórka jest ciemnogranatowa, silnie pokryta niebieskofioletowym nalotem i drobnymi jasnobrązowymi przetchlinkami. W pełnej dojrzałości łatwo odchodzi od miąższu, który jest żółty lub zielonkawożółty, soczysty, mniej jędrny niż u węgierek, lekko aromatyczny i słodki. Owoce są chętnie odwiedzane przez osy.

Śliwa drzewo owocowe

Śliwa 'Stanley' to jedna z najsmaczniejszych odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, powidła, susze). Ze względu na duże i smaczne owoce oraz dużą odporność na choroby polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Wysokość 2,5 m - 4 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój asymetryczny
Pokrój luźny
Drzewa do małego ogrodu