Borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea

2022-03-08 13:58
Borówka brusznica
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Borówka brusznica

Borówka brusznica, zwana także borówką czerwoną, to niewysoka krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Borówka brusznica = borówka czerwona

Rośnie dziko w całej Polsce na polanach lasów sosnowych. Nie jest uprawiana na skalę towarową i rzadko jest sadzona w ogrodach, mimo że w krajach o chłodniejszym klimacie wyhodowano wiele odmian borówki brusznicy do uprawy. Rośliny te niestety są trudno dostępne w sprzedaży i rzadko można je spotkać w centrach ogrodniczych.

Borówka brusznica uprawa

Borówka brusznica nie jest trudna w uprawie. Jak wszystkie rośliny wrzosowate, wymaga żyznej, przepuszczalnej i kwaśnej gleby. Szybko się rozrasta za pomocą podziemnych rozłogów tworząc duże kępy. Rzadko atakowana jest przez szkodniki i choroby, dodatkowo charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością.

Borówka brusznica osiąga 20-30 cm wysokości. Jej pędy lekko się pokładają. Liście borówki brusznicy są zimozielone, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, a od spodu matowe i srebrzyste. Kwiaty są białawe, lekko różowe, pojawiają się od maja do lipca.

Owoce borówki brusznicy

Owoce borówki brusznicy są początkowo białe, a w miarę dojrzewania zmieniają kolor na czerwony. Są drobne, kuliste i cierpkie w smaku. Wykorzystywane są do produkcji przetworów, dodatek do mięs oraz spożywane na surowo. Oprócz smacznych owoców borówka brusznica ma także walory dekoracyjne. Czerwone jagody doskonale kontrastują z zielonymi błyszczącymi liśćmi będąc ozdobą nasadzeń roślin wrzosowatych.

Poznaj inne borówki:

Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Tak
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE