Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’ - Euonymus alatus ‘Fireball’

2022-04-13 12:40

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’ należy do rodziny dławiszowatych (Celastraceae).

Spis treści

  1. Trzmielina oskrzydlona 'Fireball' - opis
  2. Trzmielina  - liście
  3. Euonymus alatus ‘Fireball’ -  uprawa
  4. Trzmielina zastosowanie

Trzmielina oskrzydlona 'Fireball' - opis

Podstawowy gatunek pochodzi z Azji. 'Fireball' to odmiana dorastająca do 150 cm wysokości. Ma kulisty, dość szeroki pokrój. Pędy trzmieliny oskrzydlonej ‘Fireball’ są wyprostowane, pokryte korkowatymi listwami i eliptycznymi, drobno piłkowanymi liśćmi. Kwiaty są niepozorne – pojawiają się w maju.

Trzmielina  - liście

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’ jest najbardziej dekoracyjna jesienią, gdy liście przebarwiają się na intensywny czerwony kolor. Z tego powodu jest nazywana „ognistym krzewem”. Jesienno-zimową ozdobą są także owoce o różowej barwie. Dla człowieka są trujące, jest to natomiast przysmak dla ptaków.

Euonymus alatus ‘Fireball’ -  uprawa

Trzmielinę oskrzydloną ‘Fireball’ najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. W takich warunkach liście najintensywniej wybarwiają się. Optymalne jest umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, dość wilgotne podłoże (toleruje szeroki zakres pH). Odmiana jest mrozoodporna. Krzewy można sadzić jesienią lub wiosną. Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest podlewanie  (zwłaszcza latem) oraz dokarmianie (nawozy organiczne lub mineralne – wieloskładnikowe). Znosi krótkotrwałe susze. Trzmielinę oskrzydloną ‘Fireball’ można mocno przyciąć, aby pobudzić jej krzewienie. Zabieg wykonuje się późną wiosną lub latem. Jest to gatunek dość odporny na choroby.

Trzmielina zastosowanie

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’ najefektywniej prezentuje się sadzona pojedynczo w wyeksponowanej części ogrodu. Nadaje się również do tworzenia kolorystycznych kompozycji roślinnych oraz luźnych żywopłotów. Dobrze wygląda łączona z wysokimi trawami i krzewami iglastymi. Trzmieliną można dekorować wrzosowiska.

Poznaj inne trzmieliny:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1,5 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój kulisty