Klon strzępiastokory - Acer griseum

2020-07-16 15:49 Martyna Cieślińska
Klon strzępiastokory
Autor: www.gettyimages.com

Klon strzępiastokory swoje korzenie ma w Chinach. Roślina została przywieziona do Europy w XIX wieku. Ze względu na bardzo ciekawy wygląd jest chętnie wybierana do ogrodu, jednak w Polsce mało popularna. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

>>Przeczytaj też: Klony ozdobne - gatunki polecane do ogrodów: gdzie sadzić, warunki uprawy, jak pielęgnować

Klon strzępiastokory - opis

Klon strzępiastokory to drzewo o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Korona z czasem tworzy lekko jajowaty kształt. Drzewo przeważnie osiąga do 10 m wysokości. Jego cechą charakterystyczną jest łuszcząca się płatami czerownobrązowa kora. Zielone liście składają się z trzech listków, mają kształt eliptyczny, zdarza się ząbkowanie na brzegach blaszki liściowej. Jesienią górne strony blaszki liściowej stają się ciemnozielone, a dolne strony przybierają niebieskobiały odcień.
Okres kwitnienia klonu strzępiastokorego przypada na lipiec-sierpień. Kwiaty są małe i delikatne, zielonożółte, są umieszczone na owłosionych szypułkach. Owoce to duże orzeszki zaopatrzone w skrzydełka.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Klon strzępiastokory - warunki uprawy i pielęgnacja

Klon strzępiastokory lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne i lekko kwaśne, średnio wilgotne. Drzewo jest odporne na mróz, dlatego nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Jednak zdarzały się sytuacje, że we wschodnich częściach Polski przemarzał - na tym obszarze młode okazy lepiej okrywać na zimę. Roślina jest odporna na choroby oraz szkodniki.
Starajmy się - zwłaszcza młode okazy - regularnie podlewać w okresach długotrwałej suszy. Roślina nie wymaga nawożenia, bez niego radzi sobie bardzo dobrze. Rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak ten zabieg jest dość trudny.

Klon w ogrodzie: uprawa i najładniejsze gatunki >>>

Klon strzępiastokory - zastosowanie

Klon strzępiastokory bardzo dobrze prezentuje się w zieleni miejskiej i ogrodach przydomowych. Warto sadzić go w miejscu często odwiedzanym przez ludzi, aby mogli podziwiać piękno nietypowej kory. Warto sadzić go w pobliżu wysokich traw i ścieżek - tam prezentuje się bardzo efektownie.

Poznaj inne gatunki klonów:

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 10 m
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów żółto-zielona