Chaber piżmowy - Centaurea moschata

2020-07-16 15:56 Martyna Cieślińska
Chaber piżmowy
Autor: www.gettyimages.com Chaber piżmowy

Chaber piżmowy pochodzi z wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego. Jest u nas znany i chętnie uprawiany. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Chaber piżmowy - opis

Chaber piżmowy to roślina jednoroczna o wzniesionym, wyprostowanym pokroju, osiągająca od 40 do 80 cm wysokości. Ma proste, rozgałęzione pędy, na których osadzone są liście - umieszczone na długich ogonkach, szorstkie, z pierzastymi blaszkami liściowym. Chaber piżmowy kwitnie od czerwca do września. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Zebrane są w koszyczki kwiatowe. Odmiany chabra piżmowego różnią się kolorem kwiatów - mogą być białe, różowe, czerwone, żółte, fioletowe. Owocem są niełupki.Ciekawa odmiana to ‘Lucida’ o kwiatach w kolorze karminowym.

>> Przeczytaj też: Niebieskie kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na niebiesko

Chaber piżmowy - warunki uprawy

Chaber piżmowy najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, dość żyzne i suche. Na podłożu ciężkim, wilgotnym i gliniastym bardzo słabo rośnie i raczej nie kwitnie. Ważne, by odczyn gleby był zasadowy. Niestety, chaber piżmowy bywa atakowany przez mszyce, a także mączniaka prawdziwego i rdzę.

Chaber piżmowy - pielęgnacja

Podłoże, w którym uprawiany jest chaber piżmowy, powinno być dobrze zdrenowane. Roślina lubi wiosenne wzmacnianie kompostem. Należy uważać, by nie przenawozić azotem, ponieważ prowadzi to do zwiększonego wzrostu masy zielonej, a zmniejszonego kwitnienia - a przecież zależy nam na efekcie odwrotnym. Roślina rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion (można przechowywać je nawet do 3 miesięcy). Pozostawiona na rabacie sama się rozsiewa.

>> Przeczytaj też: Samosiejki - rośliny, które łatwo się wysiewają bez naszego udziału. Zalety i wady samosiejek

Chaber piżmowy - zastosowanie

Chaber piżmowy idealnie sprawdza się na wielogatunkowych rabatach przydomowych i kwietnikach. Nadaje się także na kwiat cięty - w dobrej kondycji utrzymują się w wazonie nawet do 2 tygodni. Z racji pachnących kwiatów warto wysiewać roślinę w okolicy okien lub altanek. Różne kolory kwiatów powodują, że chaber piżmowy nadaje naszym ogrodom wesoły, rustykalny charakter.

Poznaj inne gatunki chabra:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 40 cm - 80 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021