Pierwiosnek kubkowaty - Primula obconica

2022-03-27 11:02

Pierwiosnek kubkowaty to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae), pochodzi z Chin, dorasta do 25–30 cm wysokości.

Spis treści

  1. Pierwiosnki (prymule)  - uprawa
  2. Pierwiosnek kubkowaty - przesadzanie i rozmnażanie

Zebrane w kwiatostany (baldachy), efektowne kwiaty pierwiosnka kubkowatego mogą być białe, czerwone, łososiowe, pomarańczowe, o różnych odcieniach różu i fioletu, mają charakterystyczne zielonkawe oczko. Dodatkowa ozdoba rośliny są duże, owłosione, ząbkowane, sercowatego kształtu liście, osadzone na długich ogonkach.

Pierwiosnki (prymule)  - uprawa

Pierwiosnek kubkowaty uprawia się jako roślinę doniczkową, ale można go także sadzić w ogrodzie (uprawiany jako roślina jednoroczna).

W domu najlepiej postawić go w miejscu, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Wytrzymuje temperaturę do około 5 stopni Celsjusza. Podlewać należy regularnie, pozwalając nieco przeschnąć glebie przed kolejnym nawodnieniem.Podczas kwitnienia zasilać należy raz w miesiącu nawozem o niskiej zawartości azotu.Jesienią trzeba usunąć pędy kwiatostanowe i ustawić roślinę w chłodnym miejscu (o temperaturze 5–10 stopni Celsjusza).

Pierwiosnek kubkowaty - przesadzanie i rozmnażanie

Pierwiosnek kubkowaty przesadza się wczesną wiosną. Rozmnaża się go przez nasiona, wysiewane od czerwca do sierpnia – wtedy zaczyna kwitnienie w listopadzie. Może też siać od lutego do czerwca, po wschodzie należy przepikować do małych doniczek, a jesienią do większych, przez zimę przetrzymywać w chłodniejszym pomieszczeniu (o temperaturze około 10 st. C) – zakwitnie wiosną.

Uwaga! Włoski gruczołkowate pierwiosnka kubkowatego wydzielają piriminę – substancję, na którą niektóre osoby mogą być uczulone.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 25 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów łososiowa
Termin kwitnienia I - III
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE