Złotokap zwyczajny - Laburnum anagyroides

2022-06-27 16:33

Złotokap zwyczajny pochodzi z południowo-wschodniej części Europy. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).

Spis treści

  1. Złotokap zwyczajny - opis
  2. Złotokap zwyczajny - warunki uprawy
  3. Złotokap zwyczajny - pielęgnacja
  4. Złotokap zwyczajny - zastosowanie

Złotokap zwyczajny - opis

Złotokap zwyczajny to małe drzewo lub duży krzew o wzniesionym pokroju, ażurowej koronie i wyprostowanych gałęziach. W korzystnych warunkach dorasta nawet do 7 m wysokości. Trójlistkowe, zielone liście z długimi ogonkami od spodu pokrywa szary meszek (u dorosłych okazów meszek zanika). Liście złotokapu podobne są do liści koniczyny.

Złotokap zwyczajny kwitnie od kwietnia do czerwca. Niezwykle atrakcyjne motylkowe, żółte kwiaty zebrane są w efektowne groniaste kwiatostany o długości nawet do 20 cm. Kwiaty nie wydzielają żadnego zapachu. Latem i wczesną wiosną pojawiają się owoce: płaskie, suche strąki, wewnątrz których znajdują się nasiona czarnego koloru.

Złotokap zwyczajny zawiera trujące alkaloidy, które paraliżują nerwy. Bardzo wrażliwe na te związki są konie, natomiast odporne owce, kozy i zające. Złotokapu nie należy sadzić w ogrodzie, w którym często przebywają dzieci. Do zatrucia może dojść nawet po spożyciu miodu zebranego przez pszczoły z kwiatów złotokapu.

Złotokap zwyczajny - warunki uprawy

Złotokap zwyczajny najlepiej czuje się w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatrów (w takim miejscu kwitnie najobficiej). Lubi podłoże żyzne, świeże, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, z dużą zawartością wapnia. Niekorzystnie działa na niego susza, która może doprowadzić do zamierania całej rośliny. Może rosnąć na słabszych glebach, ale musimy liczyć się  w tym wypadku ze zmniejszonym kwitnieniem. Złotokap jest dość wytrzymały na mrozy.

Złotokap zwyczajny - pielęgnacja

Jeżeli grozi nam bardzo mroźna zima, młode okazy złotokapu warto okrywać agrowłókniną lub słomą. Roślina nie lubi silnego cięcia, wystarczające jest cięcie fitosanitarne oraz formujące. Raz na jakiś czas warto zasilić nawozem wieloskładnikowym. Złotokap rozmnaża się przez nasiona lub przez sadzonki zdrewniałe pobierane na wiosnę.

Złotokap zwyczajny - zastosowanie

Roślina dobrze prezentuje się jako soliter lub sadzona w niewielkich grupach. Wyginając pędy złotokapu możemy nim pokryć pergole, zadaszenie czy altanę.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 3 m - 4 m