Trzmielina pospolita = europejska - Euonymus europaeus

2022-04-13 14:43

Trzmielina pospolita to krzew liściasty z rodziny dławiszowatych (Celastraceae), pospolicie występujący w całej Polsce. Dorasta do 2–4 m wysokości. Tworzy dość luźną koronę. Ma zielone, sztywne pędy, pokryte cienkimi listwami korkowymi. Liście są eliptyczne, zaostrzone, mają 3–8 cm długości. Jesienią przebarwiają się na czerwono.

Trzmielina pospolita
Autor: GettyImages Trzmielina pospolita

Spis treści

  1. Trzmielina pospolita - opis
  2. Trzmielina pospolita - warunki uprawy
  3. Trzmielina pospolita - pielęgnacja
  4. Trzmielina pospolita - rozmnażanie
  5. Trzmielina pospolita - zastosowanie

Trzmielina pospolita - opis

Trzmielina pospolita kwitnie w maju. Jasnozielone kwiaty są drobne i niepozorne, zebrane po 3–7 na szczytach pędów w baldachogrona. We wrześniu–październiku z kwiatów powstają bardzo dekoracyjne, oryginalne różowo-karminowe owoce – torebki, zbudowane z czterech komór, które po jakimś czasie pękają ukazując nasiona w pomarańczowych osnówkach. Owoce utrzymują się na krzewie długo po opadnięciu liści – czasem nawet do późnej zimy.

Uwaga! Wszystkie części trzmieliny pospolitej są silnie trujące – najbardziej niebezpieczne są owoce (za dawkę śmiertelną dla dorosłego człowieka uważa się 35 owoców)!

Trzmielina pospolita - warunki uprawy

Krzew wymaga gleb żyznych i próchnicznych, dostatecznie wilgotnych. Równie dobrze jak na stanowisku słonecznym radzi sobie w półcieniu, a nawet w miejscach mocno zacienionych, choć tylko te egzemplarze, które rosną w słońcu będą obficie owocować. Roślina jest odporna na mróz.

Trzmielina pospolita - pielęgnacja

Trzmielinę pospolitą najlepiej sadzić jesienią, choć można także wiosną (pamiętając o regularnym podlewaniu nowo posadzonych krzewów). Przed sadzeniem dobrze wymieszać podłoże z przefermentowanym kompostem. Krzewy należy sadzić na taką samą głębokość, na jakiej rosły w szkółce.

Aby pobudzić roślinę do krzewienia, warto raz na kilka lat - wiosną - silnie ją przyciąć, usuwając najstarsze pędy i prześwietlając krzew. Trzmielinę przycina się też, by ograniczyć jej wzrost, szczególnie wtedy, gdy jest posadzona w pobliżu innych roślin (z czasem może je zasłaniać). Po silnym cięciu warto roślinę zasilić wieloskładnikowym nawozem. Raz na dwa lata warto rozłożyć pod roślinami obornik.

Trzmielina pospolita - rozmnażanie

Trzmielinę europejską rozmnaża się przez nasiona, które zbiera się późną jesienią i poddaje zabiegowi stratyfikacji przez kilka miesięcy, a wiosną wysiewa wprost do gruntu. Roślinę można też rozmnażać latem przez sadzonki półzdrewniałe i jesienią przez sadzonki zdrewniałe.

Trzmielina pospolita - zastosowanie

Ze względu na to, że roślina dobrze znosi cięcie, można z niej tworzyć formowane żywopłoty. Można ją sadzić w ogrodzie w grupach bądź pojedynczo.

Poznaj inne trzmieliny:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 2 m - 4 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Termin kwitnienia V
Barwa kwiatów jasnozielona
Jak sadzić drzewa i krzewy