Dzwonek brzoskwiniolistny - Campanula persicifolia

2020-07-16 15:54

Dzwonek brzoskwiniolistny to bylina o smukłym pokroju, należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Dziko rośnie w Europie (również w Polsce) oraz Azji. Jest również powszechnie uprawiany jako bylina ozdobna.

Spis treści

  1. Dzwonek brzoskwiniolistny - opis
  2. Dzwonek brzoskwiniolistny - uprawa
  3. Dzwonek brzoskwiniolistny - zastosowanie

Dzwonek brzoskwiniolistny - opis

Dzwonek brzoskwiniolistny tworzy podziemne, rozrastające się poziomo kłącza. Jasnozielone, błyszczące, lancetowate liście, o drobno ząbkowanych brzegach tworzą małe rozety o wysokości około 10 cm.Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu. Jej niebieskie, białe lub fioletowoniebieskie, dzwonkowate, dość duże kwiaty, zebrane są po kilka w luźne groniaste kwiatostany osadzone na wierzchołkach delikatnie omszonych pędów, które mają - w zależności od odmiany - od 40 do nawet 100 cm wysokości. Owocem jest otwierająca się w połowie długości albo na szczycie torebka.Odmiany dzwonka brzoskwiniolistnego różnią się m.in. barwą kwiatów:

  • 'Alba' - kwiaty duże, białe;
  • 'Azure Beauty' - kwiaty półpełne, niebieskie;
  • 'Coronata' – kwiaty pełne, niebieskie;
  • 'Grandiflora' - kwiaty fioletowe;
  • 'La Belle' - kwiaty pełne, fioletowoniebieskie.

Dzwonek brzoskwiniolistny - uprawa

Stanowisko dla dzwonka brzoskwiniolistnego powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste, podłoże natomiast przepuszczalne, wapienne i umiarkowanie wilgotne, żyzne (najlepsza jest gleba piaszczysto- gliniasta). Dzwonek dobrze znosi suszę, choć gdy się ona przedłuża, trzeba zadbać o nawadnianie. Nie wymaga okrycia na zimę. Niekiedy konieczne jest podparcie pędów kwiatostanowych, aby nie pokładały się na ziemi. Roślinę nawozi się kompostem. Ścięcie pędów kwiatostanowych po kwitnieniu pobudza roślinę do wytworzenia nowych pąków kwiatowych, a czasem do ponownego kwitnienia jesienią (mniej obfitego niż latem).Dzwonek brzoskwiniolistny rozmnaża się przez podział bryły korzeniowej wiosną lub jesienią (po kwitnieniu). Można też rozmnażać przez nasiona (wysiewamy pod koniec wiosny - rośliny zakwitną latem następnego roku).Roślina jest rzadko atakowana przez szkodniki i porażana przez choroby.

Dzwonek brzoskwiniolistny - zastosowanie

To znakomita roślina do ogrodów urządzonych w stylu naturalistycznym, wiejskim i rustykalnym. Można ją sadzić pojedynczo albo w grupach po kilka egzemplarzy na rabatach bylinowych, skalniakach czy wrzosowiskach. To także świetny składnik łąki kwietnej. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.

Poznaj inne gatunki dzwonków:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 40 cm - 1 m
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony