Klon zielonokory - Acer tegmentosum

2022-03-31 13:19

Klon zielonokory pochodzi z Azji, gdzie znajdują się jego naturalne stanowiska. W Polsce jest mało znany i rzadko uprawiany, można go spotkać głównie w arboretum albo w ogrodach botanicznych. Jednak warto rozpowszechnić znajomość tego drzewa, gdyż jest łatwe w uprawie i doskonale nadaje się do naszego klimatu. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

Spis treści

  1. Klon zielonokory - opis
  2. Klon zielonokory - warunki uprawy
  3. Klon zielonokory - pielęgnacja
  4. Klon zielonokory - zastosowanie

Klon zielonokory - opis

Klon zielonokory to drzewo liściaste o wzniesionym pokroju i rozłożystej koronie. Osiąga 10-12 m wysokości i do 8 m szerokości, jednak w naszym kraju maksymalnie dorasta do 6-9 m wysokości. Nazwa gatunkowa wzięła się od bardzo charakterystycznej kory drzewa: zielonej z białymi prążkami, przez całą długość kory. Liście są dość duże, 5-klapowe, silnie unerwione, zielone, błyszczące. Latem liście tracą swój połysk i stają się matowe, a jesienią przebarwiają się na żółto. Końcówki klap liściowych są zaostrzone, a brzegi liścia lekko piłkowane. Okres kwitnienia przypada najczęściej w czerwcu. Kwiaty zebrane są w długie zwisające groniaste kwiatostany, w kolorze białozielonym. Latem na drzewie pojawiają się owoce - skrzydlaki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

Klon zielonokory - warunki uprawy

Klon zielonokory jest łatwy w uprawie. Preferuje miejsca półcieniste, może rosnąć w słońcu, jednak wtedy nie zapominajmy o jego regularnym podlewaniu, zawłaszcza w okresach suszy. Ważne aby podłoże było żyzne, przewiewne i wilgotne. Drzewo jest odporne na niskie temperatury.

Klon zielonokory - pielęgnacja

Klon zielonokory nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas warto dokonać cięcia fitosanitarnego. Z racji tego, że drzewo lubi wilgotne podłoże, nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. Nie wymaga nawożenia. Rozmnaża się z nasion, jednak w warunkach amatorskich jest to proces dość skomplikowany. Najczęściej kupowane są gotowe sadzonki.

Klon zielonokory - zastosowanie

Klon zielonokory uznawany jest za jeden z najpiękniejszych klonów. Idealnie sprawdza się w szpalerach. Może rosnąć w grupie z innymi gatunkami klonu. Dzięki ozdobnej korze drzewo jest atrakcyjne przez cały rok, nawet zimą, gdy zupełnie jest pozbawione liści. Polecane jest do ogrodów w stylu egzotycznym. Można je z powodzeniem sadzić w sąsiedztwie rzek i na terenach dość podmokłych. Doskonałe do sadzenia przy oczku wodnym.

Poznaj inne gatunki klonów:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 12 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów zielono-zielona
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE