Pieris japoński - Pieris japonica

2021-04-21 15:48 Opracowanie redakcja serwisu

Pieris japoński to zimozielony krzew osiągający nawet do 3 m wysokości (5-letnie okazy mają około 60 cm wysokości i szerokości). Występuje w Północnej Ameryce, wschodniej Azji i w Himalajach.

Pieris japoński

Pieris japoński ma dekoracyjne błyszczące liście, 3–8 cm długości, wydłużone. Młode liście mają czerwoną lub czerwonobrązową barwę. Dekoracyjne są także dzwonkowate kwiaty, zebrane w długie, przewisające wiechy do 12 cm długości. Pieris japoński kwitnie od marca do maja. Usuwanie przekwitłych kwiatów poprawia wzrost.

Pierisy mają wymagania podobne do różaneczników. Najlepiej rosną w półcieniu, w przewiewnej, próchnicznej i kwaśnej glebie (pH 4,5–5,5). Przed posadzeniem rośliny należy wykopać dół około 80 cm szerokości i około 50 cm głębokości. Jego dno i boki trzeba obłożyć gotowym podłożem dla różaneczników (można je kupić w sklepach ogrodniczych), wstawić roślinę i obsypać bryłę korzeniową resztą ziemi. Zamiast gotowego podłoża można roślinę posadzić do ziemi ogrodowej wymieszanej z torfem i korą (po 1 części ziemi, torfu i kory). Wokół posadzonych roślin należy rozłożyć ściółkę z kory, co zabezpieczy bryłę korzeniową – latem przed nadmiernym parowaniem, zimą przed całkowitym jej zamarznięciem.Dwa razy w roku – wiosną i pod koniec czerwca dobrze jest rośliny zasilić, używając specjalnego nawozu dla różaneczników.

>>Przeczytaj też: Pieris - ciekawa roślina wrzosowata. Jak uprawiać pieris w ogrodzie?

Pierisy - krzewy zimozielone kwitnące

Pieris japoński obficiej kwitnie na stanowisku słonecznym, ale należy pamiętać o częstym jego podlewaniu, ponieważ jest wrażliwe na suszę. Jej skutki mogą być dotkliwe nie tylko latem, ale również zimą, ponieważ pieris rośnie również w tym okresie (zwalniając jedynie tempo wzrostu) i także wtedy potrzebuje wody. Dlatego przed nadejściem mrozu trzeba roślinę  dobrze podlać (nawodnione rośliny lepiej przetrwają zimę). Ponieważ w czasie dużego mrozu, zwłaszcza gdy wieje wiatr, pierisy mogą przemarzać, należy je przy pierwszych przymrozkach osłonić włókniną.

Uwaga: cała roślina jest trująca!

Pieris odmiany

Na rynku dostępne są liczne odmiany pierisa japońskiego różniące się m.in. kolorem kwiatów i pokrojem rośliny.Poznaj ciekawe odmiany pierisa japońskiego:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021