Oczar wirginijski - Hamamelis virginiana

2021-05-01 13:53

Oczar wirginijski to krzew liściasty z rodziny oczarowatych (Hamamelidacea). Pochodzi z Ameryki Północnej. Dorasta zwykle do 4 m wysokości. Z pokroju przypomina leszczynę, a jego liście mają odwrotnie jajowaty kształt i do 15 cm długości.

Oczar wirginijski
Autor: www.thinkstockphotos.com Oczar wirginijski

Spis treści

  1. Wirginijski krzew parkowy – opis
  2. Oczar wirginijski – uprawa
  3. Krzew wirginijski w ogrodzie

Wirginijski krzew parkowy – opis

Oczar wirginijski może kwitnąć późną jesienią lub zimą. Kwiaty o barwie żółtej są nitkowate lub tasiemkowate. Owocem jest zdrewniała torebka, zawierająca nasiona. Nasiona oczaru wirginijskiego po dojrzeniu mogą być wyrzucane na odległość nawet kilku metrów.

Oczar wirginijski – uprawa

Oczar wirginijski jest mało wymagający w uprawie. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub zacienionych. Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze, stosunkowo wilgotne o odczynie kwaśnym, jednak oczar toleruje różne typy gleb.

Młode okazy po posadzeniu warto regularnie podlewać (i okryć przed nadejściem zimy). Podlewanie dużych krzewów jest niezbędne jedynie w czasie długotrwale utrzymujących się susz. Regularne cięcie również nie jest konieczne, poza usuwaniem pędów uszkodzonych, chorych lub zaatakowanych przez szkodniki. Roślinę można rozmnożyć z nasion, przez odkłady lub pozyskiwanie zdrewniałych sadzonek.

Krzew wirginijski w ogrodzie

Oczar wirginijski ze względu na nietypowy wygląd kwiatów i termin kwitnienia nadaje ogrodowi oryginalności. Krzew oczaru można sadzić pojedynczo lub w kompozycji z innymi gatunkami krzewów. Jego liście i kora są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Produkowane z nich leki stosuje się głównie zewnętrznie, gdyż przyśpieszają regenerację skóry.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 2 m - 4 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia XI - III
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE