Klon kłosowy - Acer spicatum

2022-05-19 14:07

Klon kłosowy pochodzi z Ameryki Północnej (z Kanady). W Polsce jest słabo znany, głównie uprawiany w kolekcjach dendrologicznych. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

Klon kłosowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Klon kłosowy

Spis treści

  1. Klon kłosowy - opis
  2. Klon kłosowy - warunki uprawy
  3. Klon kłosowy - pielęgnacja
  4. Klon kłosowy - zastosowanie

Klon kłosowy - opis

Klon kłosowy zaliczany jest do małych drzew lub niewielkich krzewów. Ma wzniesiony pokrój o luźno rozkładającej się koronie. Osiąga od 5 do 10 m wysokości (w naszym kraju przeważnie dorasta do 7 m). Kora jest dość charakterystyczna: szarozielona z niewielkimi guzełkami. Liście są intensywnie zielone, 3-5-klapowe, grubo piłkowane i ostro zakończone. Całość blaszki pokryta jest drobnym owłosieniem, górna strona liścia lekko się marszczy. Jesienią liście przebarwiają się na intensywnie czerwono lub żółto. Okres kwitnienia klonu kłosowego przypada od maja do czerwca (dość późno jak na klony). Zielonkawożółte kwiaty zebrane są w gęste, wzniesione kwiatostany (stąd wziął się drugi człon nazwy tej rośliny - kwiatostany przypominają wzniesione kłosy). Owoce pojawiają się latem, są nieduże (około 2 cm długości), opatrzone skrzydełka.

Klon kłosowy - warunki uprawy

Klon kłosowy może rosnąć zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych, jedynie duże zacienienie mu nie służy (wolniej rośnie). Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne. Na korzeniach okazów rosnących na terenach zalewowych mogą rozwijać się choroby grzybowe. Drzewo jest całkowicie odporne na mrozy, nie jest wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, dlatego z powodzeniem może być sadzone przy ruchliwych drogach w centrum miasta.

Klon kłosowy - pielęgnacja

Klon kłosowy nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas warto poddać go cięciu fitosanitarnemu oraz prześwietlającemu - najlepiej wiosną. Nie wymaga nawożenia mineralnego, ale dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak jest to zabieg dość skomplikowany, ponieważ wymaga stratyfikacji nasion. Najczęściej kupuje się już gotowe młode sadzonki drzew.

Klon kłosowy - zastosowanie

Z racji swoich niedużych rozmiarów klon kłosowy nadaje się do małych ogrodów. Można go sadzić w grupie, po kilka egzemplarzy. Liście są dość trwałe, dlatego można je wykorzystywać w bukieciarstwie.

Poznaj inne gatunki klonów:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 5 m - 10 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów zielonożółta