Ukwap dwupienny - Antennaria dioica

2022-02-21 11:40

Ukwap dwupienny – rośnie w naturze w Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W Polsce gatunek jest popularny zwłaszcza na niżu i w górach (na wysokości kosodrzewin). Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Ukwap dwupienny
Autor: www.gettyimages.com Ukwap dwupienny

Spis treści

  1. Ukwap dwupienny - opis
  2. Ukwap dwupienny - kwiaty
  3. Ukwap dwupienny - warunki uprawy
  4. Ukwap dwupienny - pielęgnacja
  5. Ukwap dwupienny - zastosowanie

Ukwap dwupienny - opis

Ukwap dwupienny jest byliną o lekko wzniesionym, płożącym pokroju. Rozrasta się za pomocą rozłogów - z czasem tworzy gęste i zwarte darnie. Przeważnie osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Łodyga jest dość delikatna. Liście są w kolorze srebrzystoszarym z odcieniem zielonym, na spodniej stronie blaszki liściowej pokryte kutnerem.

Ukwap dwupienny - kwiaty

Okres kwitnienia ukwapu trwa od maja aż do lipca. Różowe lub białe kwiaty zebrane są w koszyczki osadzone na szczytach pędów. Cechą charakterystyczną ukwapu jest dwupienność - oznacza to, że kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych egzemplarzach. Uznaje się, że okazy żeńskie mają większe koszyczki.

Ukwap dwupienny - warunki uprawy

Ukwap dwupienny jest bardzo mało wymagający, nawet w trudnych warunkach radzi sobie całkiem dobrze (np. potrafi przetrwać krótkotrwałą suszę). To gatunek mrozoodporny, choć rośliny w pierwszym roku po posadzeniu zaleca się jednak okryć. Najlepsze dla ukwapu jest miejsce słoneczne, osłonięte od wiatrów.

Ukwap dwupienny znosi gleby mało zasobne w składniki pokarmowe, suche i kamieniste. Niekorzystne dla rośliny są stanowiska bardzo wilgotne i chłodne. W cieniu ukwap jest zdecydowanie bardziej zielony i wyższy. W pełnym słońcu liście są bardziej szare. Roślina bardzo dobrze radzi sobie zimą na terenie całego naszego kraju.

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty doniczkowe cieniolubne. 15 gatunków roślin, które lubią cień

Ukwap dwupienny - pielęgnacja

Ukwap dwupienny nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas suszy należy go podlewać, bo choć wytrzymuje okresy niedoboru wody, to do rozwoju kwiatów jest ona niezbędna. Raz na jakiś czas można roślinę wzmocnić nawozem organicznym, jednak i bez tego zabiegu ukwap będzie dobrze kwitł. Rozmnaża się go przez wysiew nasion lub przez podział rośliny. Dobrze i szybko się korzeni.

ZOBACZ TEŻ: Niewymagające kwiaty doniczkowe. 12 roślin dla początkujących i zapracowanych

Ukwap dwupienny - zastosowanie

Ukwap dwupienny to doskonała roślina na skalniaki oraz do obsadzania murków. Szybko zarasta powierzchnię, dlatego można go wykorzystać do zakrycia mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie. Można go także uprawiać w doniczce, będzie ciekawym elementem aranżacji balkonowych. Kwiaty wykorzystywane są do suchych bukietów, nie tracą koloru po zaschnięciu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - VII
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielonoszara
Pokrój płożący się
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE