Nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata

2022-03-25 14:55

Nerecznica szerokolistna prawdopodobnie pochodzi z północnej części Europy. W Polsce popularnie występuje w cienistych lasach i zaroślach. Należy do rodziny narecznicowatych (Dryopteridaceae).

Nerecznica szerokolistna
Autor: www.thinkstockphotos.com Nerecznica szerokolistna

Spis treści

  1. Nerecznica szerokolistna - opis
  2. Nerecznica szerokolistna - warunki uprawy
  3. Nerecznica szerokolistna - pielęgnacja
  4. Nerecznica szerokolistna - zastosowanie

Nerecznica szerokolistna - opis

Nerecznica szerokolistna to paproć o wyprostowanym, wzniesionym, zwartym pokroju (z czasem dorosłe okazy stają się rozłożyste). Jest rośliną wieloletnią, tworzy płożące się kłącze. Osiąga od 30 cm do nawet 100 cm wysokości. Ma duże, zielone liście o łukowato wygiętej blaszce, trójkątnie jajowate i pierzaste. Łuski na ogonkach liściowych są brunatno-czarne. Na spodniej stronie liścia znajdują się skupiska zarodni z zarodnikami. Kiedy zarodniki osiągają pełną dojrzałość, zarodnie pękają i uwalniają zarodniki, które przenoszone są przez wiatr i zwierzęta. Zarodniki pod wpływem wilgoci szybko kiełkują - wyrasta nowa roślina. Roślina jest silnie trująca, dlatego nie zaleca się jej sadzić w ogrodach, gdzie często przebywają dzieci i zwierzęta. Kłącza narecznicy zawierają floroglucydy.

Nerecznica szerokolistna została wyróżniona Award of Garden Merit - nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodnicze.

Nerecznica szerokolistna - warunki uprawy

Narecznica szerokolistna preferuje stanowisko zacienione lub półcieniste, o stale wilgotnym podłożu. Poradzi sobie na chłodnych wystawach. Dobrze, aby gleba była lekko kwaśna, wtedy roślina bujniej rośnie. Podłoże powinno być żyzne i przewiewne, o dobrych warunkach wodno-powietrznych. Roślina nie jest wrażliwa na przymrozki i warunki miejskie.

Nerecznica szerokolistna - pielęgnacja

Nerecznica szerokolistna nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W bardzo suche lato należy pamiętać o regularnym podlewaniu rabaty z nerecznicą. Roślina nie wymaga zasilania nawozem mineralnym. Dobrze działa na nią wzbogacanie nawozem organicznym, np. kompostem. Rozmnaża się przez zarodniki lub podział kłączy.

Nerecznica szerokolistna - zastosowanie

Roślina dobrze prezentuje się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Dość szybko się rozrasta, dlatego łatwo zakryje nieładne miejsca w ogrodzie. Rabata z nerecznicą nadaje ogrodowi leśny, tajemniczy charakter. Roślina dobrze sprawdza się na podszyt. Może być dobrym tłem dla innych, bardziej jaskrawych roślin.

Poznaj inne paprocie ogrodowe:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Stanowisko półcieniste
Wysokość 30 cm - 1 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty