Jodła kaukaska - Abies nordmanniana

2022-04-16 15:50

Jodła kaukaska to okazałe drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji. Podstawowy gatunek osiąga wysokość 25-30 m. W ogrodach często jednak uprawia się kultywary, które nie przekraczają 10 m wysokości.

Jodła kaukaska rośnie wolno. Ma wąski, stożkowaty pokrój. Pędy jodły kaukaskiej są gęste; te od dołu układają się prawie poziomo (względem gruntu). Igły są równowąskie, bruzdowane, sztywne - u góry ciemnozielone, od spodu mają dwa białe paski. Po roztarciu wydzielają specyficzny, cytrusowo-owocowy zapach. Szyszki jodły kaukaskiej są długie, brunatne.

>> Przeczytaj też: Jodła pospolita – co warto o niej wiedzieć?

Jodła kaukaska lubi stanowiska słoneczne, zaciszne, osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie w klimacie z o dużej wilgotności powietrza. Optymalne dla niej są podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. W ostre (lub bezśnieżne zimy) jodła może przemarzać, dlatego zaleca się ją uprawiać głównie w zachodniej Polsce. Nie znosi miejsc zanieczyszczonych i zasolonej gleby.

Jodła kaukaska nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy powinno się podlewać (także zimą – w umiarkowanie ciepłe dni). Warto stosować nawozy organiczne. Cięcie jodły – poza cięciem sanitarnym – nie jest konieczne. Dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża. Ze szkodników szczególnie uciążliwe mogą być mszyce (np. ochojniki).

Jodła kaukaska ma duże walory dekoracyjne, dlatego warto uprawiać ją pojedynczo w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Poszczególne odmiany mogą różnić się wyglądem. Ciekawą, płaczącą formę przybiera odmiana 'Pendula'. Popularność gatunku jest coraz większa, szczególnie w okresie świątecznym – jodła kaukaska jest cenionym drzewkiem na choinki.

>> Przeczytaj też: Choinka na Boże Narodzenie: świerk, jodła czy sosna. Jaki iglak wybrać na bożonarodzeniową choinkę? [WIDEO]

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość do 30 m
Podlewanie mało
Pokrój stożkowaty
Barwa liści/igieł ciemnozielona