Klon srebrzysty - Acer saccharinum

2022-05-19 12:57

Klon srebrzysty pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce znany jest od XIX wieku, obecnie często wykorzystywany w zielenie miejskiej i ogrodach prywatnych. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

Klon srebrzysty
Autor: www.thinkstockphotos.com Klon srebrzysty

Spis treści

  1. Klon srebrzysty - opis
  2. Klon srebrzysty - ciekawe odmiany
  3. Klon srebrzysty - warunki uprawy
  4. Klon srebrzysty - pielęgnacja
  5. Klon srebrzysty - zastosowanie

Klon srebrzysty - opis

Klon srebrzysty jest to drzewo liściaste o wzniesionym, luźnym pokroju. Korona jest dość szeroka, a młode gałęzie zwisające. W Polsce dorasta do 30 m wysokości (uznawany jest za drzewo średniej wielkości). Kora w kolorze szarym lub brunatnym, delikatnie łuszczy się płatami.Liście mają 8—14 cm długości, są osadzone na długich ogonkach i głęboko powcinane, 5-klapowe (klapy są silnie wydłużone i ostre, podwójnie piłkowane). Górna strona blaszki liściowej jest jasnozielona, natomiast dolna pokryta jest drobnymi srebrzystobiałymi włoskami. Jesienią liście przebarwiają się na żółto, rzadziej na czerwono. Okres kwitnienia klonu srebrzystego przypada od kwietnia do maja, zielonoróżowe lub czerwone kwiaty ukazują się przed pojawieniem się liści. Roślina jest dwupienna: męskie kwiaty są krótkoszypułkowe, żeńskie długoszypułkowe. Latem pojawiają się owoce - połączone ze sobą orzeszki ze skrzydełkami, które są szeroko rozwarte.

Klon srebrzysty - ciekawe odmiany

  • ‘Pyramidale’ – odmiana o szerokiej i zaokrąglonej koronie
  • ‘Borns Braciosa’ – odmiana o największych liściach ze wszystkich odmian klonu srebrzystego
  • ‘Lutesces’ – dorosłe okazy wybarwiają liście na kolor lekko żółty, zwłaszcza w miejscach słonecznych

Klon srebrzysty - warunki uprawy

Klon srebrzysty lubi miejsca słoneczne oraz półcieniste, z podłożem żyznym, przewiewnym i dość wilgotnym. Znosi podłoże suche, ale zdecydowanie słabiej rośnie na takim terenie. Ma łamliwe korzenie, dlatego lepiej unikać dla niego wietrznej wystawy. Toleruje zanieczyszczenia powietrza oraz mrozy. 

Klon srebrzysty - pielęgnacja

Klon srebrzysty nie wymaga cięcia, ponieważ naturalnie tworzy bardzo ładny i zgrabny pokrój. Nieumiejętne cięcie może oszpecić drzewo, dlatego lepiej uważać z tym zabiegiem. Roślina nie wymaga nawożenia. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu drzewa w okresach suszy. Istotnym zabiegiem jest bielenie pni na początku zimy, dzięki temu zmniejszymy ilość powstających zgorzeli mrozowych. Drzewo rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez sadzonki.

Klon srebrzysty - zastosowanie

Klon srebrzysty to gatunek typowo parkowy, dobrze prezentuje się na tle trawnika jako soliter, a także w towarzystwie innych drzew liściastych. Idealnie sprawdza się w zieleni miejskiej. Drzewo dość szybo rośnie, dlatego chętnie wybierane jest do ogrodów przy nowo wybudowanych domach, blokach.

Poznaj inne gatunki klonów:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 30 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój zwisający
Pokrój wzniesiony
Pokrój szeroki
Pokrój luźny
Barwa kwiatów zielono-różowa
Nasi Partnerzy polecają