Śliwa ‘Cacanska Rana’ - Prunus domestica ‘Cacanska Rana’

2020-07-16 15:39

Śliwa 'Cacanska Rana' to jugosłowiańska, wczesna odmiana śliwy, otrzymana w 1961 roku, w Instytucie Sadownictwa w Ćaćak, ze skrzyżowania odmian ‘Węgierka Wangenheima’ i ‘Węgierka Pożegacza’. 

śliwa ‘Cacanska Rana’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska śliwa ‘Cacanska Rana’

Śliwa 'Cacanska Rana' owocowanie rozpoczyna późno. Owocuje słabo na początku okresu owocowania, starsze drzewa owocują umiarkowanie obficie, corocznie. Kwitnie pod koniec kwietnia lub na początku maja. Kwiaty są białe, średniej wielkości. Odmiana częściowo samopylna, dobrymi zapylaczami są dla niej odmiany 'Ruth Gerstetter' i 'Stanley'.  Drzewa rosną średnio silnie lub silnie, tworząc luźną, rozłożystą, koronę o konarach wzniesionych ku górze i długich, grubych, intensywnie wybarwionych, jednorocznych pędach o gładkiej powierzchni, brunatnych w dolnej partii, bardziej bordowych na wierzchołkach. Liście średniej wielkości, skórzaste, ciemnozielone na wierzchniej części, o pomarszczonej blaszce liściowej i mocno karbowanych brzegach. Drzewa i pąki dość wrażliwe na mróz. Kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.  Na choroby i szkodniki odmiana średnio podatna.Owoce są średniej wielkości lub duże (35 - 40 g), o średnich wymiarach 5,0x3,5x3,4cm, jajowate, dojrzewają w końcu lipca, po dojrzeniu mogą opadać. Skórka różowofioletowa, silnie pokryta bardzo intensywnym, jasnoniebieskim nalotem. Miąższ zwarty, żółtozielony, w pełnej dojrzałości - pomarańczowy, aromatyczny. Najlepszy smak i aromat owoce uzyskują  podczas ciepłej, słonecznej pogody. Owoce są chętnie odwiedzane przez osy.Śliwa 'Cacanska Rana' to jedna z odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, powidła). Ze względu na wczesną porę dojrzewania, duże i smaczne owoce, ich wysoką jakość oraz tolerancję na szarkę, polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Odmiana rozmnażana przez okulizację lub szczepienie, jako podkładkę stosuje się 'Węgierkę Wangenheima' lub 'Antypkę'. Na tej ostatniej  ‘Cacanska Rana’ rośnie zdecydowanie silniej i owocuje obficiej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Wysokość 2,5 m - 5 m