Imperata cylindryczna 'Red Baron' - Imperata cylindrica 'Red Baron'

2022-03-09 14:31

Imperata cylindryczna 'Red Baron' to trawa ozdobna, która pochodzi z południowo-wschodniej części Azji (z Japonii). W Polsce można spotkać ją w ogrodach przydomowych i parkach. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Spis treści

 1. Imperata cylindryczna 'Red Baron' - opis
 2. Imperata cylindryczna 'Red Baron' - warunki uprawy
 3. Imperata cylindryczna 'Red Baron' - pielęgnacja
 4. Imperata cylindryczna 'Red Baron' - zastosowanie

Imperata cylindryczna 'Red Baron' - opis

Imperata cylindryczna 'Red Baron' to roślina wieloletnia o wzniesionym pokroju. Z czasem tworzy luźne kępy. Osiąga od 30 cm do 60 cm wysokości. Wolno się rozrasta. Liście są wąskie i długie, zielone - odmiana 'Red Baron' z czasem przebarwia liście do połowy na charakterystyczny czerwony kolor. Umownie okres kwitnienia trawy przypada na przełom sierpnia i września, jednak w naszym klimacie roślina zakwita bardzo rzadko. Kwiatostany są wąskie i wiechlinowate, kwiaty - białe.

  Imperata cylindryczna 'Red Baron' - warunki uprawy

  Imperata cylindryczna 'Red Baron' jest łatwa w uprawie, ma małe wymagania glebowe - ważne, aby gleba była żyzna, umiarkowanie wilgotna i przewiewna, z dobrym drenażem. Roślina jest bardzo tolerancyjna co do podłoża. Miejsce uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatrów. Dorosłe okazy są odporne na mróz.

  Imperata cylindryczna 'Red Baron' - pielęgnacja

  Podczas upałów nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu rośliny. Susza zmniejsza intensywność wybarwienia się liści. Roślinie sprzyja wiosenne zasilanie nawozem wieloskładnikowym mineralnym ze zwiększoną ilością azotu. Jesienią należy nawozić trawę kompostem. Warto co roku usuwać zeschłe liście i lekko podcinać kępy, aby lepiej się rozkrzewiały. Imperata jest mrozoodporna, jednak młode rośliny są wrażliwe na przymrozki i dlatego zaleca się okrywanie ich agrowłókniną, igliwiem lub słomą. Imperata cylindryczna 'Red Baron' rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział kęp od marca do czerwca.

  Imperata cylindryczna 'Red Baron' - zastosowanie

  Imperata cylindryczna 'Red Baron' to roślina niezwykle ozdobna. Idealnie prezentuje się w ogrodach przydomowych, rabatach skalnych, żwirowych oraz na wrzosowiskach. Polecana jest zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Najefektowniej prezentuje się posadzona w grupie. Można ją także uprawiać w pojemnikach. Z względu na swój charakterystyczny kolor dobrze wygląda w towarzystwie roślin mniej rzucających się w oczy.

  Poznaj inne trawy ozdobne:

  Stanowisko słoneczne
  Wilgotność gleby średnio wilgotna
  Roślina ozdobna z liści/igieł
  Stanowisko półcieniste
  Wysokość 30 cm - 60 cm
  Kategoria Byliny
  Termin kwitnienia VIII - IX
  Zimozielone Tak
  Barwa kwiatów biała
  Podlewanie średnio
  Pokrój wzniesiony
  Pokrój kępiasty
  Barwa liści/igieł zielono-czerwona
  Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy