Śliwa ‘Stanley’ - Prunus domestica 'Stanley'

2020-07-16 15:39

Amerykańska odmiana śliwy, otrzymana ze skrzyżowania odmian ‘Węgierka z Agen’ i ‘Grand Duke’. Owocowanie rozpoczyna bardzo wcześnie.

Śliwa 'Stanley'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Śliwa 'Stanley'

Spis treści

  1. Śliwa Stanley - opis
  2. Choroby śliw
  3. Śliwki
  4. Śliwa drzewo owocowe

Śliwa 'Stanley' owocuje wyjątkowo obficie, corocznie. Kwitnie na początku maja. Kwiaty są białe, średniej wielkości. Odmiana samopylna, jeden z najlepszych zapylaczy dla śliw.

Śliwa Stanley - opis

Drzewa owocowe początkowo rosną silnie, później słabo, tworząc wyniosłą, kulistostożkowatą, luźną, niezbyt symetryczną koronę. Drzewa i pąki są średnio wytrzymałe na mróz. Kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.

Choroby śliw

Szarka śliw (ospowatość śliw) i brunatna zgnilizna drzew pestkowych to choroby, na które śliwa 'Stanley' jest odporna. Może być atakowana przez owocówkę śliwkóweczkę. Na pozostałe choroby i szkodniki średnio podatna.

Śliwki

Owoce są duże (40–50 g), jajowate, zwężone przy szypułce. Dojrzewają w drugiej połowie września, przed zbiorem nie opadają. Im później zebrane – tym są smaczniejsze, a pestka lepiej odchodzi od miąższu. Skórka jest ciemnogranatowa, silnie pokryta niebieskofioletowym nalotem i drobnymi jasnobrązowymi przetchlinkami. W pełnej dojrzałości łatwo odchodzi od miąższu, który jest żółty lub zielonkawożółty, soczysty, mniej jędrny niż u węgierek, lekko aromatyczny i słodki. Owoce są chętnie odwiedzane przez osy.

Śliwa drzewo owocowe

Śliwa 'Stanley' to jedna z najsmaczniejszych odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, powidła, susze). Ze względu na duże i smaczne owoce oraz dużą odporność na choroby polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Wysokość 2,5 m - 4 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój asymetryczny
Pokrój luźny
Drzewa do małego ogrodu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE