Chaber piżmowy - Centaurea moschata

2020-07-16 15:56 Martyna Cieślińska
Chaber piżmowy
Autor: www.gettyimages.com Chaber piżmowy

Chaber piżmowy pochodzi z wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego. Jest u nas znany i chętnie uprawiany. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Chaber piżmowy - opis

Chaber piżmowy to roślina jednoroczna o wzniesionym, wyprostowanym pokroju, osiągająca od 40 do 80 cm wysokości. Ma proste, rozgałęzione pędy, na których osadzone są liście - umieszczone na długich ogonkach, szorstkie, z pierzastymi blaszkami liściowym. Chaber piżmowy kwitnie od czerwca do września. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Zebrane są w koszyczki kwiatowe. Odmiany chabra piżmowego różnią się kolorem kwiatów - mogą być białe, różowe, czerwone, żółte, fioletowe. Owocem są niełupki.Ciekawa odmiana to ‘Lucida’ o kwiatach w kolorze karminowym.

>> Przeczytaj też: Niebieskie kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na niebiesko

Chaber piżmowy - warunki uprawy

Chaber piżmowy najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, dość żyzne i suche. Na podłożu ciężkim, wilgotnym i gliniastym bardzo słabo rośnie i raczej nie kwitnie. Ważne, by odczyn gleby był zasadowy. Niestety, chaber piżmowy bywa atakowany przez mszyce, a także mączniaka prawdziwego i rdzę.

Chaber piżmowy - pielęgnacja

Podłoże, w którym uprawiany jest chaber piżmowy, powinno być dobrze zdrenowane. Roślina lubi wiosenne wzmacnianie kompostem. Należy uważać, by nie przenawozić azotem, ponieważ prowadzi to do zwiększonego wzrostu masy zielonej, a zmniejszonego kwitnienia - a przecież zależy nam na efekcie odwrotnym. Roślina rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion (można przechowywać je nawet do 3 miesięcy). Pozostawiona na rabacie sama się rozsiewa.

>> Przeczytaj też: Samosiejki - rośliny, które łatwo się wysiewają bez naszego udziału. Zalety i wady samosiejek

Chaber piżmowy - zastosowanie

Chaber piżmowy idealnie sprawdza się na wielogatunkowych rabatach przydomowych i kwietnikach. Nadaje się także na kwiat cięty - w dobrej kondycji utrzymują się w wazonie nawet do 2 tygodni. Z racji pachnących kwiatów warto wysiewać roślinę w okolicy okien lub altanek. Różne kolory kwiatów powodują, że chaber piżmowy nadaje naszym ogrodom wesoły, rustykalny charakter.

Poznaj inne gatunki chabra:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 40 cm - 80 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021