Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' - Euonymus fortunei 'Emerald`n Gold'

2022-05-18 13:01
Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold'
Autor: GettyImages Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold'

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' jest zimozielonym krzewem liściastym  o sztywnych rozkładających się na boki lub wyprostowanych pędach.  

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' - opis

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' jest efektownym elementem kompozycji ogrodowych. Jej wielobarwne liście (zielone w części centralnej, z żółtym obrzeżem). W sezonie wegetacyjnym rozświetlają otoczenie. Ponieważ przed zimą przebarwiają się na purpurowo i różowo, stanowią nowy element kolorystyczny pośród zieleni iglaków i szarości bezlistnych pędów. Roślina może tworzyć niską formę osiągającą około 40 cm wysokości przy 80-100 cm szerokości. Pędy starszych egzemplarzy rosnących przy podporach (pniach drzew, murkach, ścianach) mogą wspinać się przy pomocy korzonków przybyszowych nawet do wysokości 3 m.

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' uprawa

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, znosi też cień. Tolerancyjna w stosunku do gleby, choć preferuje żyzne i świeże. Źle rośnie na stanowiskach podmokłych. Dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie. Niskie formy zimują dobrze (zwłaszcza pod śniegiem), ale pędy wspinające się mogą przemarzać, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach kraju.

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold'  - zastosowanie

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa, sadzi się ją na rabatach wielogatunkowych gdzie stanowi silny akcent kolorystyczny, nadaje się też do pojemników. Ponieważ dobrze czuje się w półcieniu, może rosnąć pod koronami dużych drzew.

W sprzedaży są też formy pienne, czyli szczepione na podkładkach. Tworzą efektowne „drzewka” o złocistych koronach – doskonały kontrapunkt lub dominanta na rabatach wielogatunkowych.

Trzmielina dobrze znosi cięcie, można więc ją przycinać dla stworzenia zwartej bryły, niskiego żywopłotu czy obwódki. Warto też wykorzystać ten zabieg, gdy uszkodzeniu ulegną pędy powyżej okrywy śnieżnej – po usunięciu części uszkodzonej, roślina odbuduje swą strukturę.

Poznaj inne ciekawe trzmieliny:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Wysokość do 40 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł zielono-żółta
Jak sadzić drzewa i krzewy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022