Klon okrągłolistny - Acer circinatum

2020-07-16 15:50
Klon okrągłolistny
Autor: www.thinkstockphotos.com Klon okrągłolistny

Klon okrągłolistny pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Często można go spotkać w Europie. Niestety w Polsce jest dość rzadko spotykany. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindacae).

Spis treści

  1. Klon okrągłolistny - opis
  2. Klon okrągłolistny - warunki uprawy
  3. Klon okrągłolistny - pielęgnacja
  4. Klon okrągłolistny - zastosowanie

Klon okrągłolistny - opis

Klon okrągłolistny to drzewo lub dość spory krzew. Ma wzniesiony lekko rozłożysty pokrój. Osiąga rozmiary od 6 do 12 m wysokości, w naszym klimacie średnio 5-8 m. Pędy są ciemnobrązowe lub purpurowe, natomiast kora dorosłego drzewa gładka, szara, z widocznymi przetchlinkami. Liście okrągławe, klapowane, ostro zakończone, przypominają liście winorośli. Latem mają świeży zielony kolor, jesienią przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo lub żółto. Okres kwitnienia przypada na sezon późno wiosenny (maj). Kwiaty są silnie miododajne, żółto-purpurowe, zebrane w dekoracyjne kwiatostany. Owoce na drzewie pojawiają się latem, są to czerwone lub brązowe skrzydlaki około 3 cm długości.

Klon okrągłolistny - warunki uprawy

Klon okrągłolistny nie ma preferencji co do wystawy, dobrze odnajduje się zarówno w miejscach słonecznych, półcienistych, jak i zupełnie zacienionych. Gleba powinna być średnio żyzna, przewiewna, (najlepiej zwykła, tradycyjna, ogrodowa), o pH lekko kwaśnym. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Nie jest wrażliwy na przymrozki, zdecydowanie bardziej odporny na niskie temperatury niż klon palmowy.

Klon okrągłolistny - pielęgnacja

Klon okrągłolistny nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze znosi cięcie, dlatego jeśli mamy taką potrzebę, możemy go prowadzić w różne kształty. Nie wymaga nawożenia mineralnego, raz na jakiś czas lepiej podsypać go obornikiem lub kompostem, zwłaszcza na początku uprawy. Drzewo rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez szczepienie. Jednak w warunkach domowych jest to dość trudny zabieg.

Klon okrągłolistny - zastosowanie

Klon okrągłolistny to drzewo idealne do małych ogrodów. Dobrze prezentuje się w grupach, ale także jako soliter. Można z niego tworzyć żywopłoty. Nadaje ogrodom japoński charakter. Ze względu na to, że jesienią przebarwia się na jaskrawe kolory, powinien być posadzony w widocznym miejscu. Dobrze prezentuje się w towarzystwie innych, niższych krzewów. Ładnie będzie się prezentował w ogrodzie skalnym lub nad brzegiem stawu lub oczka wodnego.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 5 m - 8 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój półkulisty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021