Jodła kaukaska - Abies nordmanniana

2022-04-16 15:50

Jodła kaukaska to okazałe drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji. Podstawowy gatunek osiąga wysokość 25-30 m. W ogrodach często jednak uprawia się kultywary, które nie przekraczają 10 m wysokości.

Jodła kaukaska rośnie wolno. Ma wąski, stożkowaty pokrój. Pędy jodły kaukaskiej są gęste; te od dołu układają się prawie poziomo (względem gruntu). Igły są równowąskie, bruzdowane, sztywne - u góry ciemnozielone, od spodu mają dwa białe paski. Po roztarciu wydzielają specyficzny, cytrusowo-owocowy zapach. Szyszki jodły kaukaskiej są długie, brunatne.

>> Przeczytaj też: Jodła pospolita – co warto o niej wiedzieć?

Jodła kaukaska lubi stanowiska słoneczne, zaciszne, osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie w klimacie z o dużej wilgotności powietrza. Optymalne dla niej są podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. W ostre (lub bezśnieżne zimy) jodła może przemarzać, dlatego zaleca się ją uprawiać głównie w zachodniej Polsce. Nie znosi miejsc zanieczyszczonych i zasolonej gleby.

Jodła kaukaska nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy powinno się podlewać (także zimą – w umiarkowanie ciepłe dni). Warto stosować nawozy organiczne. Cięcie jodły – poza cięciem sanitarnym – nie jest konieczne. Dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża. Ze szkodników szczególnie uciążliwe mogą być mszyce (np. ochojniki).

Jodła kaukaska ma duże walory dekoracyjne, dlatego warto uprawiać ją pojedynczo w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Poszczególne odmiany mogą różnić się wyglądem. Ciekawą, płaczącą formę przybiera odmiana 'Pendula'. Popularność gatunku jest coraz większa, szczególnie w okresie świątecznym – jodła kaukaska jest cenionym drzewkiem na choinki.

>> Przeczytaj też: Choinka na Boże Narodzenie: świerk, jodła czy sosna. Jaki iglak wybrać na bożonarodzeniową choinkę? [WIDEO]

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość do 30 m
Podlewanie mało
Pokrój stożkowaty
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE