Ukwap dwupienny - Antennaria dioica

2020-07-16 15:37
Ukwap dwupienny
Autor: www.gettyimages.com Ukwap dwupienny

Ukwap dwupienny – rośnie w naturze w Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W Polsce gatunek jest popularny zwłaszcza na niżu i w górach (na wysokości kosodrzewin). Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Spis treści

  1. Ukwap dwupienny - opis
  2. Ukwap dwupienny - warunki uprawy
  3. Ukwap dwupienny - pielęgnacja
  4. Ukwap dwupienny - zastosowanie

Ukwap dwupienny - opis

Ukwap dwupienny jest byliną o lekko wzniesionym, płożącym pokroju. Rozrasta się za pomocą rozłogów - z czasem tworzy gęste i zwarte darnie. Przeważnie osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Łodyga jest dość delikatna. Liście są w kolorze srebrzystoszarym z odcieniem zielonym, na spodniej stronie blaszki liściowej pokryte kutnerem. Okres kwitnienia ukwapu trwa od maja aż do lipca. Różowe lub białe kwiaty zebrane są w koszyczki osadzone na szczytach pędów. Cechą charakterystyczną ukwapu jest dwupienność - oznacza to, że kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych egzemplarzach. Uznaje się, że okazy żeńskie mają większe koszyczki.

Ukwap dwupienny - warunki uprawy

Ukwap dwupienny jest bardzo mało wymagający, nawet w mało sprzyjających warunkach radzi sobie dobrze. Dlatego polecany jest do miejsc, w których inne rośliny zupełnie nie rosną. Jednak najlepsze dla ukwapu jest miejsce słoneczne, osłonięte od wiatrów. Gleba może być piaszczysta, sucha, umiarkowanie zasobna w składniki pokarmowe. Niekorzystne dla rośliny są stanowiska bardzo wilgotne i chłodne. W cieniu ukwap jest zdecydowanie bardziej zielony i wyższy. W pełnym słońcu liście są bardziej szare. Roślina bardzo dobrze radzi sobie zimą na terenie całego naszego kraju.

Ukwap dwupienny - pielęgnacja

Ukwap dwupienny nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas suszy należy go podlewać, bo choć wytrzymuje okresy niedoboru wody, to do rozwoju kwiatów jest ona niezbędna. Raz na jakiś czas można roślinę wzmocnić nawozem organicznym, jednak i bez tego zabiegu ukwap będzie dobrze kwitł. Rozmnaża się go przez wysiew nasion lub przez podział rośliny. Dobrze i szybko się korzeni.

Ukwap dwupienny - zastosowanie

Ukwap dwupienny to doskonała roślina na skalniaki oraz do obsadzania murków. Szybko zarasta powierzchnię, dlatego można go wykorzystać do zakrycia mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie. Można go także uprawiać w doniczce, będzie ciekawym elementem aranżacji balkonowych. Kwiaty wykorzystywane są do suchych bukietów, nie tracą koloru po zaschnięciu.

>>Przeczytaj też: Rośliny i kwiaty na suche bukiety. Jak i kiedy ścinać kwiaty do zasuszenia

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - VII
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielonoszara
Pokrój płożący się
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022