Klon zielonokory - Acer tegmentosum

2022-03-31 13:19

Klon zielonokory pochodzi z Azji, gdzie znajdują się jego naturalne stanowiska. W Polsce jest mało znany i rzadko uprawiany, można go spotkać głównie w arboretum albo w ogrodach botanicznych. Jednak warto rozpowszechnić znajomość tego drzewa, gdyż jest łatwe w uprawie i doskonale nadaje się do naszego klimatu. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

Spis treści

  1. Klon zielonokory - opis
  2. Klon zielonokory - warunki uprawy
  3. Klon zielonokory - pielęgnacja
  4. Klon zielonokory - zastosowanie

Klon zielonokory - opis

Klon zielonokory to drzewo liściaste o wzniesionym pokroju i rozłożystej koronie. Osiąga 10-12 m wysokości i do 8 m szerokości, jednak w naszym kraju maksymalnie dorasta do 6-9 m wysokości. Nazwa gatunkowa wzięła się od bardzo charakterystycznej kory drzewa: zielonej z białymi prążkami, przez całą długość kory. Liście są dość duże, 5-klapowe, silnie unerwione, zielone, błyszczące. Latem liście tracą swój połysk i stają się matowe, a jesienią przebarwiają się na żółto. Końcówki klap liściowych są zaostrzone, a brzegi liścia lekko piłkowane. Okres kwitnienia przypada najczęściej w czerwcu. Kwiaty zebrane są w długie zwisające groniaste kwiatostany, w kolorze białozielonym. Latem na drzewie pojawiają się owoce - skrzydlaki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

Klon zielonokory - warunki uprawy

Klon zielonokory jest łatwy w uprawie. Preferuje miejsca półcieniste, może rosnąć w słońcu, jednak wtedy nie zapominajmy o jego regularnym podlewaniu, zawłaszcza w okresach suszy. Ważne aby podłoże było żyzne, przewiewne i wilgotne. Drzewo jest odporne na niskie temperatury.

Klon zielonokory - pielęgnacja

Klon zielonokory nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas warto dokonać cięcia fitosanitarnego. Z racji tego, że drzewo lubi wilgotne podłoże, nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. Nie wymaga nawożenia. Rozmnaża się z nasion, jednak w warunkach amatorskich jest to proces dość skomplikowany. Najczęściej kupowane są gotowe sadzonki.

Klon zielonokory - zastosowanie

Klon zielonokory uznawany jest za jeden z najpiękniejszych klonów. Idealnie sprawdza się w szpalerach. Może rosnąć w grupie z innymi gatunkami klonu. Dzięki ozdobnej korze drzewo jest atrakcyjne przez cały rok, nawet zimą, gdy zupełnie jest pozbawione liści. Polecane jest do ogrodów w stylu egzotycznym. Można je z powodzeniem sadzić w sąsiedztwie rzek i na terenach dość podmokłych. Doskonałe do sadzenia przy oczku wodnym.

Poznaj inne gatunki klonów:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 12 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów zielono-zielona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE