Nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata

2022-03-25 14:55

Nerecznica szerokolistna prawdopodobnie pochodzi z północnej części Europy. W Polsce popularnie występuje w cienistych lasach i zaroślach. Należy do rodziny narecznicowatych (Dryopteridaceae).

Nerecznica szerokolistna
Autor: www.thinkstockphotos.com Nerecznica szerokolistna

Spis treści

  1. Nerecznica szerokolistna - opis
  2. Nerecznica szerokolistna - warunki uprawy
  3. Nerecznica szerokolistna - pielęgnacja
  4. Nerecznica szerokolistna - zastosowanie

Nerecznica szerokolistna - opis

Nerecznica szerokolistna to paproć o wyprostowanym, wzniesionym, zwartym pokroju (z czasem dorosłe okazy stają się rozłożyste). Jest rośliną wieloletnią, tworzy płożące się kłącze. Osiąga od 30 cm do nawet 100 cm wysokości. Ma duże, zielone liście o łukowato wygiętej blaszce, trójkątnie jajowate i pierzaste. Łuski na ogonkach liściowych są brunatno-czarne. Na spodniej stronie liścia znajdują się skupiska zarodni z zarodnikami. Kiedy zarodniki osiągają pełną dojrzałość, zarodnie pękają i uwalniają zarodniki, które przenoszone są przez wiatr i zwierzęta. Zarodniki pod wpływem wilgoci szybko kiełkują - wyrasta nowa roślina. Roślina jest silnie trująca, dlatego nie zaleca się jej sadzić w ogrodach, gdzie często przebywają dzieci i zwierzęta. Kłącza narecznicy zawierają floroglucydy.

Nerecznica szerokolistna została wyróżniona Award of Garden Merit - nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodnicze.

Nerecznica szerokolistna - warunki uprawy

Narecznica szerokolistna preferuje stanowisko zacienione lub półcieniste, o stale wilgotnym podłożu. Poradzi sobie na chłodnych wystawach. Dobrze, aby gleba była lekko kwaśna, wtedy roślina bujniej rośnie. Podłoże powinno być żyzne i przewiewne, o dobrych warunkach wodno-powietrznych. Roślina nie jest wrażliwa na przymrozki i warunki miejskie.

Nerecznica szerokolistna - pielęgnacja

Nerecznica szerokolistna nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W bardzo suche lato należy pamiętać o regularnym podlewaniu rabaty z nerecznicą. Roślina nie wymaga zasilania nawozem mineralnym. Dobrze działa na nią wzbogacanie nawozem organicznym, np. kompostem. Rozmnaża się przez zarodniki lub podział kłączy.

Nerecznica szerokolistna - zastosowanie

Roślina dobrze prezentuje się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Dość szybko się rozrasta, dlatego łatwo zakryje nieładne miejsca w ogrodzie. Rabata z nerecznicą nadaje ogrodowi leśny, tajemniczy charakter. Roślina dobrze sprawdza się na podszyt. Może być dobrym tłem dla innych, bardziej jaskrawych roślin.

Poznaj inne paprocie ogrodowe:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Stanowisko półcieniste
Wysokość 30 cm - 1 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE