Borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea

2022-03-08 13:58

Borówka brusznica, zwana także borówką czerwoną, to niewysoka krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Borówka brusznica
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Borówka brusznica

Spis treści

  1. Borówka brusznica = borówka czerwona
  2. Borówka brusznica uprawa
  3. Owoce borówki brusznicy

Borówka brusznica = borówka czerwona

Rośnie dziko w całej Polsce na polanach lasów sosnowych. Nie jest uprawiana na skalę towarową i rzadko jest sadzona w ogrodach, mimo że w krajach o chłodniejszym klimacie wyhodowano wiele odmian borówki brusznicy do uprawy. Rośliny te niestety są trudno dostępne w sprzedaży i rzadko można je spotkać w centrach ogrodniczych.

Borówka brusznica uprawa

Borówka brusznica nie jest trudna w uprawie. Jak wszystkie rośliny wrzosowate, wymaga żyznej, przepuszczalnej i kwaśnej gleby. Szybko się rozrasta za pomocą podziemnych rozłogów tworząc duże kępy. Rzadko atakowana jest przez szkodniki i choroby, dodatkowo charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością.

Borówka brusznica osiąga 20-30 cm wysokości. Jej pędy lekko się pokładają. Liście borówki brusznicy są zimozielone, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, a od spodu matowe i srebrzyste. Kwiaty są białawe, lekko różowe, pojawiają się od maja do lipca.

Owoce borówki brusznicy

Owoce borówki brusznicy są początkowo białe, a w miarę dojrzewania zmieniają kolor na czerwony. Są drobne, kuliste i cierpkie w smaku. Wykorzystywane są do produkcji przetworów, dodatek do mięs oraz spożywane na surowo. Oprócz smacznych owoców borówka brusznica ma także walory dekoracyjne. Czerwone jagody doskonale kontrastują z zielonymi błyszczącymi liśćmi będąc ozdobą nasadzeń roślin wrzosowatych.

Poznaj inne borówki:

Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Tak
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE