Pieris japoński - Pieris japonica

2022-03-24 13:30

Pieris japoński to zimozielony krzew osiągający nawet do 3 m wysokości (5-letnie okazy mają około 60 cm wysokości i szerokości). Występuje w Północnej Ameryce, wschodniej Azji i w Himalajach.

Pieris japoński - opis

Pieris japoński ma dekoracyjne błyszczące liście, 3–8 cm długości, wydłużone. Młode liście mają czerwoną lub czerwonobrązową barwę. Dekoracyjne są także dzwonkowate kwiaty, zebrane w długie, przewisające wiechy do 12 cm długości. Pieris japoński kwitnie od marca do maja. Usuwanie przekwitłych kwiatów poprawia wzrost.

Pieris japoński - podłoże, stanowisko

Pierisy mają wymagania podobne do różaneczników. Najlepiej rosną w półcieniu, w przewiewnej, próchnicznej i kwaśnej glebie (pH 4,5–5,5). Przed posadzeniem rośliny należy wykopać dół około 80 cm szerokości i około 50 cm głębokości. Jego dno i boki trzeba obłożyć gotowym podłożem dla różaneczników (można je kupić w sklepach ogrodniczych), wstawić roślinę i obsypać bryłę korzeniową resztą ziemi.

Zamiast gotowego podłoża można roślinę posadzić do ziemi ogrodowej wymieszanej z torfem i korą (po 1 części ziemi, torfu i kory). Wokół posadzonych roślin należy rozłożyć ściółkę z kory, co zabezpieczy bryłę korzeniową – latem przed nadmiernym parowaniem, zimą przed całkowitym jej zamarznięciem. Dwa razy w roku – wiosną i pod koniec czerwca dobrze jest rośliny zasilić, używając specjalnego nawozu dla różaneczników.

Pierisy - krzewy zimozielone kwitnące

Pieris japoński obficiej kwitnie na stanowisku słonecznym, ale należy pamiętać o częstym jego podlewaniu, ponieważ jest wrażliwe na suszę. Jej skutki mogą być dotkliwe nie tylko latem, ale również zimą, ponieważ pieris rośnie również w tym okresie (zwalniając jedynie tempo wzrostu) i także wtedy potrzebuje wody.

Dlatego przed nadejściem mrozu trzeba roślinę  dobrze podlać (nawodnione rośliny lepiej przetrwają zimę). Ponieważ w czasie dużego mrozu, zwłaszcza gdy wieje wiatr, pierisy mogą przemarzać, należy je przy pierwszych przymrozkach osłonić włókniną.

Uwaga: cała roślina jest trująca!

Pieris odmiany

Na rynku dostępne są liczne odmiany pierisa japońskiego różniące się m.in. kolorem kwiatów i pokrojem rośliny.Poznaj ciekawe odmiany pierisa japońskiego:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W maju w „M jak Mieszkanie” podajemy przepis na kuchnię – podsuwamy sprawdzone sposoby na zaaranżowanie funkcjonalnej i estetycznej strefy gotowania.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2022