Callisia warszewicziana - Callisia warszewicziana

2022-06-27 16:58

Callisia warszewicziana pochodzi z upalnych obszarów Ameryki Środkowej (z Gwatemali), gdzie rośnie w gruncie. Po raz pierwszy roślina została opisana przez Carla Sigismunda Kunta i Carla Davida Bouche'a, jednak obecną nazwę nadał jej David Richard Hunt. W naszym klimacie ten gatunek jest mało znany i uprawiany wyłącznie jako pokojowa roślina doniczkowa. Należy do rodziny kameliowatych (Theaceae).

Spis treści

  1. Callisia warszewicziana - opis rośliny
  2. Callisia warszewicziana - warunki uprawy
  3. Callisia warszewicziana - pielęgnacja
  4. Callisia warszewicziana - zastosowanie

Callisia warszewicziana - opis rośliny

Callisia warszewicziana to roślina wieloletnia i długowieczna. Ma wzniesiony pokrój, dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Jej ciemnozielone liście mają jajowaty kształt, zwężający się ku górze. W naszym klimacie roślina kwitnie rzadko, jeśli już to wiosną lub latem. Kwiaty callisii, najczęściej koloru fioletowego lub różowego, są zebrane w grona umieszczone na zakończeniach długich pędów. W uprawie pokojowej jej liście przez cały rok pozostają zielone.

Callisia warszewicziana - warunki uprawy

Callisia warszewicziana preferuje miejsce lekko zacienione, o umiarkowanie wilgotnym podłożu. Ze względu na egzotyczne pochodzenie nie toleruje niskich temperatur oraz przeciągów. Najlepsze będzie dla niej podłoże piaszczyste, lekkie i przewiewne. Zastoje wody mogą szybko prowadzić do gnicia korzeni i zamierania całej rośliny.

Callisia warszewicziana - pielęgnacja

Roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Umiarkowane podlewanie oraz drenaż w doniczce powinny zapewnić prawidłowy wzrost roślinie. Można rozmnażać ją przez sadzonki pędowe, pobierane ze szczytowych części. Jest to zabieg dość skomplikowany, gdyż wymaga odpowiednich warunków cieplnych do tego, aby sadzonka się przyjęła.

Callisia warszewicziana - zastosowanie

Callisia warszewicziana wykorzystywana jest jako roślina doniczkowa do dekoracji pomieszczeń. Idealnie nadaje się do aranżacji pokojów w mieszkaniu czy pomieszczeń w biurowcach. Ze względu na swoją małą popularność w Polsce może być ciekawym zaskoczeniem dla użytkujących przestrzenie. W Gwatemali, skąd pochodzi, stosowana jest do obsadzania rabat. Szybko porasta ziemię i może być wykorzystywana jako roślina okrywowa. Niestety, w naszych warunkach klimatycznych nie jest to możliwe.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość do 30 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój lekko wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają