Werbena cytrynowa - Aloysia citrodora

2020-07-30 16:24

Werbena cytrynowa, znana jest także jako lippia trójlistna, miłowonka trójlistna czy cukrownica trójlistna, to roślina należąca do rodziny werbenowatych (Verbenaceae), pochodząca z Ameryki Południowej, która do Europy została przywieziona w XVII wieku.

Werbena cytrynowa - opis

Werbena cytrynowa to krzew liściasty dorastający do kilku m wysokości (w Polsce zazwyczaj osiąga do 1 m wysokości). Liście werbeny są lancetowate, wydłużone, mają około 8 cm długości. Wydzielają intensywny cytrynowy zapach. Jej drobne, biało lub białoróżowe drobne kwiaty zebrane są w kwiatostany osadzone na szczytach pędów.

Werbena cytrynowa - uprawa i pielęgnacja

Werbena cytrynowa jest rośliną łatwą w uprawie. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słonecznego i ciepłego stanowiska, osłoniętego od wiatru. W miejscach zacienionych nie będzie dobrze rosła.
Podłoże do uprawy werbeny powinno być żyzne, próchnicze, bogate w składniki pokarmowe, wilgotne, gliniasto-piaszczyste.

Werbena cytrynowa jest wrażliwa na mróz - już przy temperaturze bliskiej 0 st. C gubi liście, a zamiera przy około minus 10 st. C. Z tego powodu u nas uprawiana jest najczęściej jako roślina jednoroczna. Jeśli chcemy jednak utrzymać ją na następne lata, konieczne będzie jej odpowiednie zabezpieczenie od mrozu i wiatru - przenosimy ją jesienią (jeszcze przed przymrozkami) do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 3-8 st.C. Nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża. Wiosną roślinę należy przyciąć. Na zewnątrz możemy wystawić ją dopiero po minięciu niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków.
W sezonie roślinę należy regularnie podlewać. Przesuszanie podłoża prowadzi do zasychania liści. Werbenę najlepiej nawozić nawozami naturalnymi, np. humusowymi. Krzew należy także regularnie przycinać, aby nie dopuścić do nadmiernego rozrastania się i zapewnienia ładnego, regularnego pokroju.

W naszych warunkach klimatycznych werbena cytrynowa uprawiana jest z rozsady wysadzanej do gruntu po 15 maja, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Możemy kupić gotową rozsadę lub przygotować ją samodzielnie. W tym celu namoczone wcześniej przez 12 godzin w wodzie nasiona werbeny wysiewamy na przełomie lutego i marca do niewielkich skrzyneczek, które ustawiamy w jasnym miejscu, np. na parapecie południowego okna. Zapewniamy stałą wilgotność podłoża oraz temperaturę wynoszącą około 20o st. C. Po wykiełkowaniu nasion siewki należy przepikować do osobnych doniczek, a po około 3 tygodniach przyciąć wierzchołki, dzięki czemu rośliny dobrze się rozkrzewią.
Werbeną można także rozmnażać przez sadzonki pozyskane od marca do kwietnia ze zdrewniałych pędów. Na sadzonki ścina się zdrewniałe, zdrowe i nierozgałęzione fragmenty pędów, zawierające 5-7 węzłów, a następnie macza je w ukorzeniaczu i wsadza do ziemi. Należy pamiętać o utrzymaniu stałej wilgotności podłoża.

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe >>>

Werbena cytrynowa - zastosowanie

Werbena cytrynowa znajduje przede wszystkim zastosowanie w fitoterapii (wykazuje właściwości antywirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwgorączkowe, rozkurczowe, przeciwutleniające, wspomaga trawienie, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, zwalcza wolne rodniki, łagodzi bóle głowy i nerwobóle, pomaga w zwalczaniu stresu), kuchni i kosmetyce. Stosowana jest jako przyprawa do różnych dań - przede wszystkim deserów i napojów.
Werbena cytrynowa bywa także wykorzystywana jako roślina ozdobna - jej największym atutem jest wydzielany cytrynowy zapach, dlatego warto sadzić ją w pobliżu miejsc, w których najczęściej przebywamy, np. przy tarasach czy w ogrodowych zakątkach wypoczynkowych. Egzemplarze uprawiane w donicach doskonale nadają się do dekoracji balkonów czy tarasów.

Poznaj też werbenę ogrodową i werbenę pospolitą.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość do 100 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE