Azalia pontyjska - Rhododendron luteum, syn. Azalea pontica

2022-03-24 13:21

Azalia pontyjska pochodzi z Kaukazu oraz Azji Mniejszej. W Polsce można ją spotkać w naturalnym środowisku w Woli Żarczyckiej. W naszym kraju uprawiane są ozdobne hodowlane odmiany azalii pontyjskiej, znanej też jako azalia żółta lub różanecznik żółty. Należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Azalia pontyjska
Autor: www.thinkstockphotos.com Azalia pontyjska

Spis treści

  1. Azalia pontyjska - opis
  2. Azalia pontyjska - warunki uprawy
  3. Azalia pontyjska - pielęgnacja
  4. Azalia pontyjska - zastosowanie

Azalia pontyjska - opis

Azalia pontyjska to krzew liściasty o rozłożystym i krzaczastym pokroju. Osiąga od 2 do 3 m wysokości. Bardzo stare okazy często są szersze niż wyższe. Pędy krzewu są dość gęste, młode są gruczołowato owłosione. Liście po obu stronach blaszki liściowej pokryte są małym szarym owłosieniem, przyjmują kształt wąsko-eliptyczny lub jajowaty, są ciemnozielone, czasami można zaobserwować lekkie pofałdowanie blaszki liściowej. Jesienią ozdobnie przebarwiają się na czerwono, ale opadają na zimę.

Azalia pontyjska kwitnie najczęściej w maju, kwitnienie trwa nawet do trzech tygodni. Kwiaty zebrane są w baldachowate kwiatostany, wyrastające na wierzchołkach pędów. Same kwiaty są średniej wielkości, rurkowato-lejkowate, żółte. Uwalniają  mocny zapach. W lipcu lub sierpniu na roślinie pojawiają się owoce - torebki o elipsoidalnym kształcie. Wewnątrz nich znajduje się mnóstwo małych nasion.

Azalia pontyjska - warunki uprawy

Azalia pontyjska najlepiej czuje się w miejscu słonecznym lub półcienistym. Ważne jest zapewnienie roślinie kwaśnego odczynu gleby - bez tego słabo lub zupełnie nie kwitnie. Roślina nie jest wymagająca co do żyzności gleby, ważne, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Azalia pontyjska jest odporna na niskie temperatury, bez problemu przetrwa zimę w naszym klimacie.

Azalia pontyjska - pielęgnacja

Azalia pontyjska wymaga usuwania przekwitłych kwiatów. Dzięki temu roślina lepiej będzie kwitła w nowym sezonie oraz nie traci niepotrzebnie energii na wydanie nasion. Azalię najczęściej rozmnaża się przez odrosty korzeniowe, ale można też przez wysiew nasion, choć w domowych warunkach nie jest to łatwy proces.

Azalia pontyjska - zastosowanie

Azalia pontyjska dobrze wygląda sadzona w grupach - wtedy tworzy zwartą i gęstą bryłę. Równie dobrze prezentuje się jako soliter posadzona na tle zadbanego trawnika. Można ją również uprawiać w dużych donicach - będzie piękną ozdobą tarasu lub balkonu. Dobrze sadzić ją w miejscu widocznym i często odwiedzanym przez ludzi, aby można było się napawać widokiem i zapachem krzewu.

Azalia pontyjska nadaje ogrodowi lekki, japoński charakter. Liście i młode gałązki rośliny są trujące, zawierają glikozydy m.in. rododendrozę - dlatego nie poleca się jej sadzić w ogrodzie gdzie przebywają małe dzieci.

Poznaj inne azalie:

Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Termin kwitnienia V
Jak sadzić drzewa i krzewy