Klon polny - Acer campestre

2022-03-22 13:34
Klon polny
Autor: www.gettyimages.com Klon polny

Klon polny to drzewo, które można spotkać w Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce jest popularny, zwłaszcza w dolinie Wisły, na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Kujawach. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

Klon polny - opis

Klon polny to drzewo liściaste o okrągłym i lekko rozłożystym pokroju. Zaliczany jest do drzew krótkowiecznych, żyje od 80 do 150 lat. Osiąga od 15 do 20 m wysokości. Tworzy płytki system korzeniowy. Pędy są silnie rozgałęzione. Liście zielone, naprzeciwległe, 3-5-klapowe, mogą być karbowane lub powcinane. Wierzchnia strona blaszki liściowej jest lśniąca i ciemniejsza niż spód, który jest matowy. Na młodych liściach pojawiają się włoski, które znikają po pewnym czasie - u dorosłych osobników można je zaobserwować tylko w kątach nerwów.

Liście klonu polnego jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Kwiaty pojawiają się na roślinie w maju. Mają kolor żółtozielony, zebrane są w baldachy. Owocem jest oskrzydlony i owłosiony orzech, który pojawia się na roślinie w okolicach września. Owoce klonów potocznie zwane są "noskami". W momencie maksymalnej dojrzałości owoce rozpadają się. Klon polny jest silnie miododajny.

Klon polny - warunki uprawy i pielęgnacja

Klon polny lubi miejsca słoneczne lub delikatnie zacienione. Podłoże powinno być żyzne, śwież, przewiewne i umiarkowanie wilgotne. Lekko zasadowe pH podłoża zwiększa tempo wzrostu rośliny, które z zasady nie jest duże. Klon polny akceptuje każde podłoże, z wykluczeniem bardzo mokrego i zupełnie zacienionego.

Drzewo jest odporne na niskie temperatury, a także na choroby i szkodniki. Klon polny bardzo dobrze znosi cięcie, z powodzeniem możemy formować go na dowolny kształt. Należy regularnie go podlewać, zwłaszcza młode okazy. Roślina nie wymaga nawożenia.

Klon polny - zastosowanie

Klon polny dobrze prezentuje się zarówno jako roślina parkowa, jak i w ogrodzie przydomowym.  Dzięki temu, że dość wolno rośnie i tworzy zwarty pokrój, sprawdzi się nawet przy wąskich ulicach. Można go wykorzystać również na formowane żywopłoty.

Poznaj inne gatunki klonów:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 15 m - 20 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Pokrój zwarty
Termin kwitnienia V
Barwa kwiatów żółto-zielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE