Wawrzyn szlachetny - Laurus nobilis

2020-11-14 19:15 Martyna Cieślińska
Wawrzyn szlachetny
Autor: GettyImages Wawrzyn szlachetny

Wawrzyn szlachetny jest to krzew, który pochodzi z Basenu Morza Śródziemnego - występuje w Europie Południowej (Grecja, Włochy, Chorwacja, Francja, Słowenia), Afryce Północnej (Algieria, Tunezja) i Azji Zachodniej (Cypr, Turcja, Izrael).

W Polsce wawrzyn szlachetny jest głównie uprawiany w doniczce. Roślina należy do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Potocznie liście wawrzynu nazywane są liśćmi laurowymi lub liśćmi bobkowymi.

Wawrzyn szlachetny - opis

Wawrzyn szlachetny to roślina wieloletnia o zwartym, pionowym pokroju. Przyjmuje postać krzewu lub niewielkiego drzewa. Może dorastać nawet do 10 m wysokości, jednak w naszym klimacie to rzadkość. Najbardziej charakterystyczne są liście wawrzynu - lancetowate, ostro zakończone, o falistych brzegach, skórzaste i sztywne, po przecięciu wydają charakterystyczny zapach. Liście wawrzynu szlachetnego są jadalne, dzięki temu często wykorzystywane są w gastronomii. Zrywa się je jesienią, co dwa lata. Suszone można długo przechowywać, gdyż nie tracą swoich wartości użytkowych. Kwiaty u wawrzynu pojawiają się najczęściej w marcu lub kwietniu. Są niewielkie, żółtego koloru, wyrastają w pachwinach liści. Owocem jest owalna jagoda.W starożytnej Grecji wierzono, że wawrzyn to boskie drzewo, symbol zwycięstwa i triumfu. Wieńce dla zwycięzców olimpiad były robione właśnie z wawrzynu szlachetnego.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogródek ziołowy. Zioła w ogrodzie - poradnik

Wawrzyn szlachetny - warunki uprawy

W Polsce ze względu na klimat uprawa wawrzynu szlachetnego możliwa jest tylko w pojemniku. Roślina preferuje stanowisko ciepłe i słoneczne. Wymaga gleby żyznej, przewiewnej i stale wilgotnej. Idealne do uprawy będzie dla niej mieszkanie, szklarnia czy oranżeria. Na okres letni można ją wynosić na zewnątrz, jednak należy pamiętać, że powinno być to miejsce ciepłe, słoneczne i zaciszne. Roślina źle znosi przeciągi, zwłaszcza przy udziale zimnego powietrza. Nie toleruje długich spadków temperatury poniżej zera.

>>Przeczytaj też: Balkon i parapet w domu to dobre miejsca do uprawy ziół

Wawrzyn szlachetny - pielęgnacja

Jeżeli zapewnimy wawrzynowi odpowiednie warunki uprawy, to zabiegi pielęgnacyjne będą tylko uzupełnieniem. Krzew należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie letnim. Zimą podlewanie powinno być zmniejszone o połowę. Pamiętajmy o tym, aby pomieszczenie, w którym trzymamy wawrzyn było regularnie wietrzone. Warto co dwa lata zmieniać podłoże w pojemniku. Aby roślina bujniej rosła, co dwa tygodnie - od wiosny do końca lata, należy wzmacniać ją płynnym nawozem wieloskładnikowym. Wawrzyn dość dobrze znosi cięcie, zalecane jest jego przycinanie pod koniec zimy.

Wawrzyn szlachetny - zastosowanie

W tych miejscach na świecie, gdzie można wawrzyn szlachetny uprawiać w gruncie, idealnie sprawdza się jako roślina na żywopłot, czy też krzew wokół rabaty bylinowej. W Polsce zastosowanie znajduje jako roślina doniczkowa do pomieszczeń. Nie dość, że bardzo ładnie się prezentuje, to jeszcze jego wartości smakowe można wykorzystać w kuchni.

Znane są także lecznicze właściwości wawrzynu. Pomaga w zmniejszaniu bóli reumatycznych, opuchlizn. Płukanki z liści laurowych wykorzystywane są w leczeniu łupieżu. Gałązki krzewu często wykorzystywane są w bukieciarstwie do uzupełniania aranżacji florystycznych.

Poznaj inne rośliny przyprawowe:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość do 10 m
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zwarty
Pokrój lekko wzniesiony

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021