Żylistek różowy - Deutzia rosea

2020-07-16 15:35 Martyna Cieślińska
Żylistek różowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Żylistek różowy

Żylistek różowy prawdopodobnie pochodzi z Dalekiego Wschodu, konkretniej z Chin. W Polsce jest dość rzadko spotykany. Należy do rodziny hortensjowate (Hydrangeaceae).

Żylistek różowy - opis

Żylistek różowy jest to krzew o pokroju wzniesionym z łukowato wygiętymi i przewisającymi pędami. Osiąga rozmiary od 1 do 2m. Liście są w kształcie lancetowatym, ostro-piłkowane zakończone, w kolorze ciemnozielonym. Okres kwitnienia przypada w okresie późnowiosennym lub wczesnoletnim czyli  od maja do czerwca. Kwiaty są dzwonkowate w kolorze białym, zebrane w wiechowate kwiatostany. Owoce nie pełnią ozdobnej funkcji. Są to kuliste torebki, które pękają na wierzchołku na cztery części. Roślina jest chętnie odwiedzana przez pszczoły.

Żylistek różowy - ciekawe odmiany

  • ‘Carminea’ – odmiana o różowych kwiatach,
  • ‘Campanulata’ – odmiana o kwiatach śnieżno białych z purpurowym kielichem,
  • ‘Grandiflora’ – odmiana o bardzo dużych kwiatach, które zewnątrz są jasnoróżowe a wewnątrz białe.

>>Przeczytaj też: Żylistek – gatunki żylistka najczęściej uprawiane w ogrodach

Żylistek różowy - warunki uprawy

Żylistek różowy to roślina, która preferuje stanowisko słoneczne, półcieniste i ciepłe o podłożu umiarkowanie wilgotnym. Nie posiada dużych wymagań glebowych. Odnajdzie się na glebach mało żyznych czy okresowo przesychających. Posiada dużą tolerancję na warunki miejskie. Roślina może przemarznąć podczas srogich zim.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Żylistek różowy - pielęgnacja

Jest to idealna roślina dla osób początkujących. Nie wymaga ona praktycznie żadnych specjalistycznych zabiegów. Warto ją tylko regularnie podlewać gdyż susza może prowadzić do zamierania rośliny. Żylistek najczęściej rozmnaża się w sposób wegetatywny. Przez sadzonki zdrewniałe czy przez podział zrośniętych karp. Generatywne rozmnażanie z nasion, w warunkach amatorskich jest bardzo trudne.

Żylistek różowy - zastosowanie

Roślina dobrze prezentuje się zarówno w prywatnych ogrodach jak i w zieleni miejskiej w parkach i na skwerach. Warto sadzić ją w grupie, wtedy tworzy ładną zwartą bryłę. Żylistek różowy wykorzystywany jest także na żywopłoty, klomby i szpalery. Nie jest rośliną dominującą, może być idealnym tłem dla innych roślin.

Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój przewieszający się

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021