Ukwap dwupienny - Antennaria dioica

2020-07-16 15:37

Ukwap dwupienny należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Można go spotkać także w Polsce - porasta suche lasy, łąki i nieużytki.

Ukwap dwupienny kwitnie od maja do lipca. Kwiaty pojawiające się na szczytach pędów zebrane są w koszyczki, mają barwę białą lub różową. W zależności od odmiany ukwap dwupienny osiąga 5-25 cm wysokości. Ma wzniesiony pokrój, proste, liczne pędy wyrastają z rozłogów. Liście ukwapu są zimotrwałe, łopatkowate lub równowąskie, o barwie szarozielonej. 

Ukwap dwupienny najlepiej prezentuje się na stanowiskach słonecznych. Wtedy jest właściwie wybarwiony i obficie kwitnie. Okazy sadzone w cieniu są bardziej zielone. Ukwap toleruje różne podłoża – ważne, aby charakteryzowały się dużą przepuszczalnością. Znosi gleby mało zasobne w składniki pokarmowe, suche i kamieniste. To gatunek mrozoodporny, choć rośliny w pierwszym roku po posadzeniu zaleca się jednak okryć. Ukwap można sadzić jesienią lub wiosną. Łatwo rozmnaża się go przez podział. Wytrzymuje susze. Podlewanie jest konieczne jedynie w czasie długotrwałej bezdeszczowej pogody. Nawożenie z reguły jest zbędne.

Ukwap dwupienny powszechnie uprawia się jako roślinę okrywową. W szczególności jest zalecany do nasadzeń na słabych jakościowo podłożach. Ponadto to oryginalna dekoracja skalniaka i wrzosowiska. Pasuje do ogrodów różnego typu – w tym naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się do tworzenia suchych kompozycji. Jest wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Wysokość 5 cm - 25 cm
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022