Miłek letni - Adonis aestivalis

2022-05-18 13:03

Miłek letni to roślina jednoroczna z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Występuje na terenie Polski, rośnie przede wszystkim na polach uprawnych (głównie w uprawach zbóż ozimych i roślin okopowych - jako chwast) i na ugorach.

Miłek letni
Autor: www.thinkstockphotos.com Miłek letni

Spis treści

  1. Miłek letni - opis
  2. Miłek letni - kwiaty
  3. Miłek letni - zastosowanie i uprawa

Miłek letni - opis

Miłek letni tworzy ulistnione, wzniesione pędy, zazwyczaj pojedyncze (choć mogą też rozgałęziać się), dorastające do 40 cm wysokości. Liście są 2–3-krotnie pierzastosieczne, dolne są osadzone na ogonkach, a te rosnące wyżej siedzą bezpośrednio na łodydze.

Miłek letni - kwiaty

Miłek letni kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są pojedyncze, niewielkie (mają 2–4 cm średnicy), osadzone na szczycie łodygi, ceglastoczerwone lub pomarańczowe. Owocem miłka letniego jest rozłupka o cylindrycznym kształcie z wyraźnym haczykiem na każdym owocku.

Miłek letni - zastosowanie i uprawa

Miłek letni jest czasem uprawiany jako roślina ozdobna – nadaje się na rabaty, szczególnie w ogrodach naturalistycznych. Dobrze prezentuje się w ogródkach skalnych i na murkach ogrodowych. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale osłoniętym od wiatru, na glebie wilgotnej, próchnicznej. Roślinę rozmnaża się przez nasiona wysiewane zaraz po zbiorze. Miłek łatwo sam się rozsiewa.

Uwaga! Miłek letni jest rośliną trującą, także dla bydła – jeśli jego nasiona dostaną się do paszy, powodują zatrucia zwierząt. Mąka ze zboża zanieczyszczonego nasionami miłka ma szary kolor, jest trująca, a upieczony z niej chleb gorzki.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wzniesiony
Wysokość 1 cm - 40 cm
Barwa kwiatów ceglastoczerwona